• پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸
  • |

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1640572 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 1061 بازدید
  • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 12 کاربر
  • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

کاربرد فناوری تداخل‌سنجی راداری در پایش جابجایی سد

تداخل‌سنجی راداری به‌عنوان روشی کارآمد در اندازه‌گیری جابه‌جایی سطح زمین می‌باشد. با استفاده از این فناوری امکان پایش حرکات کوچک سطح زمین به‌صورت پیوسته با دقت بالا و در گستره وسیعی امکان‌پذیر است. به‌دلیل پوشش وسیع تصاویر ماهواره‌ای، به‌هنگام بودن و پایین بودن هزینه آن‌ها نسبت به سایر روش‌های میدانی کاربرد این فناوری در بررسی مخاطرات طبیعی زمین از جمله زمین‌لغزش‌ها، فرونشست، زلزله و فعالیت‌های آتشفشانی بسیار متداول شده است.
سازه های بزرگ و حساس همچون سدها، نیروگاه‌ها، برج‌ها و گودبرداری سازه نگهبان که در پروژه های عمرانی (ساخت و سازها) از اهمیت بسیار بالائی برخوردار بوده و پایش رفتار سنجی اینگونه سازه‌ها نیازمند سیستمی دقیق و منظم دارد. در سال‌های اخیر فناوری تداخل‌سنجی راداری با انجام اندازه‌گیری به موقع و با دقت مکانی بالا، توانایی های خود را برای پایش و بررسی جابجایی سدها به اثبات رسانده است.
به کمک نتایج فناوری تداخل‌سنجی و مطالعه دقیق روند جابجایی در بسیاری از موارد می توان پدیده‌هایی را که در فرسایش، تضعیف و تخریب سد ها نقش دارند، شناسایی و پیش از وقوع خسارات احتمالی از آن‌ها اجتناب کرده و تاثیر آن‌ها را تقلیل داد. امروزه در کشورهای پیشرفته تقریبا تمامی سازه های بزرگ منجمله سدها با پایش ماهواره ای راداری مشاهده و نظارت می شوند.

با توجه به ساخت و احداث سدهای زیادی که طی چند دهه اخیر در کشور ایجاد شده اند، موضوع پایش ماهواره ای میزان جابجایی این سدها بایستی همواره مد نظر قرار گیرد. امروزه در ایران همه سدها دارای ابزارهای دقیق کنترل و مشاهدات ژئودزی مهندسی برای رفتارسنجی هستند، اما رفتارسنجی سدها با روش‌های زمینی هزینه‌های هنگفتی در بر دارد. این در حالی است که فناوری تداخل‌سنجی راداری می‌تواند با هزینه بسیار کمتری سطح دقتی مشابه با روش‌های زمینی برای رفتارسنجی سدها ارائه دهد. در ادامه یکی از مطالعات انجام گرفته بر روی 3 سد واقع در کشور نروژ را بررسی می‌کنیم. ابعاد، طراحی و شرایط اقلیمی متفاوت این سدها، فناوری تداخل‌سنجی راداری را به چالش می‌کشد. جدول زیر مشخصاتی از این سدها را نشان می‌دهد.
جدول - 1 : برخی از مشخصات سدهای مورد مطالعه در این پروژه
در ادامه نتایج حاصل از پردازش‌های تداخل‌سنجی راداری برای هر یک از این سدها آمده است.
 
شکل - 1: نرخ جابجایی سد 1 بین سال‌های 2013 تا 2014 با استفاده از 24 تصویر TerraSAR-X با مد اندازه‌گیری Stripmap.
 
 
شکل - 2: نرخ جابجایی سد 2 بین سال‌های 2009 تا 2013 با استفاده از 55 تصویر TerraSAR-X با مد اندازه‌گیری Stripmap. نقاط قرمز و زرد جابجایی در جهت خلاف دید سنجنده راداری و نقاط آبی جابجایی در جهت دید سنجنده راداری را نشان می‌دهد.
 
شکل - 3: نرخ جابجایی سد 3 بین سال‌های 2013 تا 2014 با استفاده از 24 تصویر TerraSAR-X با مد اندازه‌گیری Stripmap
به منظور ارزیابی نتایج، مقایسه‌ای بین نتایج حاصل از سیستم تعین موقعیت جهانی (GPS) و نتایج حاصل از پردازش‌های تداخل‌سنجی راداری برای سد 2 مطابق شکل زیر انجام گرفت.
 
شکل - 4: مقایسه نرخ جابجایی بدست آمده از GPS و فناوری تداخل‌سنجی راداری برای سد 2.
مطابق شکل فوق، نرخ جابجایی بدست آمده از GPS و تکنولوژی تداخل‌سنجی راداری کاملا با یکدیگر همخوانی دارد و این نشان می‌دهد تکنولوژی تداخل‌سنجی راداری از دقت بالایی برای پایش جابجایی در سدها برخوردار است.

کلیدواژه ها: نرخ جابجایی |CAPTCHA

دفعات مشاهده: 43 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر