• شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸
  • |

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1880327 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 2611 بازدید
  • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 32 کاربر
  • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

پایش ماهواره ای تالاب جازموریان و نقش آن در کنترل سیلاب دی ماه 1398

سیل اخیر تنها در مناطق ساحلی دریا عمان و خلیج فارس رخ نداده، بلکه مناطق بالاتر را از بندرعباس تا سیستان و بلوچستان و بخش هایی از مناطق مرکزی ایران مانند استان کرمان را نیز درگیر کرده و بطور کلی پراکنش جغرافیایی آن بسیار وسیع بوده است. بطوریکه وقوع این سیل در دو روز در منطقه جنوب به اندازه دو سال بارش داشته است. بنابراین با این حجم از بارش ها، وقوع سیل قابل انتظار بوده است. این سیل، خاک منطقه را شسته و رسوبات را وارد دریا نمود که خود می تواند در آینده از نظر کشاورزی و دامداری ساکنین منطقه را دچار مشکل نماید. این بارش ها باعث سرریز شدن سدها، شکستگی دایک ها گردیده که سیلاب را تشدید کرده است. از طرفی، وقوع سیلاب سبب احیاء شدن دریاچه ها و تالاب ها گردید از جمله تالاب ارزشمند جازموریان.
تصاویر ماهواره ای Aqua سنجنده Modis در تاریخ 1398/10/18
تصاویر ماهواره ای Aqua سنجنده Modis وسعت مناطق سیل گرفته را نشان می دهد (1398/10/23)
تالاب جازموریان
این تالاب که در جنوب استان کرمان و در غرب ایرانشهر در شهرستان دلگان سیستان و بلوچستان واقع شده، بخشی از مهمترین حوضه آبریز کرمان و به عنوان یکی از تالاب های فصلی مشترک بین استان سیستان و بلوچستان و کرمان می باشد و بوسیله ده ها رودخانه فصلی و دو رودخانه دائمی هلیل رود و بمپور تغذیه می‌شود.

مزایای تالاب جازموریان
تالاب جازموریان به عنوان مخزنی بزرگ در انتهای رودخانه های منتهی به آن، توانسته است نقش مهمی در سیلاب های اخیر داشته باشد، بطوریکه با وقوع سیل اخیر چند میلیون متر مکعب آب از رودخانه‌ های دامن، بمپور، روستا و هودیان، دلگان استان سیستان و بلوچستان، هلیل رود و رودبار در استان کرمان را در خود جای داده و توانسته است سیلاب را کنترل و ساکنین شهرها و روستاهای اطراف تالاب را از بروز خسارت بیشتر، نجات دهد. این تالاب که در پی خشکسالی‌ های اخیر به کانون گرد و غبار تبدیل و در واقع محل چرای دام ها و شترها، شده بود، در حال حاضر احیا شده است. همچنین زمانی که این تالاب پر آب باشد می تواند بادهای گرم و داغی را که از عربستان به این سمت می آید همانند یک کولر، خنک نماید. علاوه براین این تالاب می تواند آب را پالایش کرده و مانع فرسایش خاک شود.

علل خشک شدن تالاب جازموریان
حوضه جازموریان شامل دشتهای جیرفت، فاریاب و رودبار جنوب در استان کرمان و دشتهای ایرانشهر، بمپور، سردگان، دلگان، سرتختی و اسپکه در استان سیستان و بلوچستان می باشد. به دلیل احداث سدهای متعدد در این حوضه از جمله سدهای ساخته شده بر روی رودخانه هلیل رود مانند سد بافت و سد جیرفت به عنوان بزرگترین سد جنوب شرق کشور و چندین سد خاکی دیگر، ورودی آب به تالاب جازموریان کاهش یافته و از وسعت آن کاسته و بطور کلی اکوسیستم آن تغییر یافت است. سد دیگری بنام صفارود که دقیقاً بر روی تلاقی رودهای رابر و رودبر (رودهای دائمی و مهم رودبر و رابر به همراه چند رود کوچک دیگر نهایتاً رود هلیل رود را تشکیل می دهند.) احداث شده و شرایط سد به گونه ای است که عملاً باعث جلوگیری از ورود حجم زیادی از آب رودخانه هلیل رود به تالاب جازموریان شده است.
همچنین علاوه بر کاهش بارندگی در این منطقه، حفر ده ها هزار حلقه چاه مجاز و غیر مجاز در مسیر رسیدن آب رودخانه ها به تالاب جازموریان موجب گردیده است که آب کافی به این تالاب نرسد. در حال حاضر سطح آب سفره های زیر زمینی نیز به شدت پایین آمده است.
در تصاویر ماهواره ای ذیل، مکان سدهای عمده ساخته شده از جمله سد جیرفت، سد بافت و سد رابر، بر روی رودخانه هلیل رود که با طول 390 کیلومتر به عنوان بزرگترین رود جنوب شرق ایران از بلندی های شهرستان بافت سرچشمه گرفته و به تالاب جازموریان می ریزد را نشان می دهد. این سدها حق آبه این تالاب را کاهش داده و همراه با عوامل اقلیمی دیگر باعث خشک شدن آن شده اند، بطوریکه در سال های اخیر، این تالاب منشاء بخش زیادی از گرد و غبار کشور بوده است.
تصویر ماهواره ای سنتینل-2 (2019/11/30)، سد جیرفت 1398/09/09
    تصویر ماهواره ای سنتینل-2 (2019/11/30)، سد صفارود 1398/09/09
تصویر ماهواره ای سنتینل-2 (2019/11/30)، سد بافت 1398/09/09
تایم لپس تالاب جازموریان قبل و بعد از سیلاب دی ماه 98 در جنوب کشور با استفاده از تصاویر ماهواره ای سنتینل 2


کلیدواژه ها: آبگیری جازموریان | سازمان فضایی ایران | تلاب جازموریان | سیل | آبگیری تالاب | سنجش از دور |CAPTCHA

دفعات مشاهده: 196 بار   |   دفعات چاپ: 19 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر