home

پایگاه های مرتبط

پیوند ها

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1674361 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 4624 بازدید
  • مهمانان حاضر در سایت: 35 کاربر
  • کاربران حاضر در سایت:0 کاربر

ساخت ماهواره «پارس یک» با همکاری مراکز علمی و تحقیقاتی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۲/۳ | 

رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه ماهواره‌های «دوستی» و «پیام امیرکبیر» در نوبت پرتاب قرار دارند، گفت: ماهواره «پارس یک» نیز به صورت اجرای اشتراکی در دستور کار این سازمان قرار دارد.

 به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران:دکتر محسن بهرامی روز سه‌شنبه، 3 اسفندماه جاری در حاشیه شانزدهمین کنفرانس بین‌المللی انجمن هوافضا در جمع خبرنگاران با اشاره به فعالیت‌های فضایی در کشور، افزود: ماهواره «دوستی» در مرحله پرتاب قرار دارد و ماهواره‌های «پیام امیرکبیر» و «ناهید یک» نیز مراحل نهایی را طی می کنند و این ماهواره‌ها در نوبت پرتاب قرار دارند. ولی در پرتاب پروژه‌های فضایی عوامل زیادی دخیل هستند؛ از این رو نمی‌توان زمان مشخصی برای پرتاب تعیین کرد.

رئیس سازمان فضایی ایران با تاکید بر اینکه اعتبارات تمام پروژه‌های فضایی تامین شده است، اظهار کرد: با حمایت های دولت تدبیر و امید و زحمات جناب دکتر واعظی، وزیر محترم ارتباطات ساماندهی  منظم و مناسبی در زمینه تامین اعتبارات پروژه‌های فضایی صورت گرفته است، از این رو تامین پروژه‌های فضایی نظم خاصی گرفته است.

دکتر بهرامی با اشاره به فعالیت های راهبردی کشور در حوزه ساخت ماهواره و پرتابگر اضافه کرد: از نظر تامین بودجه پروژه های فضایی نظم گرفته اند و به تمام پروژه ها بودجه اختصاص یافته است بر این اساس با توجه به دانش به دست آمده در عرصه فضا به جرات می توانیم بگوییم که در آینده به طور مرتب چندین ماهواره را برای بهره برداری در مدار زمین خواهیم داشت.

وی، طراحی و ساخت ماهواره «پارس یک» را از دیگر پروژه‌های سازمان فضایی نام برد و گفت: پروژه «پارس یک» به صورت اشتراکی با مراکز علمی و شرکت‌های همکار سازمان فضایی اجرایی می‌شود.

دکتر بهرامی به فعالیت های انجام شده در سازمان فضایی ایران از جمله ،  ساخت ماهواره مخابراتی ناهید-1 به عنوان اولین گام در ساخت ماهواره مخابراتی بومی در مدارGEO ، شروع ساخت دومین ماهواره از این سری (ناهید -2 ) بر اساس توان ساخت داخل، اتمام ساخت ماهواره سنجش از دوری دوستی با توان تفکیک مکانی بهتر از 30 متر، اتمام ساخت ماهواره سنجش از دوری پیام با توان تفکیک مکانی حدود 40 متر پانکروماتیک و 80 متر چندطیفی، برگزاری مسابقه دانشجویی چندمرحله ای برای ساخت ماهواره مکعبی، تهیه شرح خدمات فنی ماهواره سنجش از دوری پارس-1 ، بروزرسانی شرح خدمات فنی ماهواره سنجش از دوری ظفر (حدود 20 متر)، تاسیس آزمایشگاه ملی سنجش از دور همراه با اتاق تاریک و تمیز برای کالیبراسیون سنجنده های اپتیک، مرکز ملی داده های فضایی (در حال اتمام) ، ایجاد مرکز پایش ماهواره ای زمین به منظور پایش روزانه کشور، اتمام 2 پروژه مشترک با وزارت جهادکشاورزی اشاره کرد.

رییس سازمان فضایی ایران از ایجاد 26 خدمت کاربردی در حوزه سنجش از دور ، طراحی، ساخت و پرتاب 5 ماهواره از سری ماهواره های سنجش از دوری پارس ، طراحی، ساخت و پرتاب ماهواره مخابراتی بومی تا سال 1404 نام برد. همچنین از تامین ماهواره سنجش از دور عملیاتی تا 3 سال آینده، خرید ماهواره مخابراتی عملیاتی، توسعه و ارائه خدمات ناوبری فضایی از طریق همکاری های بین المللی، اکتشافات فضایی از طریق همکاری های بین المللی طی برنامه ششم را از جمله برنامه های آتی سازمان فضایی ایران  در این حوزه برشمرد.

گزارش تصویری

AWT IMAGE

AWT IMAGEAWT IMAGEAWT IMAGE