• شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸
 • |

آمار سایت

 • تمام بازديد‌ها: 1880210 بازدید
 • بازديد 24 ساعت قبل: 2591 بازدید
 • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 17 کاربر
 • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

روز جهانی ریشه کنی فقر

در سال 1948 در میدان تروکادروی پاریس، اعلامیه جهانی حقوق بشر به منظور احترام به قربانیان فقر، خشونت و گرسنگی شدید، به امضاء‌ رسید. در پی آن در سال 1987 هزاران نفر در همان میدان تجمع کرده و اعلام نمودند که فقر نقص حقوق بشر است و همه باید برای کاهش فقر با هم متحد شوند. از آن زمان براساس اعلامیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز 17 اکتبر (25 مهرماه) به عنوان روز جهانی ریشه کنی فقر، نامگذاری شده است. شعار امسال: با هم اقدام نماییم برای توانمند سازی کودکان، خانواده و جوامع آنان جهت پایان دادن به فقر. افرادی که در فقر زندگی می کنند از مسکن ناامن، کمبود مواد غذایی، نابرابری عدالتی، محدودیت دسترسی به مراقبت های بهداشتی، عدم دسترسی به امکانات آموزشی، شغل، آب آشامیدنی و سیستم فاضلاب، عدم مشارکت سیاسی و عدم امنیت اجتماعی در رنجند. هنوز هم فقر یکی از بزرگترین و بحث انگیزترین موضوعات مطرح شده در کشورهای در حال توسعه است و در این کشورها هر روز بر شمار افرادی که درآمد کمتر از دو دلار دارند افزوده می شود. فقر و تبعات منفی حاصل از آن، توسعه انسانی را محدود می سازد. این افراد اغلب با حداکثر آسیب پذیری در حوزه بهداشت و سلامتی جسم و روح و آشفتگی اقتصادی، روبرو هستند.

دبیر کل سازمان ملل متحد در زمینه ریشه کنی فقر گفته است که پایان دادن به فقر شدید که محور تلاش‌های جهانی برای دستیابی به آرمان‌های توسعه پایدار و ساختن آینده‌ای پایدار برای همه می باشد، دست نیافتنی خواهد بود اگر در وحله اول اقشار آسیب پذیر را هدف قرار ندهیم. فقر شدید در کودکان دو برابر بزرگسالان است. فقر مسبب بسیاری از زیان‌های مادام‌العمر کودکان است و انتقال بین نسلی محرومیت را دائمی می‌کند.

ریشه کنی فقر آرمان یکم توسعه پایدار است * که باید با تلاش تا سال 2030 به تحقق بیانجامد. باید دید که کشورهای مختلف تا چه حد در رسیدن به این هدف موفق بوده اند.

نقش تصاویر ماهواره ای در پایش فقر
ارزیابی جهانی از فقر و شرایط نامساعد اقتصادی، دشوار است، اما محققین با استفاده از فناوری فضایی و تصاویر ماهواره ای قادرند اطلاعات ارزشمندی از شرایط زندگی مردم در کشورهای فقیر و کشورهای در حال توسعه جهان که با رشد روزافزون جمعیت مواجه هستند، ارائه داده و به سازمان ملل متحد در دستیابی به این هدف توسعه پایدار یعنی ریشه کنی فقر کمک کنند. این تصاویر همچنین می تواند به مسئولین کمک کند تا کار کرد یا عدم کارکرد برنامه ها و سیاست های توسعه ای را بسرعت شناسایی کنند.

در این زمینه متخصصینی از دانشگاه Aarhus دانمارک با استفاده از تصاویر ماهواره ای با توان تفکیک بالا و در واقع با نظارتی ارزان و مقرون به صرفه توانسته اند شرایط اقتصادی منطقه ای از کشور کنیا را پایش کنند. آنها در یک منطقه کشاورزی در کنیا، اندازه ساختمان ها، وضعیت زمین های کشاورزی، اندازه زمین های قابل کشت، زمین های بایر، طول فصل رشد و حتی زمین های رها شده در اطراف خانه ها، وضعیت پوشش گیاهی و وضعیت آب و هوایی را به عنوان پارامترهای مهم، سنجش نموده و به ارزیابی فقر پرداختند. تجزیه و تحلیل این داده ها می تواند تا حدود 62 درصد تغییرات شرایط اقتصادی خانواده ها را به صورت جداگانه نشان دهد.
تصاویر ماهواره ای از منطقه کوچکی در کنیا با خانه هایی با سقف فلزی و سقف پوشالی
تصاویر ماهواره از وضعیت آب و هوای منطقه
تصویر ماهواره ای مزرعه کوچکی در کنیا
از آنجا که تصاویر ماهواره ای نسبتا ارزان و دسترسی به آن روز به روز آسان تر می شود، این مطالعات مقرون به صرفه بوده و می تواند مکمل اطلاعات بدست آمده از طریق مصاحبه با خانوارها باشد. در یک دهه گذشته شاهد استفاده اقتصاددانان از تصاویر ماهواره ای زمین در شب بوده ایم. این چراغ های شبانه به مطالعه طیف گسترده ای از موضوعاتی مانند رشد و توسعه تا فقر و نابرابری به ویژه در مکان هایی که داده های اقتصادی آنها غیر قابل اطمینان و غیر قابل دسترسی است، کمک می کند. چراغ های روشن شبانه در گوشه های دورافتاده جهان، جزئیات جدید و نحوه تغییر در جمعیت و کیفیت زندگی را بما نشان می دهند.
نقشه جهانی روشنایی زمین در شب
تصویر ماهواره ای آسیا در شب و تغییرات آن بین سال های 1992 تا 2013. عملکرد اقتصادی در سه دهه گذشته، برخی از کشورهای آسیایی را در شب بسیار روشن تر کرده است.
تصویر ماهواره ای ایران در شب
تصویر ماهواره ای تهران و بسیاری از شهرهای شمالی کشور در شب

*هدف یکم توسعه پایدار
ریشه کنی فقر
 1. ریشــه کنی فقــر مطلــق (محرومیت و ناتوانی افراد در دست یابی به حداقل نیازهای اساسی همانند خوراک و پوشاک و سرپناه که از امکانات ضروری زندگی به شمار می آید) میان همه مردم و در سراسر جهان تا سال 2030 که در حال حاضر خط فقر مفرط در آمد روزانه کمتز از 1.25 دلار تعیین شده است.
 2. کاهش دست کم نیمی از جمعیت مردان، زنان و کودکان فقیر در تمامی گروه های سنی و در تمامی ابعاد آن بر اساس تعاریف ملی تا سال 2030
 3. ایجـاد نظام هـا و سیاست های حمایت اجتماعـی مناسـب در سطح ملی برای همگان، علی الخصوص مستمندان و پوشش قابل ملاحظه افراد مستمند و آسیب پذیر تا سال 2030
 4. ایجاد اطمینان از دسترسی یکسان تمامی زنان و مردان، علی الخصوص اقشار فقیر و آسیب پذیر تا سال 2030 به منابع اقتصادی و همچنین دسترسی به خدمات اولیه، مالکیت و کنترل بر اراضی و سایر دارایی ها، میراث، منابع طبیعی، فناوری های نوین، مناسب و خدمات مالی، از جمله سرمایه گذاری های کوچک
 5. ایجاد تاب آوری برای اقشار فقر و آسیب پذیر و کاهش مواجهه و آسیب پذیری آنها در برابر رخدادهای شدید آب و هوایی و سایر صدمات و مخاطرات اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی تا سال 2030
 • ۱-الـف- بسـیج قابـل ملاحظـه منابـع مختلـف از جمله ارتقـاء همکاری هـای توسـعه‌ای، با هدف ارائه ابزارهای کافی و قابل پیش بینی در کشورهای درحال توسعه به ویژه کشورهای کمتر توسعه یافته، جهت اجرای برنامه ها و سیاست ها در پایان دادن به فقر در تمامی ابعاد آن
 • ۱-ب- ایجاد چارچوب های سیاسی مناسب در سطوح ملی، منطقه ای و بین المللی براساس استراتژی های توسعه ای حامی فقرا و طرفدار برابری جنسیتی با هدف حمایت از سرماه گذاری سریع در اقدامات فقرزدایانه.

توضیحات:
استاندارد در آمد روزانه کمتر از 1.25 در واقع یک عدد قراردادی است که به عنوان یک فرض بهینه از سوی کارشناسان بانک جهانی پذیرفته شده است. این عدد مبنای برنامه‌ریزی این سازمان برای ریشه‌کن کردن فقر در سال ۲۰۳۰ است، اما ملاک خوبی برای اندازه‌گیری فقر محلی نیست. به عنوان مثال با 1.25 دلار، در یک منطقه روستای در یک کشور فقیر حتما می‌تواند یک نفر را از معرض فقر مطلق نجات داد، اما در یک شهر بزرگ چنین نیست. حتی در ایران هم محاسبات معتبر نشان می‌دهند خط فقر در شهر تهران 3.25 برابر بالاتر از خط فقر در مناطق روستایی سیستان و بلوچستان است. اگرچه اعمال ضریب برابری قدرت خرید تلاش می‌کند این ایراد را برطرف کند، اما خطای آن در جوامعی مانند ایران بسیار بالاست؛ ساختار اجتماعی نسبتا پیچیده شهری در ایران که میان الگوی اجتماعی کشورهای پردرآمد و کم‌درآمد در نوسان است و از آن مهم‌تر اقتصاد پرنوسان باعث می‌شود استاندارد 1.25 دلار در عمل تصویر روشنی از فقر ارائه نکند.

رویکردی نوین جهت کاهش فقر جهانی
جایزه علوم اقتصادی بانک مرکزی سوئد امسال ۲۰۱۹ به «آبیجیت بانرجی» محقق هندی، «استر دوفلو» محقق فرانسوی-آمریکایی و «مایکل کرمر» از آمریکا به دلیل رویکرد تجربی آنها برای کاهش فقر جهانی تعلق گرفت. برندگان امسال رویکرد جدیدی را برای به‌دست آوردن پاسخ‌های معتبر در مورد بهترین راه‌های مقابله با فقر جهانی ارائه داده‌اند که به‌طور خلاصه شامل تقسیم این مشکلات به پرسش‌های کوچک‌تر، قابل کنترل‌تر و موثرتر برای بهبود نتایج آموزشی یا سلامت کودکان می‌شود. در اواسط دهه ۱۹۹۰، مایکل کرمر و همکارانش با استفاده از آزمایش‌های میدانی در غرب کنیا به این نتیجه رسیدند که این رویکرد تاثیر قابل توجهی بر بهبود نتایج آموزشی کودکان دارد.

کلیدواژه ها: سنجش از دور | فقر | تصویر ماهواره ای | روز جهانی فقر | سازمان فضایی ایران |



CAPTCHA

دفعات مشاهده: 347 بار   |   دفعات چاپ: 25 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر