مهندس جهانگرد، رئیس کارگروه ارتباطات و خدمات ماهواره ای شورای عالی فضایی تاکید کرد: لزوم استفاده از خدمات ماهواره ای جهت ایجاد ارتباطات پایدار در کشور

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۸/۲/۹ | 

صبح امروز (۸ اردیبهشت ۹۸) جلسه کارگروه ارتباطات و خدمات ماهواره ای شورای عالی فضایی با حضور دکتر براری، معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران و به ریاست مهندس جهانگرد، معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سازمان فضایی ایران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران دکتر براری ضمن تاکید بر اهمیت حوزه موقعیت یابی و ناوبری گفت: این حوزه بسیار حائز اهمیت است و در برنامه ده ساله دوم حوزه فضایی نیز به عنوان یک سرفصل اصلی دیده شده است. امروزه بسیاری از کسب و کارها بر مبنای داده های موقعیت یابی طراحی و برنامه ریزی شده اند و حوزه ناوبری بازار اقتصادی بسیار مهمی را ایجاد کرده است.
مهندس جهانگرد، رئیس کارگروه ارتباطات ماهواره ای شورای عالی فضایی ضمن تاکید بر اهمیت توسعه خدمات ماهواره ای در کشور گفت: زمینه توسعه و رشد خدمات فضا پایه در کشور فراهم است و باید از این فرصت جهت گسترش بازار و توسعه کسب و کارهای مرتبط استفاده بهینه کرد.
معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات خاطر نشان کرد: باتوجه به ریسک بالای وقوع بلای طبیعی در کشور و احتمال آسیب زیرساخت های زمینی در هنگام بروز این بحران ها، بهترین روش استفاده از خدمات ماهواره ای به عنوان پشتیبان، جهت ایجاد ارتباطات پایدار است.
در ادامه جلسه مهندس علیدادی، معاون توسعه و فناوری سازمان صدا و سیما در خصوص ناوبری و موقعیت یابی ملی گفت: ایجاد یک سیستم زمانی ملی از اولویت های اساسی کشور و همچنین سازمان صدا و سیما است که پیشنهاد می شود سازمان فضایی ایران متولی سیستم ناوبری ملی شده و آن را به سبد محصولاتش در آینده اضافه کند تا در آینده نزدیک حداقل یک ماهواره بومی برای ناوبری تعریف و پرتاب شود.
وی افزود: با توجه به روند توسعه منظومه های ماهواره ای در دنیا لازم است تا مطالعات دقیق و هماهنگی های حاکمیتی توسط سازمان فضایی ایران انجام شود و با انجام تمهیدات لازم هر چه سریعتر کشور به این حوزه نیز ورود نماید. 
همچنین در این جلسه سردار فراهانی، جانشین فاوای ستاد کل نیروهای مسلح مشارکت تمامی ارگان ها و استفاده از تمامی ظرفیت های کشور را برای توسعه منظومه های ماهواره ای را ضروری دانست و عنوان کرد: در خصوص ناوبری و موقعیت یابی نیازهای بسیاری در کشور وجود دارد و باید بررسی های کارشناسی لازم توسط سازمان فضایی ایران انجام گیرد.

در ادامه این جلسه نسترن محسنی، معاون رادیویی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: لازم است تا نقشه راه توسعه ارتباطات کشور با نگاه ملی و جامع و با پرهیز از بخشی نگری تدوین و ارتباطات ماهواره ای به عنوان یک رکن اصلی پشتیبان ارتباطات کشور در نظر گرفته شود.

CAPTCHA
دفعات مشاهده: 825 بار   |   دفعات چاپ: 83 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر