• دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
  • |

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1096402 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 1635 بازدید
  • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 21 کاربر
  • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

پیگیری علائم حیاتی اقیانوسی با استفاده از شاخص های پایش اقیانوس

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱/۱۵ | 
سرویس دریایی کوپرنیک یک محصول اطلاعاتی جدید مربوط به اقیانوس، تحت عنوان شاخص های پایش اقیانوس (OMI) ارائه کرده است. این شاخص ها مجموعه داده های قابل دانلود به صورت رایگان هستند که متغیرهای کلیدی مورد استفاده در پایش روند های اقیانوسی در راستای تغییرات اقلیمی، از جمله گرم شدن اقیانوس، افزایش سطح دریا و ذوب یخ های دریایی طی 25 سال گذشته را پوشش می دهند.
این اطلاعات اقیانوسی آزاد و رایگان کاربران را قادر می سازد تا نشانه های حیاتی بهداشت در اقیانوس ها را در طول ربع قرن اخیر پیگیری کنند.
 
آگاهی از میزان گرمای ذخیره شده در اقیانوس، سرعت افزایش سطح دریا و ذوب شدن یخ دریا، برای درک وضعیت فعلی و تغییرات در اقیانوس و اقلیم ضروری است. این اطلاعات برای ارزیابی و مقابله با تغییرات اقیانوسی و جوی مرتبط با گرمایش جهانی حیاتی است. این اطلاعات می تواند توسط دانشمندان، تصمیم گیرندگان، سازمان های محیط زیست، عموم مردم و نیز در اندازه گیری و ارزیابی عکس العمل های ما نسبت به دستورالعمل های زیست محیطی مورد استفاده قرار گیرد.
شاخص های پایش اقیانوس (OMI) سطح خدمات دریایی کوپرنیک را به گونه ای گسترش می دهند که نه تنها محصولات داده ای اقیانوسی، بلکه اطلاعات کلیدی مرجع در مورد وضعیت اقیانوس ها نیز فراهم گردد.
شاخص های پایش اقیانوس به صورت فایل های دیجیتال رایگان در وب سایت سرویس دریایی کوپرنیک در دسترس می باشند. این اطلاعات شامل مشاهدات انجام گرفته از سال 1993، داده های پیش بینی مربوط به گرمای جهانی و منطقه ای، میانگین جهانی و منطقه ای سطح دریا و وسعت یخ های دریایی قطب جنوب و قطب شمال (سری های زمانی مربوط به قطب شمال از سال 1979 به بعد می باشد) می باشند. این سه متغیر از گزارش وضعیت اقیانوسی خدمات دریایی کوپرنیک استخراج شده اند که آن ها علائم اقیانوسی یک سیاره گرم را نشان می دهند. گزارش مربوط به سال 2018 در ماه های آینده منتشر خواهد شد. محصولات OMI از طریق یک فرآیند طولانی تجزیه و تحلیل علمی و اعتبار سنجی، با همکاری نزدیک به 100 کارشناس نخبه علمی خدمات دریایی کوپرنیک توسعه یافته است. این محصولات از طریق همکاری قدرتمند با سایر بخش های خدماتی کوپرنیک مانند سرویس تغییرات اقلیمی کوپرنیک (C3S) ایجاد شده است.
به دنبال برنامه های مختلف مشاهداتی زمین مانند برنامه های ناسا و NOAA در ایالات متحده، سرویس دریایی کوپرنیک به طور مستقل OMI ها را به عنوان بخشی از برنامه کوپرنیک اتحادیه اروپا (بزرگترین برنامه مشاهدات زمینی در جهان) تولید می کند. داده ها بر اساس مشاهدات ماهواره ای و مشاهدات سایت های مختلف از اقیانوس ها و یخ های دریایی و همچنین مدل های اقیانوسی عددی می باشند.
 
گرمای اقیانوسی متوسط جهانی (700-0 m) از سال 1993 تا 2016 (J / m2) به وسیله تجزیه و تحلیل چند محصول، ترکیب مشاهدات محلی و مدل های اقیانوسی عددی اندازه گیری شده است. اعتبار: اطلاعات خدمات دریایی کوپرنیک اتحادیه اروپا.
 
تکامل زمانی متوسط سطح دریای روزانه جهانی (واحد ها: سانتی متر)، بر اساس داده های ماهواره ای، بدون سیگنال های سالانه و نیمه سالانه (خط آبی) و آنومالی های سطح دریای متوسط، فیلتر شده بر اساس مدل low- pass به صورت 9 ماهه بر اساس مقادیر متوسط سال های 1993 تا  2014 (خط قرمز). منحنی های سطح دریای متوسط برای GIA با استفاده از مدل ICE5G-VM2 GIA اصلاح شده است (Peltier, 2004). اعتبار: خدمات تغییر آب و هوای کوپرنیک (C3S) اتحادیه اروپا.
 
تکامل وسعت یخ های دریایی قطب شمال و جنوب (بر اساس کیلومتر مربع) از سال 1993 تا 2016، بر اساس پنج محصول مدل جهانی: چهار بازآزمایی جهانی (GLORYS، C-GLORS، ORAS5، FOAM) و متوسط اثر کلی آن ها. اعتبار: اطلاعات خدمات دریایی کوپرنیک اتحادیه اروپا.
- به طور متوسط، سطح جهانی دریا 3.4 میلی متر در سال از سال 1993 تا سال 2016 افزایش یافته است (با عدم قطعیت 0.5 ± میلی متر/ سال). حدود 30 درصد از افزایش سطح جهانی دریاها را می توان ناشی از گسترش گرمایی اقیانوسی دانست.
- به طور متوسط اقیانوس ها در سطح جهان از سال 1993 به طور مداوم با نرخ 0.8 وات بر متر مربع (با عدم قطعیت 0.1 ± وات بر متر مربع) گرم شده اند. بیش از 40٪ از این گرم شدن زیر سطحی را می توان به ذخیره سازی گرما در لایه عمیق 700-2000 متر نسبت داد.
- پس از یک کاهش عمده در یخ های دریایی قطب جنوب در سال 2016، هر دو قطب جنوب و شمال در سطح پایینی از یخ های دریایی قرار دارند. از سال 1993 در قطب شمال وسعت یخ های دریایی به طور قابل توجهی با نرخ سالیانه 106*78.0- کیلومتر مربع در هر دهه کاهش یافته است. ده تا از پایین ترین وسعت یخ های دریایی تابستانی قطب شمال در دهه گذشته اتفاق افتاده است. از سال 1993 در قطب جنوب، وسعت یخ های دریایی در هر دهه به میزان 106*21.0 کیلومتر مربع افزایش یافته است. با این حال، در سه ماهه آخر سال 2016 کاهش سریع یخ های قطب جنوب آغاز شده است.


CAPTCHA code
کلیدواژه ها: علائم حیاتی اقیانوسی |


دفعات مشاهده: 310 بار   |   دفعات چاپ: 38 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر