• پنجشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۸
  • |

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1689283 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 2300 بازدید
  • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 13 کاربر
  • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

طوفان گرد و غبار

طوفان گرد و غبار، یا بطور عامیانه طوفان شن، به شرایط آب و هوایی خاصی اتلاق می گردد که بادهای قوی گرد و غبار را از زمین بلند کرده و میدان دید را کمتر از یک کیلومتر می کند. عوامل مختلفی اعم از فعل و انفعالات جوی، وجود بادهای سهمگین، خاکهای لخت و فاقد پوشش گیاهی، ساختارهای زمین شناسی، بارندگی اندک، کاهش رطوبت خاک و آب و هوای خشک سبب تشکیل اینگونه طوفان ها می گردد. بنابراین طوفان های گرد و غبار اغلب در مناطق خشک و نیمه خشک بوقوع می پیوندد. اما اخیرا بدلیل تغییرات اقلیم و آب و هوای کره زمین، وقوع طوفان های شن و گرد و غبار در سایر مناطق زمین نیز افزایش یافته است.
در حال حاضر روش های اندازه گیری زمینی و فناوری سنجش از دور، از مهمترین روش های ردیابی و پایش طوفان های شن قلمداد می گردند که در این بین روش سنجش از دور بدلیل برخورداری از پوشش وسیع دید، استفاده از اطلاعات (تصاویر ماهواره و عکس های هوایی) زمانبندی شده و پایش سریع بلایای طبیعی از اهمیت بسزایی برخوردار است. با استفاده از فناوری سنجش از دور می توان مسیر حرکت طوفان های شن و میزان قدرت آن را مشخص نمود. آلگوریتم ها و مدل های ریاضی مختلفی برای گرد و غبار و طوفان های شن توسعه یافته است که می توانند گرد و غبار رااز سایر عوارض زمینی از جمله ابرها تشخیص دهند.

تحقیقات بعمل آمده نشان می دهد که تصاویر ماهواره های TERRA و AQUA با سنجنده MODIS خود یکی از بهترین داده های ماهواره ای جهت بررسی مشخصات و مسیر حرکت گرد و غبار و طوفان های مذکور محسوب می گردد. سنجنده MODIS با دراختیار داشتن 36 باند طیفی مختلف دارای داده هایی با 3 قدرت تفکیک مکانی 250 متر، 500 متر و 1 کیلومتر است. لذا استفاده از اینگونه تصاویر بدلیل تنوع تفکیک مکانی و زمان کوتاه تصویر برداری از یک منطقه (4 بار در روز) کمک بسیار خوبی محسوب می گردد. در مواجهه با تصاویر ماهواره ای، نکته اصلی جداسازی داده های مرتبط با گرد و غبار از سایر داده های موجود در تصویر اعم از سطح زمین، ابرها و سطح بیابان با کمک آلگوریتم های تعریف شده، خواهد بود. در اینجا به دو روش مختلف جهت استخراج داده های گرد و غبار اشاره می گردد.  

  1. براساس مستندات موجود در جدول طیف الکترومغناطیس، مواد مختلف دارای منحنی های طیفی ثبت شده و منحصر به فردی هستند که می توان از آنها بعنوان مبنای شناسایی مواد در تصاویر ماهواره ای استفاده نمود. بعنوان مثال با در دست داشتن بازتابش طیفی شن، گیاه، خاک، آب و عوارض شهری مطابق جدول زیر، می توان تشخیص داد که بازتابش شن و خاک با افزایش طول موج در باندهای 3 تا 7 سنجنده مادیس (بین 0.4 میکرومتر تا 2.5 میکرومتر) افزایش می یابد. با بهره گیری از این خصوصیات طیفی می توان ابرها و آب را که دارای بازتابش بالایی در باند 3 می باشند از شن و خاک جدا نمود.

AWT IMAGE

جدول بازتابش عوارض مختلف در باندهای 3 تا 7 سنجنده MODIS

  1. استفاده از شاخص گرد و غبار
  • شاخص های متعددی براساس مشخصه های طیفی عوارض تعریف می شوند که یکی از مهمترین آنها شاخص گرد و غبار می باشد.

 NDDI : Normalize Difference Dust Index

  • در این روش از نسبت دو باند 3 و 7 در سنجنده مادیس استفاده میگردد. معادله زیر بصورت زیر تشکیل می گردد.

NDDI = (b7- 2.13 –b3 0.4)/(b7- 2.13 –b3 0.4)
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 4002 بار   |   دفعات چاپ: 634 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر