برگزاری کارگاه "مدیریت ریسک خشکسالی با استفاده از فناوری سنجش از دور"

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۹/۵ | 

خشکسالی یکی از مخاطرات عمده جهان است که هر ساله خسارات جبران ناپذیری به حوزه های مختلف اقتصادی و اجتماعی کشورها وارد می کند. با توجه به اینکه بیش از ۷۵ درصد ایران از اقلیم خشک و نیمه خشک برخوردار است این موضوع برای کشور ما اهمیت ویژه ای دارد. در طی دهه های اخیر، جامعه جهانی همواره به دنبال مدیریت مخاطرات طبیعی پس از وقوع بوده است که از آن تحت عنوان مدیریت بحران نام می برند. اما علی رغم این مدیریت ها، همواره عواقب مخاطرات از دفعات قبل بیشتر بوده است. لذا رفته رفته محققین به سمت توسعه و ترویج روش های مدیریت ریسک مخاطرات که بر انجام تدابیر لازم پیش از وقوع تاکید می نماید متمرکز است. با توجه به آنکه دوره های تحت عنوان مدیریت ریسک خشکسالی عموما به شکل جامع به این موضوع نمی پردازند، به همین منظور اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران تصمیم به برگزاری "کارگاه مدیریت ریسک خشکسالی با استفاده از فناوری سنجش از دور" گرفت. این کار گاه توسط مهندس عبدالرضا انصاری آملی، کارشناس ارشد سنجش از دور اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران با تجربه تدریس در کارگاه های بین المللی در زمینه ریسک خشکسالی و تهیه کننده کتاب:
 Effective use of space-based information to monitor disasters and its impacts 
Lessons Learnt from Drought in Iran
در همکاری با دفتر UN-SPIDER 
و مدیریت پروژه بین المللی:
Establishment of a Framework for Researches on Application of Space Technology for Disaster Monitoring in the APSCO Member States
در روز ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۸ در سازمان فضایی ایران برگزار شد.
عناوین مورد بحث در این کارگاه عبارت بودند از:
  1. آشنایی با خشکسالی و مفاهیم آن
  2. آشنایی با چرخه مدیریت خشکسالی (فاز ریسک و بحران)
  3. آشنایی با مفاهیم ارزیابی ریسک خشکسالی
  4. نقش سنجش از دور در برآورد ریسک خشکسالی
  5. تهیه نقشه های ریسک خشکسالی با استفاده از تصاویر ماهواره ای
 لازم به ذکر است که با برنامه ریزی قبلی، مقرر شده تا این سری از کارگاه ها از این پس در برخی از دانشگاه ها و مراکز آموزشی و سازمان ها و نهادهای مربوطه به شکل مداوم برگزار گردند.
 CAPTCHA

مطالب مشابه


دفعات مشاهده: 161 بار   |   دفعات چاپ: 14 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر