• پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸
 • |

آمار سایت

 • تمام بازديد‌ها: 1689285 بازدید
 • بازديد 24 ساعت قبل: 2302 بازدید
 • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 15 کاربر
 • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

سیستم های اطلاعات جغرافیایی

سیستم های اطلاعات جغرافیایی

در یک نگرش جامع، سیستم های اطلاعات جغرافیایی یا GIS را می توان به ابزاری به منظور تولید، تحلیل و نمایش عوارض و  یا هر پدیده مستقر بر روی کره زمین از منابع طبیعی و چشم اندازهای شهری گرفته تا مشاهدات میدانی در علوم مختلف که اهمیت خاصی برای دانشمندان دارند، تعبیر نمود. از طریق GIS امکان تلفیق پایگاه های اطلاعاتی با مدرن ترین مدل ها (نقشه ها) دریک قالب منسجم و سازمان یافته ممکن می گردد. این توانایی منحصر به فرد، GIS را از بقیه سیستم ها متمایز می سازد. بنابراین، هر فرد یا سازمانی می تواند از مزایای GIS درجهت تصمیم گیری های بهینه بهره مند گردد.

در حال حاضر، بسیاری از متخصصان در رشته های مختلف، نظیر جغرافیدانان، زمین شناسان، برنامه ریزان شهری و محققان محیط زیست اهمیت تحلیل های مکانی را به خوبی درک نموده و با سازمان دهی اطلاعات حاصله، ضرورت استفاده از این فناوری را عملاً نشان داده اند. سیستم های اطلاعات جغرافیایی بدلیل برقراری ارتباط بین ماهیت جغرافیایی و توصیفی پدیده ها با یکدیگر، قادرند کاربردهای متعددی را عرضه نموده و امکان تحلیل های مکانی را به راحتی میسر نمایند.

مطابق شکل زیر، در سیستم های اطلاعات جغرافیایی لایه های مختلف اطلاعات روی هم قرار می گیرند.

AWT IMAGE

امروزه، توانایی GIS در انجام تحلیل های مکانی به محیط های سه بعدی که به دنیای واقعی نزدیکتر هستند، رسیده است. بطور کلی در محیط GIS، جهت دستیابی به مدیریت بهینه دنیا و پدیده های موجود در آن باید مراحل زیر را طی نمود:

 1.  اخذ و جمع آوری مشاهدات
 2. مدیریت و سازمان دهی داده ها
 3. تجزیه و تحلیل داده ها
 4. مدل سازی و نمایش اطلاعات
 5. بحث و تبادل نظر در روند تصمیم گیری ها
 6. برنامه ریزی و اجرای تصمیمات گرفته شده

تجسم های بصری و نمایش اطلاعات به صورت گوناگون از مهمترین امتیازات فناوری GIS محسوب می گردد. همچنین، در محیط GIS بسیاری از محاسبات هندسی نظیر مقادیر فاصله، مسافت، محیط، مساحت سطوح زمین و حتی محاسبات سه بعدی از صحنه های جغرافیایی قابل انجام است. اصولا توابع محاسبات به محققان کمک می کند تا در مدیریت منابع، مدل های قابل اعتمادی را تولید کنند.

براساس تعاریف بالا، سنجش از دور در حقیقت علم و هنر جمع آوری اطلاعات از دنیا واقعی و پدیده های زمینی است بطوریکه این فرایند از راه دور و بدون تماس مستقیم با آن پدیده و یا محیط های مذکور صورت گیرد. امروزه تهیه تصاویر ماهواره ای و عکس های هوایی در مقیاس های مختلف خود گویای یک نوع مدل سازی و جمع آوری اطلاعات از دنیای واقعی و مطالعات زمینی محسوب می شود. حال این اطلاعات بدست آمده به منظور درک بهتر و تجزیه و تحلیل بیشتر بایستی وارد محیط های GIS شده و با سایر اطلاعات اقدام گردند. نتیجه کار، تولید محصولات جدید (اعم از تصویر، نقشه های گوناگون، نمودار، جدول و غیره) است که متخصصین را در راه تفسیر پدیده های اطراف و مدیریت بهتر یاری می نماید.
CAPTCHA

دفعات مشاهده: 3896 بار   |   دفعات چاپ: 403 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر