پرتاب ماهواره مخابراتی چین به فضا

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۲/۱۵ | 
چین روز پنجشنبه سوم ماه مه 2018 (13 اردیبهشت 1397) ماهواره مخابراتی Apstar-6C را با یک فضاپیمای 5 تنی با موفقیت به مدار انتقال جغرافیایی پرتاب کرد. پرتابگر لانگ مارچ 3B  ساعت 12:06 به وقت محلی  از پایگاه پرتاب ماهواره شیچانگ در جنوب غربی چین به فضا پرتاب شد. شرکت فناوری و علوم هوافضای چین (CASC) تنها پس از یک ساعت، پرتاب موفقیت آمیز ماهواره را اعلام نمود. این پرتاب سیزدهمین پرتاب سالانه چین و پنجمین پرتاب آنها از پایگاه شیچانگ بوده و قرار است حدود 17 پرتاب در سال 2018 داشته باشد که عمدتاً از نوع ماهواره های ناوبری و موقیت یاب Beidou هستند.
ماهواره Apstar-6C به ناوگانی از 4 ماهواره کاملاً عملیاتی متعلق به ماهواره APT هنگ کنگ که اپراتور منظومه Apstar  است، می پیوندد که مأموریت آن تهیه پوشش مخابراتی در ناحیه آسیا-اقیانوسیه و فراتر از آن است.
ماهواره Apstar-6Cبر اساس پلتفرم DFH-4 طراحی شده و آکادمی فناوری فضایی چین (CAST) آن را توسعه داده است. این ماهواره دارای 45 ترانسپوندر در باندهای C، Ku، و Ka می باشد که می تواند خدمات خود را تا 15 سال ارائه دهد. این ماهواره جایگزین ماهواره Apstar-6 در مدار خواهد شد و کار آن ارائه خدمات ترانسپوندری پرقدرت برای تهیه ویدیو، دسترسی به اینترنت در باند گسترده و پشتیبانی از تلفن همراه می باشد.
پیمانکار اصلی آکادمی فناوری فضایی چین یعنی CASC در نظر دارد 36 پرتاب را در سال 2018 انجام دهد و با انجام پرتاب های غیردولتی، تعداد پرتاب های مداری چین را به بیش از 40 پرتاب در سال برساند. مأموریت های آینده چین عبارتند از:  ماهواره مشاهده زمینی   Gaofen-5 با رزولوشن بالا که طبق برنامه ریزی های صورت گرفته 8 مه (18 اردیبهشت) از پایگاه Taiyuan در شمال چین صورت خواهد گرفت و نیز ماهواره رله مخابراتی  Queqiao که برای مأموریت دوران قمری Chang’e طراحی شده است.
ماهواره رله ای مزبور به عنوان دومین قمر زمین در ارتفاع 80،000 کیلومتری از ماه  توسط  یک فرودگر و جستجوگرِ نقاط دور سطح ماه که قرار است تا اواخر سال 2018 پرتاب شود، کار ارتباطات را تسهیل می­ کند.
منبع : اسپیس نیوز
CAPTCHA
دفعات مشاهده: 904 بار   |   دفعات چاپ: 123 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر