دوشنبه, ۲۵ شهریور ۱۳۹۸ ۱۳:۳۲ ۴۰۰
چچ
عدم موفقیت راکت پرتابگرLong March - 5 چین

عدم موفقیت راکت پرتابگرLong March - 5 چین

راکت Long March 5 از خانواده راکت­های Long March چین، در دومین پرتاب خود در 2 ژوییه 2017 ناموفق بود. این راکت که قرار بود ماهواره مخابراتی shijan-18 چین را از ایستگاه پرتاب wenchang به مدار GEO پرتاب کند، دقایقی پس از پرتاب دچار نقص فنی شده و از انجام ماموریت بازماند.

اولین پرتاب این راکت در نوامبر 2016 و به منظور پرتاب ماهواره shijin-17 صورت گرفت که این پرتاب نیز کاملا موفقیت آمیز نبود. هرچند ماهواره توسط نیروهای محرکه خود و در مرحله نهایی در مدار تعیین شده قرار گرفت اما این راکت نتوانست ماهواره را دقیقا در مدار تعیین شده قرار دهد.

این دومین شکست پرتاب­های چین در ماههای اخیر است. در 19 ژوئن سال جاری نیز، راکت Long March 3B در پرتاب ماهواره chinasat-9A ناموفق بود و ماهواره را در مداری بسیار پایین تر از مدار تعیین شده قرار داد. البته این ماهواره سرانجام توسط نیروهای محرکه خود و پس از مدتی در مدار تعیین شده قرار گرفت که طبیعتا طول عمر بسیار کمتری از آنچه پیش بینی شده بود، خواهد داشت.

راکت Long March 5 ، قویترین راکت چین است که قابلیت پرتاب ماهواره­ هایی تا وزن 25000کیلوگرم به مدارLEO و تا وزن 14000کیلوگرم به مدار GEO را دارا است و یکی از ارکان پروژه ایستگاه فضایی چین می­باشد. قسمتهای اصلی این ایستگاه فضایی قرار است در اوخر 2018 یا اوایل 2019 توسط این راکت پرتاب شود.

کلیپ عدم موفقیت راکت پرتابگر Lonf March-5