​بیانیه گام دوم انقلاب، تمدن نوین ‌اسلامی، چراغ راه آینده جامعه فضایی ایران

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۹/۱۹ | 
بیانیه گام دوم انقلاب، تمدن نوین ‌اسلامی چراغ راه آینده جامعه فضایی ایران
بیانیه گام دوم انقلاب را می‏توان از دو بعد مورد بررسی قرار داد، بعد ظاهری و بعد باطنی. بعد ظاهری از نحوه چینش کلمات و ارتباط آن‏ها با یکدیگر بهره می‏برد و بعد باطنی به محتوای خود بیانیه معطوف شده است.


رضا کیانوش، کارشناس ارشد مهندسی فضای
بعد ظاهری بیانیه گام دوم انقلاب
بعد ظاهری همانطور که از نام آن بر می‏آید از سه جزء تشکیل شده است. جزء اول واژه "گام" است که بیان کننده یک بازه زمانی حداقل ۴۰ ساله و حداکثر به درازای ایجاد تمدن نوین اسلامی است. واژه‏ایی که نشان ‏دهنده عمیق بودن چشم انداز و نگاه راهبردی رهبر معظم انقلاب به آینده دارد. جزء بعدی واژه "دوم" است که نشان‌دهنده عبور از مرحله اولیه، حرکت، پویایی و ایجاد یک ردپا و سابقه تاریخی بمنظور برندسازی برای انقلاب دارد. در ادامه کلمه "انقلاب" است که به مثابه نقطه اشتراکی با دوره در حال ظهور تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید عظمای ولایت حضرت بقیّه الله الأعظم ارواحنا فداه می‏باشد. لذا هدف غایی بیانیه گام دوم انقلاب تشکیل تمدن نوین اسلامی و مقدمه ‏سازی برای ظهور قطب عالم امکان امام مهدی (عج) است. بطوریکه مقام معظم رهبری تمدن اسلامی را فضایی می‌داند که انسان در آن فضا به لحاظ معنوی و مادّی می‌تواند رشد کند و به غایات مطلوبی برسد که خدای متعال او را برای آن غایات خلق کرده است.
از شاخصه ‏های بارز تمدن نوین اسلامی گسترش و بسط نفوذ بر جهان به همراه معنویات و ثروت هست. گسترش و نفوذی که در تمامی ابعاد مادی اعم از اقتصادی، فرهنگی، علمی، سیاسی، هنری،...قابل تسری است. گسترش و نفوذ معادل با واژه قدرت است. قدرت در فرهنگ‏های زبان فارسی به معنای «توانستن»، «توانایی داشتن» ذکر شده است (علی اکبر دهخدا، لغت نامه) و در فرهنگ‏های عربی زبان، در اصل از ماده «قدر» به معنای «ظرفیت واقعی و حدّ نهایی و کامل هر چیز» گرفته شده است. یا بطور خلاصه می‏توان گفت قدرت یعنی "انجام دادن هر کاری" که موجب به اطاعت درآوردن فرد یا گروه توسط فرد یا گروه دیگر گردد. بعنوان مثال دو نمونه از "انجام هر کاری" که رهبر معظم انقلاب هم بصورت مکرر از آن ها یاد کرده اند، توجه به علم و اقتصاد دانش بنیان بوده است. در حال حاضر یکی از علومی که منجر به اقتصاد دانش بنیان می‏ شود، علوم فضایی است.
بنابراین بصورت خلاصه می‏توان گفت که تمدن نوین اسلامی هدف نهایی بیانیه گام دوم انقلاب و همچنین از مؤلفه‏ های شکل‏ گیری این تمدن، قدرتمند شدن در تمامی ابعاد از جمله علوم فضایی است که حاصل آن اقتصاد دانش بنیان و رفاه اجتماعی خواهد بود. برای ایجاد پیوند بین بخش ظاهری بیانیه و جامعه فضایی نیاز است مفهوم قدرت فضایی را تبیین کرده و ۶ سوال اصلی را از خودمان بپرسیم: قدرت فضایی شامل چه چیزهایی می‏شود؟ قدرت فضایی چگونه بدست می‏آید؟ چه وقتی به قدرت فضایی دست پیدا خواهیم کرد؟ قدرت فضایی در کجا بدست خواهد آمد؟ و چرا باید به سمت قدرت فضایی حرکت کنیم؟چه کسانی باید به قدرت فضایی دست پیدا کنند؟
برای پاسخ به سوالات سعی می‌کنیم بصورت خیلی خلاصه و از آخر به اول به آن‏ها جواب بدهیم. یکی از دلایل حرکت به سمت قدرت فضایی بدست آوردن اقتصاد دانش بنیان و نهایتا رفاه اجتماعی و امنیت است. قدرت فضایی شامل مأموریت‏ هایی است که سامانه‏ های هوایی قادر به انجام مأموریت در آن‏ها نیستند. مأموریت‏ هایی که از نظر مکانی در مدارهای اطراف زمین و بین سیاره‏ای هستند. در جواب به سوال چه وقتی می‏ توان گفت این قدرت همگام با ایجاد تمدن نوین اسلامی به حد اعلای خود خواهد رسید و برای رسیدن به این قدرت چهار مرحله می‌توان متصور شد:
۱.ایجاد و نوآوری سامانه ‏های فضایی مطابق با زنجیره ارزش مأموریتی آن‏ها
۲.توسعه در تمام ابعاد هر یک از ماموریت‏ ها و افزایش بهره ‏وری با کاهش هزینه، کاهش زمان‏ های طراحی، بهبود کیفیت و قابلیت اطمینان...
۳.حفظ و نگهداری از طریق مقابله با سیستم‏ هایی همچون ارتش فضایی آمریکا
۴. اشاعه آن از طریق بکارگیری محصولات فضایی برای خدمت رسانی به جامعه.
در انتها باید گفت این جوانان مومن و انقلابی هستند که باید به این قدرت دست پیدا کنند.

بعد باطنی بیانیه گام دوم انقلاب
حال که به صورت خلاصه جان کلام و هدف نهایی گام دوم انقلاب را از منظر ظاهری بیان کردیم نیاز است به ابعاد باطنی گام دوم انقلاب که دارای دو بعد ساختاری و محتوایی است، نیز بپردازیم.

بعد ساختاری
بعد ساختاری بیانیه گام دوم انقلاب شامل سه دوارن و مقایسه بین دوران‏ های قبل و بعد از انقلاب تا زمان حاضر و بایدهایی است که در آینده می‏بایست به آن برسیم. از این منظر نیاز است ما نیز ابتدا دوارن ‏ها و مسیرهای پیشرفت صنایع فضایی جهان را در طول اعصار مختلف تاریخ مورد کنکاش و بررسی قرار دهیم. عصر اول مرتبط است با عصر شناخت اولیه، کنجکاوی و آگاهی بشر از فضا، دوره ای که انسان زمین را مرکز عالم می‏دانسته است. عصری که برای اولین بار از قوانین حاکم بر فضا برای پیش‏بینی زمان کاشت و برداشت محصولات کشاورزی در اقتصاد کشاورزی محور آن زمان بهره برده است. عصری که برای پیش‏بینی مخاطرات طبیعی همچون طغیان رودخانه نیل از آن استفاده شده است. عصری که فضا عامل پیوند بین دانشمندان و مردمان تمدن‏های آن زمان بوده است. عصر بعدی که به عصر تحول نجومی معروف است، مهمترین شاخصه‏ های نظری حرکت فضاپیماها (قوانین کپلر) استخراج گردید. عصری که نگاه زمین محوری جای خود را به نگاه خورشید محوری داده است. عصری که نگاه به علم از مسیر فرضیه و اثبات آن در محیط طبیعی پایه ‏گذاری گردید. عصر بعدی که تاثیرات بسزایی در شکل‏گیری جامعه فضایی جهانی فعلی داشته است، عصر اقتصاد صنعتی بوده است که با اختراع برق و ماشین بخار بنیان‏ های زیرساختی علوم فضایی بنا نهاده شد.
عصر مهم دیگر دوره جنگ‏ های جهانی بود که اوج آن دوران استفاده از موشک ۲-V آلمانی بود. در عصر بعدی که مصادف است با جنگ سرد، سرآغاز به اثبات رساندن قوانین کپلری، بهره ‏بردن از توانمندی‏ های دوران‏ های قبلی و دسترسی به فضا بود. عصری که تقریبا بشر با سرعت شگفت‏ آوری همراه با مسابقه بین شرق و غرب به حداقل‏ های فضایی دسترسی پیدا کرد. در ادامه همراه هستیم با عصر جهانی شدن، عصری که همراه گردید با کاربردی‏ سازی برنامه‏ های فضایی، عصری که در دل خود بیشترین همکاری‏ های بین المللی که نماد بارز آن ایستگاه فضایی بود را به ارمغان آورد. آخرین عصر که در حال حاضر در آن قرار داریم دوره دیجیتال سازی، تجاری‏سازی محصولات و خدمات فضایی می‏باشد. اگر به این تاریخچه دقیق ‏تر نگاه کنیم متوجه می‌شویم تمدن شرق و غرب و بخصوص غرب طی صدها سال صنعت فضایی را با سه خصیصه مهم شامل دسترسی، کاربردی سازی و تجاری سازی به یک قدرت تبدیل کرده است.
قدرتی که از مرحله ایجاد، توسعه و انتشار گذشته و نیاز به حفظ و نگهداری دارد بصورتیکه در همین راستا ایالات متحده با پیش کشیدن ارتش فضایی قصد مراقبت از دارایی‏ ها، قدرت خود و جلوگیری از دسترسی دیگر کشورهای مستقل به فضا را دارد. غرب برای تبدیل‏ شدن به قدرت فضایی مسیری ۴۰۰، ۵۰۰ ساله را پیموده و اگر بخواهیم خوشبینانه نگاه کنیم مسیری ۱۰۰ تا ۱۵۰ ساله را طی کرده است. ولی تمدن نوین اسلامی که سر آغاز رسمی آن با انقلاب ۱۳۵۷ آغاز گردیده است، مراحل تمدن‏سازی خود شامل انقلاب و نظام ‏سازی را با سرعت اعجاب ‏آوری طی کرده است و به فکر ایجاد دولت ‏سازی (دولت جوان انقلابی) و جامعه اسلامی است. در طی این دوران جامعه فضایی ایران اولین گام قدرت فضایی را که دسترسی به فضا است را در سال ۱۳۸۷ با پرتاب ماهواره امید به واقعیت تبدیل کرد. مسیری که فقط ۱۱ کشور و بعد از طی دوره ‏هایی که ذکر گردید به آن دست یافته‏ اند، ولی جوانان مومن و انقلابی جامعه فضایی، این مسیر را بصورت شگفت‏ آوری در کوتاه‏ترین زمان که به جرأت می‏ توان گفت کمتر از ۱۵ سال بوده است را طی کرده ‏اند. لذا می‏ بایست توانمندی به دست آمده را تثبیت و در مرحله بعد به قابلیت و سپس به قدرت تبدیل کنیم.

بعد محتوایی
در ادامه بعد از بررسی بعد ساختاری به بعد محتوایی بیانیه می‏پردازیم. در بیانیه گام دوم انقلاب یکی از برکات مجاهدت چهل ساله رسیدن به دانش و فناوری هوافضا می‏باشد. دانشی که در مدت چهل ساله اول تمدن ‏سازی بدست آمده است. برای ادامه مسیر چهل ساله دوم، جامعه فضایی می ‏بایست سه کار مهم را همزمان به انجام برساند:
۱. تقویت و ثبات ساختارسازی مطابق با مرحله نظام‏سازی
۲. تربیت مدیران، مهندسان و دانشمندانی جهادی بمنظور بکارگیری در دولت جوان و انقلابی
۳. کاربردی ‏سازی و تجاری‏ سازی فناوری فضایی مطابق با مدل توسعه بومی و تعاملات بین المللی در راستای تحقق کمک به شکل‏ گیری جامعه اسلامی.
در بخش دیگری از این بیانیه که به موضوع فاصله میان بایدها و واقعیت‏ ها اشاره دارد، برای کاهش فاصله صنعت فضایی ایران با کشورهای پیشرو در این صنعت، تربیت و استفاده از مدیران و مهندسان جوان، جهادی، متعهد، متخصص و انقلابی را بعنوان راهکار پیشنهاد می‏دهد. در ادامه راهکار دیگری که برای کاهش اشتباهات و خطاهای آینده مورد توجه قرار می ‏دهد استفاده از تاریخ گذشته برای برداشتن گام‏ های استوار در آینده می ‏باشد، که موجب می‏ شود جامعه فضایی به درس آموخته‏ های جهانی و ملی بدست آمده در صنعت فضایی توجه بیشتری نماید و یکی از منابع تحقق مسیر و چشم انداز آینده خود را تاریخ علم فضایی قرار دهد. در بخش‏ های مختلف بیانیه از ما می‏ خواهد نگاهی جهانی به مسائل داشته باشیم، نگاهی که بعد از حذف شوروی به نمایندگی از کمونیسم، انقلاب اسلامی را در برابر تفکر مادی و استکباری قرار داد. نگاهی که جامعه فصایی را مستلزم می‏ کند در تعاملات بین‏المللی این نگاه را بر قواعد و ساختارهای ذهنی خود حاکم بدانند. نگاهی که قدرت فضایی بدست آمده در تمدن غرب را ابزاری برای ظلم و ستم و استثمار ملت‏ های آزاده می‏داند. نگاهی که استفاده از کاربردها و وسایل فضایی در قالب مفاهیم توسعه پایدار را، مقدمه‏ ای بر نفوذ بر ساختارهای حاکمیتی و سست کردن اهداف و برنامه‏ های فضایی می‏ داند. بیانیه گام دوم انقلاب برای به قلم کشیدن اهداف و چشم انداز آینده جامعه فضایی ما را به سمت شعارهایی جهانی که با متناسب با فطرت انسان‏ها است سوق می‏دهد. شعارهایی که از مأموریت‏ های فضایی برای استقرار عدالت، استقلال، آزادی... بهره ببرد.
بیانیه گام دوم انقلاب ما را ملزم می‏کند که در برابر خواسته ‏های کشورهای زورگو و مستکبر هرگز کوتاه نیایم و در برابر چشم غره ابرقدرت ‏ها از برنامه ‏های فضایی چشم پوشی، تغییر مسیر... ننماییم. در پایان، بیانیه از ما می‌خواهد با نگاه ژرف و عمیق از فرصت‏ های ژئوپلیتیک، نیروی انسانی کارآمد، دستاوردها و بازارهای منطقه ‏ای بوجود آمده بیشترین بهره را برده و قابلیت‏ های کشور از جمله قابلیت‏ های فضایی را گسترش دهیم. 

 CAPTCHA

دفعات مشاهده: 698 بار   |   دفعات چاپ: 11 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر