• شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۸
 • |

آمار سایت

 • تمام بازديد‌ها: 1880365 بازدید
 • بازديد 24 ساعت قبل: 2605 بازدید
 • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 36 کاربر
 • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

روز جهانی کاهش خسارات ناشی از مخاطرات

در سال 1989، بعد از فراخوانی مجمع عمومی سازمان ملل، روز 13 اکتبر (21 مهرماه) به منظور ارتقاء آگاهی از خطر بلایا در سطح جهان، به عنوان روز جهانی کاهش خسارات ناشی از مخاطرات، نامیده شد. موضوع سال 2019 به " کاهش  زیان های وارده به زیرساخت های حیاتی و اختلالات وارده بر خدمات اساسی" مانند غذا رسانی، تهیه آب مورد نیاز، انرژی، ارتباطات و حمل و نقل که هدف اصلی برنامه کاری Sendai ( برنامه کاری کاهش ریسک بلایا که در سال 2015 در شهر  Sendai  ژاپن توسط اعضای سازمان ملل به تصویب رسید)، می باشد و همچنین توسعه امکانات بهداشتی و آموزشی تا سال 2030، متمرکز است. اطمینان از ساخت مدارس و بیمارستان هایی با آسیب پذیری کمتر در زمان وقوع زلزله، ‌اهمیت زیادی دارد. کاستن از خطر بلایا مسئولیت همه مردم و دولت هاست. کمپین هفتگانه سندای درسال 2016 توسط  UNDR (دفتر سازمان ملل برای کاهش ریسک مخاطرات) در برنامه کاری سندای جای گرفت تا فرصتی برای همه مردم، دولت ها، دولت های محلی، سازمان های مدنی، بخش های خصوصی، سازمان های بین المللی، مشارکت سرمایه گذاران، شهرداری ها، سازمان های مدیریت حوادث، سازمان های ملل متحد، سازمان های غیر دولتی، صلیب سرخ و هلال احمر، جوامع مدنی، کسب و کار، موسسات دانشگاهی و علمی و دیگر جوامع بشری باشد که بتوانند با همکاری هم خسارات ناشی از مخاطرات و میزان تلفات را کاهش دهند. در این روز تجربیات کشورهای مختلف در این زمینه به اشتراک گذاشته می شود. ما به معنای واقعی در برابر این مشکلات ناتوان هستیم، اما با آمادگی مناسب، هشدار ها اولیه و زیر ساخت های پیشرفته تر، می توانیم  تلفات را به میزان قابل توجهی کاهش داده و جان انسان ها را نجات بخشیم. در این زمینه به افزایش آگاهی از مدیریت ریسک و اطلاع رسانی عمومی در رابطه با اقدامات انجام شده در زمان وقوع فاجعه، نیازمندیم. به همین دلیل مدیریت رخدادها یکی از اهداف هفده گانه اهداف توسعه پایدار سازمان ملل است.

هدف هفتگانه سندای شامل :
 • 1- 2016- کاهش مخاطرات جهانی تا سال 2030 به هدف کاهش میانگین در هر 100000 نفر نرخ مرگ و میر جهانی در دهه 2030-2020 نسبت به دهه 2015-205
 • 2-2016 کاهش تعداد افراد متاثر از بلایا تا سال 2030 به هدف کاهش میانگین جهانی هر 100000 نفر در دهه 2030-2020 در مقایسه با دهه 2015-2005.
 • 3-2018کاهش زیان مستقیم اقتصادی از نظر تولید ناخالص ملی جهانی تا سال 2030
 • 4-2019کاهش قابل توجه خسارات ناشی از بلایا بر زیرساخت های حیاتی و اختلال در خدمات اساسی و توسعه تسهیلات بهداشتی و آموزشی تا سال 2030
 • 5-2020 افزایش قابل توجه تعداد کشورهای دارنده استراتژی های کاهش خطر ملی و محلی تا سال 2020
 • 6- 2021 تقویت همکاری های بین المللی با کشورهای در حال توسعه به منظور انجام حمایت های مناسب و پایدار از اقدامات اقدامات ملی آنها در اجرای برنامه کاری سندای تا سال 2030
 • 7-2022-افزایش قابل توجه تسهیلات و دسترسی به سیستم های هشدار چندگانه زود هنگام و اطلاعات و ارزیابی بلایا تا سال 2030

مخاطرات طبیعی
مخاطرات طبیعی شامل طوفان، زلزله، سیل، سونامی یا حتی امواج گرم و خشکسالی می باشد

گزارش GAR
در گزارش ارزیابی جهانی کاهش ریسک بلایا (GAR) که چهار سال بعد از پذیرش برنامه کاری کاهش ریسک بلایا 2030-2015 (برنامه کاری سندای  SENDAI) اعلام شده، به موارد زیر اشاره گردیده است: خشکسالی ها یک پدیده برگشت پذیر هستند و با توجه به میانگین طولانی مدت اقلیم یک منطقه، تعریف می شود و باید از خشکی فصلی یا آب و هوای خشک (برای مثال بیابان)، کمبود آب، ناکافی بودن منابع آب قابل دسترسی از منابع اقلیمی برای برآوردن نیازهای متوسط طولانی مدت، متمایز شوند. علاوه بر آن عوامل مانند شدت بارش همراه با فراوانی اندک آن، شرایط رطوبت خاک، مدیریت نامناسب آب و فرسایش خاک نیز می توانند باعث ایجاد یا تقویت این خشکسالی ها شوند. بهر حال می توان گفت که خشکسالی به دلیل ماهیت ذاتی و تاثیرات گسترده خود، پیچیده ترین و شدید ترین بلیه در میان مخاطرات طبیعی می باشد که بر تولید محصولات کشاورزی، تامین منابع آبی، تولید انرژی، حمل و نقل، گردشگری، سلامت انسان، تنوع زیستی، اکوسیستم های طبیعی و غیره اثر می گذارد. خشکسالی ها بازگشت پذیرند و می تواند از چند هفته تا چند سال دوام داشته باشد، علاوه بر آن بر مناطق بزرگ و جمعیت زیادی تاثیر گذاشته و همانطور که به آهستگی گسترش می یابند و اثر آن می تواند بعد از پایان خشکسالی نیز به مدت طولانی باقی بماند. با اینکه این بلیه منجر به آسیب های زیست محیطی و خسارات شدید اقتصادی و رنج بسیار انسان می شود، اما نسبت به مخاطراتی طبیعی دیگری مانند سیل و طوفان که خسارات آنی و ساختاری آن ها به وضوح قابل مشاهده و از نظر اقتصادی قابل سنجش است، کمتر دیده می شود. در نتیجه خطر آن اغلب دست کم گرفته شده و یک خطر "پنهان" است. مدیریت ریسک خشکسالی حرفه ای هنوز در اغلب بخش هایی از جهان به وقوع نپیوسته است.

تلفات ناشی از خشکسالی در کشورهای عمدتا فقیر بسیار بالاتر است. اگرچه در کشورهای غنی نیز مردم از اثرات غیر مستقیم آن مانند تنش گرما یا گردو غبار رنج برده و تاثیر مختلفی بر سلامت آن ها دارد. همچنین می توان به بیکاری مداوم ، مهاجرت و بی ثباتی اجتماعی مرتبط با ناتوانی در تامین آب شرب، امنیت غذایی و پتانسیل درگیری، اشاره کرد. خشکسالی احتمالا در قرن بیست و یکم در بسیاری از مناطق جهان نه تنها بیشتر بلکه شدت آن نیز افزایش خواهد یافت. کلید این چالش حرکت به سمت اتخاذ استراتژی های گسترده مدیریتی حرفه ای ریسک می باشد که بتواند تجزیه و تحلیل روند گذشته و پیش بینی آینده خشکسالی، همچنین تحلیل ریسک مواجهه و آسیب پذیری اجتماعی و زیست محیطی را مد نظر داشته باشد.

نمونه ای از تبعات خشکسالی را می توان در دهه 1930 در آمریکای شمالی مشاهده کرد که به علت چرای بی رویه، باعث بروز طوفان های گرد و غبار گردید و خشکسالی Dust Bowl را در سراسر Great Plains  ، تقویت نمود. این پدیده همچنین می تواند توانایی دولت ها را در فراهم نمودن شرایط لازم برای امنیت انسانی، تضعیف کنند. شرایط ناامنی حاد، مانند قحطی و بی ثباتی احتماعی و سیاسی، معمولا از تعامل عوامل متعدد، بروز می کند. مانند آنچه که در برخی از کشورهای خاور میانه در حال وقوع است.برای برخی از جوامع که قبلا از نظر اجتماعی به حاشیه رانده شده اند و در ضمن وابسته به منابع می باشند و سرمایه محدودی نیز دارند،امنیت انسانی به تدریج تضعیف می شود. در چنین مواردی توالی خشکسالی های کوچکتر می تواند تاثیرات نامتناسبی بر زندگی آن ها داشته باشد.
نقشه جهانی خشکسالی بر اساس شاخص های SPI (براساس میزان بارش) و  SPEI (براساس میزان بارش، تبخیر و تعرق)
نقشه های جهانی شدت خشکسالی بر اساس شاخص های   SPI و SPEI بین سال های 1980-1951   و 2010-1981 .مناطق خاکستری رنگ نشان دهنده مناطق سرد و بیابانی می باشد.
پروژه های خشکسالی با روش های RCPs
پروژه خشکسالی IPCC  ( پانل بین دولتی تغییر اقلیم ) با تمرکز بر روش RCPs می باشد. پروژه های RCP4.5  با برنامه های احیای جنگل ها، استفاده کمتر از مزارع و مراتع، سیاست های سختگیرانه آب و هوایی، میزان انتشار دی اکسید کربن، مشخص می گردد. در پروژه های RCP8.5 افزایش مداوام انتشار CO2 ،استفاده از مزارع و مراتع ، استفاده از سوخت های فسیلی و فقدان اقداماتی در رابطه با سیاست های آب و هوایی، در نظر گرفته می شود.
تقشه جهانی خشکسالی با در نظر گرفتن های RCP4.5 و RCP8.5
تهیه نقشه های جهانی خطر خشکسالی
نقشه جهانی خطر خشکسالی بر اساس ناهنجاری وزنی بارش های استاندارد  (WASP)، (a) نقشه خطر، (b) نقشه ریسک مواجهه با خطر، (c) نقشه آسیب پذیری (2018)
بر اساس مدل خروجی با استفاده از  شاخص SPI، خشکسالی شدید احتمالا در برخی کشورها از جمله ارژانتین، شیلی،کشورهای واقع در حوضه مدیترانه و بخش های برزگی از آفریقای جنوبی در هر دو سناریو  RCP4.5 و RCP8.5 تا پایان قرن 21، افزایش می یابد. مناطقی مانند جنوب شرق چین و جنوب استرالیا تحت سناریو تغییرات شدید آب و هوایی و RCP8.5، احتمالا افزایش خشکسالی شدیدی را تجربه می کنند. همانطور که انتظار می رود تمام جهان شامل شمال آمریکای شمالی، اوراسیا واقع در عرض های شمالی و سرزمین های واقع در جنوب شرق آسیا، گرایش به سمت خشکسالی شدید را دارند، حتی مدل های خروجی قوی تر   RCPs8.5   SPEI نشان می دهد که مناطق بسیار بیشتری احتمالا با فراوانی و خشکسالی های شدید تری مواجهه خواهند شد.

کلیدواژه ها: خشکسالی | سنجش از دور | سازمان فضایی ایران | سندای | sendaei | آسیب پذیری | مخاطرات | spi | نقشه ریسک | spei |CAPTCHA

دفعات مشاهده: 123 بار   |   دفعات چاپ: 32 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر