• شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸
  • |

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1693873 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 2289 بازدید
  • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 23 کاربر
  • کاربران حاضر در زیرپورتال:1 کاربر

ورود به سایت

خشکسالی

کاربرد ماهواره های با تواتر گذر بالا در مدیریت خشکسالی

امروزه تصاویر ماهواره های با تواتر گذر بالا کاربرد گسترده ای در نظارت بر روند تغییرات پدیده های متغیر سطح زمین دارند از جمله ویژگی های این ماهواره ها، قابلیت دریافت روزانه و هزینه پایین آن است که آن را به ابزاری مناسب به منظور نظارت بر پدیده های دینامیک سطح زمین مانند پوشش گیاهی تبدیل نموده است. با کمک این داده ها و استفاده از شاخص های معروف که مناسب برای بررسی پوشش گیاهی می باشند، نقشه های پهنه بندی شدت خشکسالی قابل تهیه می باشند. این نقشه ها باقابلیت بهنگام سازی ماهانه، هفتگی و روزانه، قابلیت دسترسی سریع به آخرین وضعیت پوشش گیاهی درسطح کشور و به تبع آن میزان خسارات وارده ناشی از خشکسالی را با دقتی بسیار بیشتر از روش های سنتی که محدود به نمونه برداری زمینی از بعضی مناطق می شدند، فراهم می آورند. در روش های سنتی محاسبه خسارات وارده که مبتنی بر نمونه گیری های زمینی بوده از دقت و کارآیی لازم برخوردار نیستند و علاوه بر آن زمان بر و پرهزینه می باشند.

ازآنجاییکه خشکسالی پدیده ای است که از لحاظ زمانی و مکانی بسیار متغیر است، لذا در چنین مواقعی عمده ترین مشکل متولیان امور آب و منابع طبیعی کشور، اختصاص هزینه های مربوط به خسارات وارده ناشی از خشکسالی به نواحی مختلف خسارت دیده می باشد. به دلیل تغییرات زمانی و مکانی زیاد خشکسالی، محققین در ابعاد مختلف نیازمند به توسعه ابزارها و داده هایی جهت نظارت دایمی بر این پدیده هستند. درسال های اخیر، نتایج مطالعات انجام شده نشان داده اند که تصاویر ماهواره ای از توانایی بالایی درنظارت و مشاهده خشکسالی و خسارات وارده ناشی از آن دارند. بعبارت دیگر ارتباط خوبی بین شاخص های استخراج شده از داده های ماهواره ای و متغیرهای اقلیمی وجود دارد. استفاده توام از شاخص های ماهواره ای و اقلیمی زمینی، اطلاعات جامعی را جهت تجزیه و تحلیل الگوهای مختلف خشکسالی فراهم می آورد. بطور کلی فناوری استفاده از داده های ماهواره ای که به سنجش از دور موسوم است، در دو فاز، نقش موثری در نظارت بر خشکسالی  ایفاء می نماید.

  • الف) نظارت بر خشکسالی قبل از وقوع (فاز مدیریت ریسک)

تصاویر ماهواره های با تواترگذر بالا (روزی دو تصویر از منطقه) ابزاری بسیار قدرتمند جهت مدلسازی پدیده های طبیعی می باشند. به همین منظور به شکل گسترده ای در زمینه پیش بینی خشکسالی در مقیاس ملی مورد استفاده قرارمی گیرند. به منظور تاسیس سیستمی با توانایی پیش بینی خشکسالی در وهله اول نیاز به یک مدل از روند تغییرات پوشش گیاهی براساس یک دوره آماری 30 ساله داریم. همچنین لایه های اطلاعاتی مختلف مانند وضعیت بارندگی، درجه حرارت، ارتفاع و غیره نیز برای تکمیل مدل مربوطه ضروری می باشند.

  • ب) نظارت برخشکسالی پس از وقوع (فاز مدیریت بحران)

یکی ازکاربردهای عمده ماهواره های با تواتر گذر بالا، نظارت برپدیده های دینامیک سطح زمین مانند پوشش گیاهی، سیلاب ها، ابر، گردباد و غیره است. بعنوان مثال درصورت وقوع بلایایی چون خشکسالی، میزان خسارات وارده قابل محاسبه خواهد بود. همچنین مناطقی که بیشترین خسارات را دیده اند (نقاط بحرانی) قابل تشخیص می باشند.
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 2466 بار   |   دفعات چاپ: 441 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   1 نظر

نظرات کاربران

نظر ارسال شده توسط babaie.sadegh@gmail.com در تاریخ ۱۳۹۷/۹/۱۲
عالی است؛ اگر منبع اطلاعات نوشته شده هم بود؛ بهتر بود.