در بازدید رییس سازمان فضایی از سازمان هواشناسی کشور مطرح شد؛ ارتقاء همکاری جهت توسعه استارتاپ های مبتنی بر داده های هواشناسی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۷/۱۶ | 

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: علم هواشناسی در عصرامروز با پیش بینی شرایط آب هوایی و اطلاع رسانی به موقع در هم زندگی جوامع بشری و هم در کاهش خسارت های جوی نقش موثری ایفا می کند.
به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، مرتضی براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران، ظهر امروز (سه‌شنبه 16مهر) با حضور درنشست علمی کاربرد داده های ماهواره ای در هواشناسی که به مناسبت هفته جهانی فضا در سازمان هواشناسی کشور برگزار شد، ضمن دیدار و گفت‌وگو با سحر تاجبخش ‌مسلمان، رئیس سازمان هواشناسی کشور از قسمت‌‌های مختلف این سازمان از جمله: مرکز پیش‌بینی، مخابرات، IT و اداره فنی بازدید کرد و در جریان توان سخت افزاری و نرم‌‌افزاری این سازمان و فرایند تولید محصولات مختلف هواشناسی قرار گرفت.
 
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات  پیشگیری در حوادث و بلایای طبیعی را بسیار مهم دانست و افزود:  نقش هواشناسی در پیشگیری از خسارت های ناشی از حوادث غیر مترقبه با پیش بینی و اطلاع رسانی به موقع در این رابطه بسیارحائز اهمیت است.
وی افزود: ماهواره های هواشناسی می توانند در پیش بینی، پیشگیری و مدیریت بلایا نقش بسزایی داشته باشند چرا که حدود 90درصد حوزه بلایا از فرایندهای آسمانی شکل می گیرد.
رئیس سازمان فضایی ایران ادامه داد:‌ ما روزانه از 12 ماهواره، دیتای آنلاین دریافت می کنیم که این داده ها می تواند در مدیریت و کاهش بلایای طبیعی نقش آفرینی کند. برای مثال در حوادث سیل استان خوزستان ما روزانه 3 گزارش از آخرین وضعیت به وزارت کشور و استانداری ها ارسال می کردیم.
برآورد خسارت سیل در زمین های کشاورزی را به عهده بخش فضایی قرار دادند که تاکنون طبق گزارش هیات دولت با استفاده از داده های ماهواره ای یک هزار و 500 میلیارد تومان صرفه جویی در پی داشته است.
وی ادامه داد: با توجه به نقش اقتصادی به سزای خدمات هواشناسی، این حوزه می تواند یک بستر مناسب برای شکل گیری استارت آپ ها و ارائه خدمات مبتنی بر داده های هواشناسی باشد.
در ادامه سحر تاجبخش ‌مسلمان رئیس سازمان هواشناسی کشور ضمن تبریک هفته جهانی فضا بیان داشت: امروزه اهمیت و کاربرد ظهور فناوری های فضایی بر کسی پوشیده نیست وهمچنین فناوری وتکنولو‍ژی های نسل جدید در حوزه هواشناسی هم در تمام ابعاد زندگی اجتماعی ما نقش مهمی را ایفا می کند.
وی افزود: ماهواره های هواشناسی یکی از مهمترین ابزارهای ما در تولید داده، ارائه سرویس ها و ارتباطات است که از آنها استفاده می کنیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد:‌ امروزه صرف نظر از ماهواره های مدار پایین و میانی، حدود 40 ماهواره زمین آهنگ در ارتفاع 36 هزار کیلومتری قرار دارد که داده های هواشناسی را جمع آوری می کند و کاربردهای مفیدی هم در حوزه داده و هم در حوزه ارائه سرویس ها و خدمات در اختیار داریم.
رئیس سازمان هواشناسی کشور نقش ماهواره ها و رادار ها را در سنجش شرایط جوی از راه دور           بسیار چشمگیر دانست و افزود: گستره های وسیع داده های هواشناسی در مقیاس های متفاوت مکانی و زمانی، تنها به کمک دیده بانی های روی زمین و حتی دیده بانی های هوایی امکان پذیر نیست. استفاده از داده های ماهواره ای به دریافت اطلاعات صحیح و کاهش میزان خطاها در سنجش از دور کمک می کند.
تاجبخش ‌مسلمان گفت: در بخش ارتباطات، ماهواره ها اعم از ماهواره های هواشناسی و ماهواره های سایر حوزه ها قدرت بسیار بالا و نامحدودی دارند و فعالیت های ما را برای محدود کردن کاربران به چالش کشیدند، خیلی سخت است که ما بتوانیم کاربرها را در استفاده از تکنولوژی های امروزی محدود کنیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: پیشرفت این ماهواره ها بسیار گسترده است و خوشبختانه ما از چند دهه اخیر سامانه دریافت تصاویر و اطلاعات ماهواره ای را در سازمان هواشناسی ایران راه اندازی کردیم و علاوه بر استفاده از تصاویر ماهواره و اطلاعات آن در بحث ارتقاء و بهبود مدل های پیش بینی های عددی هواشناسی هم از آنها بهره می گیرم.
وی ضمن ابراز خرسندی از بهره مندی تکنولوژی های بزرگ و گسترده ماهواره ای در ماموریت ها واهداف سازمانی هواشناسی کشور، یادآور شد: ارتباط تنگاتنگ و نزدیکی با سازمان فضایی ایران برقرار کردیم وهمچنین خواستار گسترش روابط  و ارتباطات بین سازمانی در حوزه تبادل داده و اطلاعات هستیم  تا بتوانیم در زمینه ارتقاء و بهبود کیفیت اطلاعات، آموزش و پژوهش وتولید محصولات ارتباط بیشتری داشته باشیم .
همچنین در این نشست مقرر شد تا کمیته ای مشترک میان دو سازمان تشکیل شود تا بستر لازم برای ورود بخش خصوصی و ایجاد و توسعه استارت آپ های مبتنی بر داده های هواشناسی و ارائه خدماتی کاربردی به جامعه فراهم گردد.

CAPTCHA

دفعات مشاهده: 233 بار   |   دفعات چاپ: 19 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر