تعریف قانون ملی فضایی

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۵/۱۳ | 
تعریف قانون ملی فضایی

 دولتها علاوه بر اجرای اسناد بین‌المللی حقوق فضا، به توسعه چارچوب‌های قواعد ملی خود در رابطه با حاکمیت بر اجرای فعالیتهای مرتبط با فضای ماورای جو پرداخته‌اند.

دولتهایی که قانون ملی فضایی خود را وضع کرده‌اند، رویکردهای متفاوتی را در خصوص فعالیتهای فضایی اتخاذ نموده‌اند. قانون ملی فضایی دولتها میتواند در یک سند واحد ارائه گردد و یا اینکه ترکیبی از چند سند حقوقی باشد. علاوه بر این، برخی دولتها چارچوب قوانین ملی خود را بر اساس برخی نیازها و ملاحضات عملی گستره‌ای از فعالیتهای فضایی که انجام میدهند و همچنین میزان مشارکت نهادهای غیردولتی، به تصویب رسانده‌اند.
موضوعاتی که ممکن است دولتها، در هنگام وضع چارچوب قانونی برای فعالیتهای ملی فضایی در نظر داشته باشند، میتواند مواردی را از پرتاب اشیاء به فضا و برگشت آنها به زمین، بهره‌برداری از محل پرتاب یا ورود مجدد شیء فضایی به زمین و بهره‌برداری و کنترل اشیاء فضایی در مدار تا طراحی و تولید فضاپیما، بکارگیری علوم و فناوری فضایی و فعالیتهای کاوشی و پژوهشی، شامل گردد.
وضع قانون ملی فضایی از این نقطه نظر نیز حائز اهمیت میباشد که با توجه به افزایش مشارکت نهادهای غیردولتی در فعالیتهای فضایی، اقدامات مقتضی در سطح ملی، از قبیل ارائه مجوز و نظارت بر فعالیتهای فضایی، مورد نیاز میباشد.CAPTCHA
دفعات مشاهده: 375 بار   |   دفعات چاپ: 42 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر