رئیس سازمان فضایی ایران مطرح کرد؛ فضا،زیرساخت ناوبری جهان را در اختیار گرفته است

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۱۸ | 

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران،مرتضی براری رئیس سازمان فضایی ایران در نشست حقوق بین الملل فضایی که در موسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران با عنوان " اتحاد در فضا در پرتو حقوق و دیپلماسی فضایی "  برگزار شد، اظهار کرد: یکی از مهمترین الویت های سازمان فضایی ایران بحث دیپلماسی و حقوق فضا است و تمام توان وتلاش متخصصان و پژوهشگران را به کار میگیرم تا در حوزه حقوق فضا علاوه بر نقش آفرینی بتوانیم گفتمان جدیدی را مطرح کنیم.

رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اهمیت تدوین قانون ملی فضا،افزود: با همکاری دانشگاه تهران قانون ملی فضا تدوین شد وکارشناسان سازمان فضایی هم در حال پیگیری و تبادل نظر با مجلس شورای اسلامی هستند تا هرچه سریع تر کشور دارای قانون ملی فضایی شود که از این طریق  ایران هم همانند سایر کشورها موضع مشخص و شفاف داشته باشد.

وی تصریح کرد : با توجه به اینکه ما در سازمان ملل به عنوان یک کشور مستقل حضور داریم،می توانیم به کشوری تبدیل شویم که در عرصه بین الملل صاحب نظریه وایده باشد.
براری ادامه داد : ما بایستی در عرصه جهانی حضور پررنگ داشته باشیم تا هم از فناوری های روز دنیا در برنامه فضایی حداکثر بهره را ببریم و هم بتوانیم به سایر کشورهای دوست کمک کرده و تبادل دانش داشته باشیم.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات،سازمان فضایی ایران را پنجره بین الملل فضایی کشور دانست و افزود: فضا،زیرساخت ناوبری جهان را در اختیار گرفته است. درحال حاضر دربازار صنعت ناوبری هیچ زیرساخت هوایی یا زمینی وجود ندارد که قابل رقابت با زیرساخت فضایی باشد.
در ادامه نور قلی پور عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ضمن تبریک هفته جهانی فضا  و وجود قانون گذاری جدید در حوزه فضا ، گفت: نباید از قانون گذاری درعرصه فضا غافل شویم چرا که نبود قانون مشخص، باعث بوجودآمدن شرایط غیر ایمن و ناهنجاری های زیادی می شود.
عضو کمیته هوا و فضا کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه پیوستن به کنوانسیون ثبت اشیاء امری ضروری است،تاکید کرد: حوزه فضا به تصویب قوانین جدید نیاز دارد و در این راستا دولت و سازمان فضایی ایران اخیرا قانون ملی فضا را در قالب یک لایحه تهیه کردند که ما هم با نگاه ویژه به این موضوع،امیدواریم در کمیسیون های مختلف مجلس شورای اسلامی این لایحه پس از بررسی به تصویب نهایی برسد تا ازاین طریق با پوشش قانون، بخش زیادی از نارسایی ها در حوزه فضا کاسته شود.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی تاکید کرد : حوزه فضا به دلیل فناورانه بودن نیاز به سرمایه گذاری و اعتبارات بیشتری دارد و ماهم در کمیته صنایع هوا و فضا مجلس شورای اسلامی پیگیراین مسائل هستیم.
نور قلی پور بابیان اینکه بحث دیپلماسی فضایی در حوزه حقوق فضا بسیار مهم است،یادآور شد : برای احقاق حقوق کشور و افزایش تاثیرگذاری نیاز به حضور مستمر در مجامع بین المللی داریم و در این راستا مجلس هم برای استفاده از راهکارهای دیپلماسی در این حوزه تمام توان و تلاش خود را به کار خواهد گرفت.
CAPTCHA

دفعات مشاهده: 58 بار   |   دفعات چاپ: 0 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر