چهارشنبه, ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ۰۸:۲۵ ۱۰۷
چچ

معرفی

معرفی

مقدمه

صنعت ماهواره یکی از مهمترین صنایعی است که می تواند به رشد چشمگیر نیاز به ارتباطات و خدمات در دنیا از جنبه های گوناگون پاسخ دهد. با توجه به میل فزاینده و به نوعی مسابقه فضایی در استفاده از منابع مدار/فرکانس توسط کشورها، موضوع استفاده بهینه، مؤثر و اقتصادی از این منابعِ در خطر اشباع، همیشه مورد توجه کشورهای پیشرفته و در حال توسعه در دنیا است. بهره برداری از ماهواره های تجاری با پیشرفت فناوری و استفاده از مدل های جدید خدمات (مدیریت شده)، رفته رفته به صنعتی حیاتی، پرسود و با صرفه اقتصادی تبدیل می شود.

سرمایه گذاری در این صنعت نه تنها هزینه محسوب نمی شود بلکه با ایجاد زیرساخت های ارتباطی لازم در کشور و منطقه، سود کلانی را عاید سرمایه گذاران و فعالین آن (چه در بخش خصوصی و چه دولتی) خواهد کرد. بر اساس آمار رسمی، قریب به ۴۵۰ ماهواره مخابراتی زمین آهنگ توسط حدود ۶۰ اپراتور ماهواره ای در ۴۱ کشور دنیا کنترل و بهره برداری می شوند که از این مجموعه بیش از ۵۰ درصد کل اپراتورها بر روی بازار داخلی و بومی ارائه خدمات در کشور متبوع خود تمرکز کرده اند. در منطقه خاور میانه و آفریقا ۲۴ اپراتور ماهواره ای با درآمد بیش از ۲ میلیون دلار فعالیت می کنند که ۹ کشور همسایه ایران (بدون در نظر گرفتن روسیه) در مجموع با ۱۰ اپراتور ماهواره مخابراتی، فعالیت بومی، منطقه ای و بین المللی دارند. از مجموع ۳۴۰ میلیارد دلار گردش اقتصادی صنعت ماهواره در جهان، ۱۲۸ میلیارد دلار در بخش خدمات است که ۶۰ درصد آن در حوزه خدمات مخابراتی، ۳۸ درصد ناوبری و ۲ درصد آن در حوزه کاوش زمین (سنجش از دور) گردش داشته است.

با در نظر گرفتن این آمار و رشد دهه های آینده، اعطای پروانه اپراتور ماهواره ای در کشور و امکان راه اندازی شبکه و بهره برداری از ماهواره های مخابراتی زمین آهنگ (Geostationary)، غیر زمین آهنگ و منظومه های ماهواره مخابراتی، فرصت مناسبی برای حضور بخش خصوصی در حوزه خدمات ماهواره‌ مخابراتی، حفظ و توسعه بهینه منابع مدار/ فرکانس، تسریع در توسعه بازار خدمات ماهواره‌ای کشور و حرکت در جهت حذف وابستگی در حوزه ارتباطات ماهواره‌ای خواهد بود.

با توجه به اینکه در برنامه ششم توسعه جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در حوزه فضایی کشور پیش بینی شده است، بخش خصوصی می تواند علاوه بر تشکیل کنسرسیوم های مشترک در زمینه اپراتوری ماهواره، در سرمایه گذاری تأمین ماهواره مخابراتی ملی نیز حضور مؤثری داشته باشد و علاوه بر برخورداری از منافع مالی و اجتماعی آن، به ارائه خدمات کاربردی به جامعه کاربران پرداخته و به رونق بازار این خدمات در کشور کمک کنند.

نوع فایل : pdf
حجم فایل : ۶.۸۸ مگابایت
تعداد دانلود : 54
فایل :
آدرس کوتاه شده: