• دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۸
  • |

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1683257 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 3089 بازدید
  • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 43 کاربر
  • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

کاربرد تصاویر ماهواره ای و فناوری سنجش از دور در شناسایی و مطالعه پدیده سونامی

سونامی و ویژگی های آن
با آزاد شدن انرژی در بستر دریا در اثر یک رخدا، مانند زلزله و یا ایجاد واریزه های فلات قاره و یا انفجارات مهیب و یا برخورد اجرام بزرگ و با انرژی فراوان مانند شهاب سنگ های بزرگ به سطح دریا که با انتقال انرژی فراوانی به دریا همراه است، یک خیزش بزرگی از موج بر روی آب دریا بوجود می آید. این موج با سرعتی تا 800 کیلومتر بر ساعت به اطراف و به سمت سواحل حرکت می کند. با نزدیک شدن این موج به هر ساحل، از طول آن موج کاسته و با ارتفاع آن افزوده میگردد. این موج به علت انرژی زیادی که دارد پس از رسیدن به ساحل تا مسافت های زیادی در خشکی پیشروی می نماید.
 
تصویر شماره 1 : چگونگی ایجاد امواج سونامی
در بسیاری موارد،‌ سونامی با پس روی دریا همراه است. به این ترتیب که در ابتدا بخش هایی از دریا که در مجاورت ساحل قرار دارند،‌ با پسروی دریا از آب خالی شده و پس از مدتی موج بزرگ سونامی به پیش آمده و تا کیلومتر ها در خشکی پیشروی می کند.
تصویر شماره 2 : عقب نشینی آب دریا در هنگام وقوع سونامی
در بسیاری موارد در هنگام وقوع سونامی،‌ امواج دریا از حالت طبیعی خارج شده و به جای حرکت نوسانی به سمت خشکی، به شکل امواج گرداب گونه ای در می آیند و در سواحل گردابه های بزرگی را بوجود می آوردند.
تصویر شماره 3 : ایجاد امواج گردابی در هنگام وقوع سونامی
موج سونامی در طول پیشروی خود در خشکی، شهر های و روستا ها و عوارض قرار گرفته بر روی سطح زمین را ویران کرده و نابود می سازد. در این نگارش، کاربرد قابلیت های فناوری سنجش از دور را در این زمینه به سه دسته 1- شناسایی و مطالعه پدیده سونامی 2- اطلاع رسانی زمان رسیدن امواج سونامی و 3- نقش سنجش از دور در بررسی مناطق صدمه دیده و برآورد خسارات ناشی از آن توضیح داده می شود

نقش سنجش از دور در شناسایی و مطالعه پدیده سونامی
با توجه به علائم و نشانه های نحوه وقوع سونامی و با توجه به قابلیت ها و توانایی های داده های ماهواره ای و فناوری سنجش از دور،‌ می توان از این توانایی ها برای پیش بینی، شناسایی امتداد و جهت حرکت امواج سونامی، سرعت حرکت امواج و مناطقی که احتمال وقوع سونامی در آنها وجود دارد و نیز میزان خسارت های وارده در پس از وقوع رخداد سونامی استفاده کرد.

ماهواره ها با اخذ تصاویر از مناطق وسیع در هر صحنه تصویر برداری و با توجه به تکرار این تصویر برداری ها در دوره های زمانی گوناگون،‌ می توانند سطح زمین را تحت نظارت خود داشته و وقوع هر گونه پدیده ای در سطح زمین را با توجه به قدرت تفکیک مکانی، تصویر برداری، مشاهده و استخراج نمایند. با ثبت زلزله در اقیانوس ها و دریا می توان انتظار داشت که این پدیده به وقوع سونامی در دریا منجر شود. لذا با مراجعه به تصاویری که در آن زمان از منطقه برداشت می شود، می توان این پدیده را، در صورت وقوع، مورد مشاهده قرار داد. حرکت امواج بزرگ سونامی در بسیاری از تصاویر ماهواره ای قابل مشاهده می باشد و به این ترتیب سواحل در خطر را می توان شناسایی نمود.

همچنین با توجه به تکرار تصویر برداری ماهواره ای در دوره های زمانی و نیز با توجه به امکان بکاری گیری تصاویر مشابه از ماهواره های گوناگون، می توان این امواج را بطور مکرر رصد نمود. با رصد امواج سونامی در دریا با استفاده از تصاویر ماهواره ای، و اندازه گیری میزان جابجایی آن در واحد زمان،‌ می توان سرعت امواج سونامی را اندازه گیری نمود.

نقش سنجش از دور در اطلاع رسانی زمان رسیدن امواج سونامی
امواج سونامی، از محل ایجاد، دایره وار پخش شده و به سمت سواحل اطراف حرکت می کند. به این ترتیب با توجه به فاصله سواحل اطراف و با استفاده از تکرار تصویر برداری توسط ماهواره، می توان مشخص کرد که امواج سونامی به چه سرعتی در هر جهت حرکت کرده و در نتیجه کدام سواحل مورد تهاجم امواج سونامی قرار خواهند گرفت. و اینکه این امواج به کدام سواحل زود تر و کدام سواحل دیرتر خواهند رسید. با استفاده از تصاویر ماهواره ای و اندازه گیری سرعت متوسط امواج سونامی و فاصله سواحل موجود در اطراف، می توان زمان رسیدن موج سونامی را به هر کدام از سواحل مشخص کرده و هشدار های لازم را به ساکنین این مناطق داد.
 
تصویر شماره 4 : تهیه نقشه جهت و سرعت حرکت امواج سونامی و تعیین زمان رسیدن امواج به سواحل
نقش سنجش از دور در شناسایی مناطق صدمه دیده و تخریب شده و برآورد میزان تخریب ها
پس از وقوع سونامی و هجوم امواج بزرگ آن به ساحل و وارد شدن خسارت به سازه ها،‌ زیر ساخت ها و عوارض دست ساخت و یا سرمایه های ملی که در سواحل قرار دارند،‌ و آنگاه پس از خروج آب از منطقه تخریب شده، تمامی عوارض سطحی زمین و سازه های تخریب شده ای برجای می ماند که مدتی قبل، قابل استفاده بودند. برای شناسایی مناطقی که بوسیله سونامی تخریب شده اند، بهترین و سریع ترین روش استفاده از تصاویر ماهواره ای می باشد. متخصصان با بکارگیری تصاویر ماهواره ای با قدرت تفکیک مکانی بالا، می توانند نقشه مناطق تخریب شده را تهیه نمایند. همچنین از این تصاویر برای تعیین میزان خسارت و درصد تخریب در نقاط مختلف، استفاده شده و می توان نقشه های درصد تخریب را تهیه کرده و اطلاعات تولیدی را در اختیار مسئولان ذیربط قرار داد.

تصویر شماره 5 : شناسایی و تهیه نقشه از مناطق تخریب شده و برآورد میزان خسارت

کلیدواژه ها: مدرسه سنجش از دور | سازمان فضایی ایران | مقطع کاربرد | زلزله | پایش زمین | پایش ماهواره ای زلزله |CAPTCHA

دفعات مشاهده: 91 بار   |   دفعات چاپ: 4 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر