تعریف حقوق فضا

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۵/۱۳ | 
تعریف حقوق فضا:
 
بر اساس تعریف دفتر امور فضای ماورای جو سازمان ملل متحد، حقوق فضا را می توان به عنوان حقوق حاکم بر فعالیت های مرتبط با فضا توصیف نمود. حقوق فضا، همچون حقوق بین‌الملل عمومی، دربردارنده گستره‌ای از موافقت‌نامه‌های بین‌المللی، معاهدات، کنوانسیون ها و قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل متحد و همچنین قواعد و مقررات سازمان های بین‌المللی است.

عبارت «حقوق فضا» در اغلب موارد، در راستای قواعد،‌ اصول و استانداردهای حقوق بین‌الملل منبعث از پنج معاهده بین‌المللی و پنج دسته اصول حاکم بر فضای ماورای جو قرار میگیرد که تحت نظارت سازمان ملل متحد توسعه یافته است. علاوه بر این اسناد بین‌المللی، بسیاری از دولت ها، قواعد ملی حاکم بر فعالیت های مرتبط با فضای ماورای جو خود را وضع نموده‌اند.
حقوق فضا، به موضوعات گسترده‌ای میپردازد، از جمله، حفاظت از محیط‌زیست فضا و زمین، مسئولیت ناشی از صدمات توسط اشیاء فضایی، حل و فصل منازعات، نجات فضانوردان، به اشتراک‌گذاری اطلاعات مربوط به خطرهای بالقوه در فضای ماورای جو، استفاده از فناوریهای مرتبط با فضا و همکاریهای بین‌المللی. همچنین برخی از اصول بنیادین حقوق فضا، به فعالیتهای فضایی سمت و سو می دهند، از جمله، شمولیت مفهوم فضا به عنوان قلمرو کل بشریت، آزادی کاوش و بهره‌برداری از فضای ماورای جو برای همه دولتها بدون تبعیض و اصل عدم تخصیص فضای ماورای جو.CAPTCHA
دفعات مشاهده: 543 بار   |   دفعات چاپ: 47 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر