• شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸
  • |

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1880118 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 2640 بازدید
  • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 36 کاربر
  • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

تصاویر ماهواره ای از آتش سوزی های گسترده براثر ناپایداری اکوسیستمی در استرالیا

وسعت آتش سوزی در استرالیا
آتش سوزی های گسترده در استرالیا به علت افزایش دما، کاهش رطوبت و خشکسالی های طولانی مدت غیر معمول، از اوایل سپتامبر 2019 در ایالت های کوئینزلند و نیوساوت ولز شروع و تا ژانویه 2020 ادامه یافته است، بطوریکه تا کنون دهها انسان جان خود را از دست داده یا بی خانمان شده اند. همچنین شهرهای اطراف آن از جمله سیدنی نه تنها با خطرات این آتش سوزی مواجهند بلکه هوای دود آلودی را استنشاق می کنند. در آتش سوزی سال 2018، 80000 هکتار از پوشش های گیاهی پارک ملی استرالیا در آتش سوختند. در این فصل از سال جدید 1.9 میلیون هکتار در این پارک تحت تاثیر این آتش سوزی قرار گرفته اند. در حال حاضر نیز بیش از 5.9 میلیون هکتار از جنگل های استرالیا سوخته و از 28 گونه ذخیره گیاهی میراث جهانی، 12 گونه ذخیره گیاهی در نیوساوت ولز تحت تاثیر این آتش سوزی قرار گرفته اند. تا کنون 100 آتش سوزی در سواحل جنوب شرقی استرالیا رخ داده و حداقل 20 نفر کشته شده اند.

شاخص آتش سوزی
آمار رسمی اداره هواشناسی استرالیا نشان می‌دهد که در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ به ترتیب سومین و چهارمین سال های ثبت شده در تاریخ استرالیا از لحاظ شدت داغی هوا بوده است. در اواخر دسامبر سال 2019، این اداره گزارش داد که شاخص خطر آتش سوزی (FFDI) که از داده های دمای هوا، رطوبت، بارش و وزش باد استفاده می کند به 95% رسیده است.
 
طبقه بندی میزان خطر شاخص خطر آتش سوزی جنگل (FFDI) و شاخص آتش سوزی علفزارها (GFDI)
تاثیر عوامل جوی در بروز آتش سوزی ها
اداره هواشناسی استرالیا اظهار داشته است که مکانیسم جوی اقیانوس هند مسبب اصلی جاری شدن سیل‌ها در آفریقا و نیز آتش سوزی‌ها در استرالیاست. پدیده دو قطبی اقیانوس هند (IOD النینوی اقیانوس هند)، هنگامی اتفاق می افتد که بخش غربی این اقیانوس به میزان قابل توجهی از بخش شرقی آن گرم‌تر می‌شود و فرآیند همرفت گرمای آب در سراسر اقیانوس هند شرقی رخ داده و حوضه آب گرم در نواحی غربی پدید می‌آید که باعث قوی تر شدن شدت بادهای شرقی نسبت به حالت معمول می گردد. از پیامدهای آن بارش های سنگین در سراسر شرق آفریقا و بخش‌هایی از جنوب شرق ایران، خشکسالی شدید و آتش‌سوزی جنگلی در سراسر منطقه اندونزی، استرالیا و... می باشد. بنابر گفته دکتر اندرو واتکینز، رئیس اداره هوا شناسی استرالیا، الگوی کنونی "یکی از قوی‌ترین" دپولاریزاسیون‌هایی می باشد که تا کنون ثبت گردیده است. هواشناسان می‌گویند معمولا این وضعیت به دلیل حرکت بادها و باران‌های موسمی به طرف جنوب، پایان می‌یابد ولی باد موسمی امسال ۶ هفته دیرتر شروع شده است. دانشمندان هشدار داده‌اند با افزایش درجه حرارت آب سطح دریاها، الگوهای آب و هوایی مانند دوقطبی هند، ممکن است بیشتر اتفاق بیافتد و شدت آن هم افزایش یابد.
نقشه حاصل از تصاویر ماهواره Terra، بازتابش تشعشات طول موج بلند ناشی از انتشار گرمای حاصل از ابرها و سطح زمین را نشان می دهد.
اثر تغییرات آب و هوایی بر آتش سوزی در استرالیا
در حال حاضر تغییرات آب و هوایی، کشور استرالیا را برای آتش‌سوزی مستعدتر نموده، به ویژه جنوب شرق این کشور را که از سال 2017 با خشکسالی درگیر بوده و میزان بارش سال به سال آن کاهش یافته است. بطورکلی داغترین فصل تابستان در انتظار استرالیاست که طبق پیش بینی اداره هواشناسی، احتمالا دمای هوا از حد متوسط ۲۷ و نیم درجه سانتیگراد بیشتر خواهد بود، بنابراین آتش سوزی‌های خطرناک همچنان ادامه خواهد یافت که موجب افزایش نگرانیها شده است. متاسفانه هوای آلوده و ذرات معلق در هوای استرالیا به آسمان سایر  کشورها نیز وارد شده از جمله به آسمان کشور شیلی در فاصله 11000 کیلومتری.

پایش ماهواره ای آتش سوزی گسترده در استرالیا
بسیاری از ماهواه ها از جمله ماهواره های ناسا و سایر آژانس های فضایی، این آتش سوزی هولناک را پایش کرده اند.
ماهواره Aqua تصویر این آتش سوزی را که در تاریخ 9 دسامبر 2019 رخ داده به تصویر کشیده است.
 
دود حاصل از آتش سوزی پارک های ملی لامینگتون و جنگل های بارانی گوندوانا، در تصویر ماهواره ای Suomi NPP
 
تصویر ماهواره ای Suomi NPP در باندمادون قرمز از آتش سوزی های اخیر در نیوساوت ولز. دود غلیظ بر فراز دریای تاسمان در جنوب شرقی استرالیا را نشان می دهد.
 
ماهواره Terra که در سال 1999 به مدار زمین پرتاب شده است، همچنان زمین را پایش کرده و چگونگی تغییرات کره زمین با گذشت زمان را به تصویر می کشد، از جمله آتش سوری در شرق استرالیا.
 
تصویر ماهواره ای لندست 8 سنجنده OLI - 24 جولای 2019 از جنوب شرق استرالیا
تصویر ماهواره ای لندست 8 سنجنده OLI از همان منطقه در اول ژانویه 2020 از جنوب شرق استرالیا
تصویر ماهواره ای Terra سنجنده مادیس (4 ژانویه 2020) از دود غلیط به رنگ قهوه ای روشن و ابرهای پیروومولونیمبوس با رنگ سفید که براثر همرفت و گرمای ناشی از آتش سوزی ایجاد شده اند.
مقایسه شدت آتش سوزی ها در جهان
هر سال میزان و شدت آتش سوزی ها در کره زمین به علت تغییرات آب و هوایی و دخالت های بشری، زیاد و زیادتر می شود.
مقایسه مقیاس آتش سوزی استرالیا با بزرگترین آتش سوزی های اخیر در نقاط دیگر جهان
از بین رفتن فون ها و فلور های بی نظیر استرالیا
علاوه بر آتش سوزی پوشش های گیاهی به عنوان سرمایه بشری در این منطقه و تاثیر آن بر زندگی انسان های ساکن آنجا، حدود نیم میلیارد از حیوانات بومی که فقط در این سرزمین زندگی می کرده اند از جمله کانگروها و دو سوم کوالاها از بین رفته اند. همه در تلاشند که این آتش سوزی را خاموش کنند ولی زور انسان به خشم طبیعت نمی رسد و جهان با سرعت به سمت ناپایداری اکوسیستمی پیش می رود.
تصاویری از گرفتار شدن حیوانات و گونه های جانوری در آتش سوزی جنوب استرالیا
تصویر قبل و بعداز آتش سوزی جزیره کانگرو ها در جنوب استرالیا
آسمان و ساحل استرالیا قبل و بعد از آتش سوزی
بارش باران
از 6 ژانویه بارش باران در نوار ساحلی شرقی استرالیا آغاز شده که تا حدودی از بحران موجود کم کرده ولی همچنان آسمان منطقه، دود آلود و خطرناک است. پیش بینی می‌گردد، میزان بارش باران در نواحی شرق استرالیا که از بی آبی رنج می‌برد، همچنان از حد متوسط کمتر باشد. بنابر پیش بینی اداره هواشناسی استرالیا، فصل بهار امسال یکی از پنج بهاری خواهد بود که کمترین میزان بارندگی و خشکی هوا را تا کنون داشته اند.

کلیدواژه ها: اکوسیستم ناپایدار | آتش سوزی استرالیا | آلاینده جوی | سامانه پایش ماهواره ای حریق | تصویر ماهواره ای | سنجش از دور | سازمان فضایی ایران | آسمان دودی استرالیا | کوالا |CAPTCHA

دفعات مشاهده: 470 بار   |   دفعات چاپ: 3 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر