مذاکره با اینتل‌ست و یوتل‌ست برای خرید ماهواره/آمادگی ایران برای برقراری ارتباط با ناسا

رئیس سازمان فضایی ایران از مذاکره با اپراتورهای ماهواره‌ای یوتل‌ست، اینتل‌ست، اسپوت‌نیک، آسیا ست و SCS متعلق به کشورهای اروپایی و آسیایی خبر داد و گفت: ایران قصد خرید دو ماهواره مخابراتی و سنجشی را دارد.

محسن بهرامی در نشست خبری امروز که به مناسبت آغاز هفته جهانی فضابرگزار شده بود، اظهار داشت: پس از برجام مذاکراتی را با اپراتورهای ماهواره‌ای یوتل‌ست،اینتل‌ست،اسپوت‌نیک،آسیاستوSCS متعلق به کشورهای اروپایی و آسیایی شامل فرانسه، انگلیس، روسیه، چین، کره و ژاپن داشته‌ایم. 

رئیس سازمان فضایی ایران گفت: پس از مذاکره با این اپراتورها و انعقاد اولین قرارداد قصد خرید یک ماهواره سنجشی و یک ماهواره مخابراتی را داریم.

وی گفت: کنترل و بهره‌برداری از این ماهواره‌ها داخل کشور خواهد بود و بر اساس نیازهای کشور خریداری می‌شوند که مالکیت آنها نیز در اختیار ایران خواهد بود.

بهرامی گفت: امیدواریم تیم‌های داخلی فعال در توسعه فناوری همکار با ما از این خریدها حداکثر استفاده را داشته باشند.

معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: در این خریدها تعداد زیادی از متخصصین باید آموزش ببینند تا بتوانند عملیات‌های مربوطه را انجام دهند.

* مذاکره ایران با روسیه برای اعزام فضانورد

وی درباره پروژه اعزام انسان به فضا توسط ایران، گفت: این پروژه از اولویت فنی سازمان فضایی خارج نشده ولی با اولویت کمتری پیگیری می شود.

بهرامی گفت: طبق پیش‌بینی‌ها تا سال 2050 رفت‌وآمد به فضا زیاد خواهد شد و در این راستا برخی کشورها حتی پرتاب‌گرهای خصوصی ساختند تا خود را برای این بازار آماده کنند.

* آمادگی ایران برای برقراری ارتباط با ناسا

بهرامی درباره تغییر مراودات ایران با جهان پس از برجام، گفت: حجم مراودات افزایش یافته است.

وی گفت: علاوه بر این با برخی از سازمان‌های فضایی مذاکره داشته‌ایم و امیدواریم در آینده نیز بتوانیم تعاملات بیشتری با کشورهای دیگر داشته باشیم.

* درباره پرتاب ماهواره 12 ساله مصباح تصمیم‌گیری می‌شود

معاون وزیر ارتباطات آخرین وضعیت ماهواره بلوکه شده مصباح را نیز تشریح کرد و توضیح داد: ساخت این ماهواره از 12 سال پیش آغاز شد که با مشارکت ایران و ایتالیا بوده است.این پروژه در طی تحریم با مشکل پرتاب روبه‌رو شد. 

به گفته وی، مجری این پروژه سازمان پژوهش‌های صنعتی است که با توجه به اینکه پرتاب هزینه زیادی دارد باید برای اطمینان از مفید بودن پرتاب این ماهواره به جمع‌بندی برسیم.

رئیس سازمان فضایی ایران در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: تمامی فعالیت‌های سازمان فضایی ایران طبق قوانین داخلی و قوانین بین‌المللی است و فعالیت مجموعه‌هایی که کارهای دفاعی انجام می‌دهند متفاوت از فعالیت این سازمان است و کارهای سازمان فضایی ایران صرفاً برای کاربردهای صلح آمیز است.

وی گفت: در غرب مشاورانی هستند که تلاش می کنند تا فعالیت سازمان فضایی را با فعالیت‌های دفاعی مرتبط جلوه دهند. از این تریبون اعلام می‌کنیم فعالیت‌های سازمان فضایی صلح آمیز و برای رفع نیازهای کشور است.

* سه ماهواره آینده سازمان فضایی

بهرامی همچنین از دو پروژه ماهواره‌ای ظفر و ناهید 2 خبر داد و گفت: قرارداد این دو پروژه در حال نهایی شدن است که مذاکرات به اتمام رسیده و بخش حقوقی سازمان قرارداد نهایی را برای امضا آماده می‌کند.

به گفته وی ماهواره پارس یک نیز در دستور کار قرار دارد.کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 652 بار   |   دفعات چاپ: 129 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


پوستر هفته جهانی فضا

ویژه نامه هفته جهانی فضا