بازدید دکتر براری از محل احداث نخستین پارک کسب و کارهای فضاپایه کشور در مازندران

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۳/۲۸ | 

 
صبح امروز دکتر براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران، دکتر صمیمی، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران و دکتر یزدانیان، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برای بازدید از محل احداث نخستین پارک کسب و کارهای فضاپایه در استان مازندران به این استان سفر کردند و از نزدیک پیگیر روند احداث این پارک شدند.
 
به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، نخستین پارک کسب و کارهای فضاپایه در کشور به همت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در استان مازندران راه اندازی خواهد شد که چندی پیش نیز وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از بهره برداری این پارک تا پایان سال جاری خبر داده بود.
در همین راستا، امروز سه‌شنبه ۲۸ خرداد، دکتر مرتضی براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران به اتفاق دکتر حسین صمیمی، رئیس پژوهشگاه فضایی ایران و دکتر وحید یزدانیان، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به استان مازندران سفر کردند تا از نزدیک روند احداث این پارک را پیگیری کنند.
در این سفر، رئیس سازمان فضایی ایران به اتفاق هیات همراه پس از بازدید از مرکز فناوری و نوآوری نوور استان مازندران با مهندس احمد حسین‌‌زادگان، استاندار مازندران دیدار و گفت‌وگو کردند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در این جلسه با معرفی اجمالی از توانمندی ها و ظرفیت های فناوری فضایی در ایجاد اشتغال و ارائه خدمات متنوع و کاربردی به جامعه، آمادگی کامل وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را برای کمک به این استان درجهت دستیابی به اقتصاد دیجیتال اعلام کرد.
دکتر براری در ادامه افزود: برای تحقق رونق تولید در حوزه فضایی، ایجاد و توسعه کسب و کارهای نوین به عنوان یکی از اولویت های برنامه های سازمان فضایی ایران در دستور کار قرار گرفته است.
وی ادامه داد: علاوه و توسعه بازار برای کسب و کارهای این حوزه، لازم است تا زیرساخت های مورد نیاز برای شکل گیری این کسب و کارها نیز فراهم شود که سازمان فضایی ایران با هدف بهره مندی تمامی استان های کشور از خدمات فناوری فضایی بر اساس ظرفیت هر استان، توسعه زیرساخت ها را در سطح استان های کشور در اولویت خود قرار داده است.
رئیس سازمان فضایی ایران ابراز امیدواری کرد تا ایجاد پارک کسب و کارهای فضاپایه در استان مازندران منشا رونق و افزایش اشتغالزایی در این استان باشد و جوانان خلاق و کارآفرین این استان بتوانند با ایجاد ارزش افزوده بر روی داده های ماهواره ای به ارائه خدمات این فناوری در سطح استان و کشور بپردازند و باعث افزایش بهره وری در حوزه های مختلف شوند.
دکتر براری خاطر نشان کرد: سازمان فضایی ایران و پژوهشگاه فضایی ایران در کنار هم و با هدف توسعه فناوری فضایی در کشور و بهره گیری هر چه بیشتر از ظرفیت های این فناوری برای حل چالش های اساسی و مدیریت بهینه کشور تلاش خواهند کرد.
براری افزود: ورود بخش خصوصی و توسعه کسب و کارهای این حوزه چه در بخش توسعه فناوری و چه در بخش ارائه خدمات و کاربردها برنامه ای است که با جدیت آن را پیگیری خواهیم کرد.
در ادامه نیز دکتر صمیمی با اشاره به فعالیت‌های پژوهشگاه فضایی ایران در حوزه کسب دانش فنی طراحی و ساخت ماهواره‌های سنجشی و مخابراتی، تاکید نمود که بحث معرفی و توسعه خدمات فضاپایه به عنوان یکی از ماموریت‌های اصلی در این پژوهشگاه دنبال می‌شود.
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به فعالیت‌ها و همکاری‌های پژوهشگاه با مسئولان ذی‌ربط در حوزه مدیریت بحران سیل اخیر کشور در فروردین سال‌جاری، اظهار نمود: این پژوهشگاه آمادگی کامل خود را برای همکاری با واحدهای مسئول در زمینه تعیین خسارات وارده ناشی از سیل به مزارع کشاورزی و دیگر عوارض ناشی از آن، با استفاده از داده‌های سنجش از دور اعلام کرده و مذاکراتی را نیز در این زمینه با مسئولان در وزارت کشور داشته است.
مهندس احمد حسین‌‌زادگان، استاندار مازندران نیز با تاکید بر قابلیت‌های مختلف استان، گفت: این استانداری اهتمام جدی برای گذر از اقتصاد سنتی به اقتصاد دیجیتال دارد و فعالیت‌های ارزشمندی نیز در این خصوص انجام شده است.
وی افزود: استفاده از آخرین یافته‌های علمی و استفاده از ظرفیت‌های فناوری‌های فضایی می‌تواند استان را در رسیدن به این اهداف توسعه‌ای تسهیل کند.
مهندس حسین زادگان خاطر نشان کرد: در مدیریت واقعه سیل اخیر نیز از این اطلاعات، حداکثر استفاده به عمل آمد، ولی باید با پیگیری و برگزاری مستمر جلسات و یک برنامه مدون و منسجم از این ظرفیت‌ها استفاده بهینه‌ای شود.
CAPTCHA

دفعات مشاهده: 384 بار   |   دفعات چاپ: 2 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر