• دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷
  • |

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1096395 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 1633 بازدید
  • مهمانان حاضر در زیرپورتال: 16 کاربر
  • کاربران حاضر در زیرپورتال:0 کاربر

ورود به سایت

یونسکو یک ابزار پیشگام برای ارزیابی کیفیت آب جهانی راه اندازی نمود.

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۲/۱۴ | 
یک پورتال جدید در حوزه بررسی کیفیت آب جهانی، که توسط برنامه بین المللی هیدرولوژیکی یونسکو (IHP)  راه اندازی شده است، با استفاده از داده های سنجش از دور، اطلاعاتی در ارتباط با کیفیت آب شیرین در سطح جهانی فراهم می کند. کیفیت آب بر سلامت انسان، و نیز اکوسیستم های مختلف، تنوع زیستی، تولید مواد غذایی و رشد اقتصادی تأثیر می گذارد.
در حالی که بهبود کیفیت آب در سراسر جهان برای توسعه پایدار ضروری است، اطلاعات قابل اعتماد کمیاب است، به ویژه در مناطق دورافتاده و کشورهای توسعه نیافته که در آن ها شبکه ها و ظرفیت های پایشی و نظارتی وجود ندارد. پورتال کیفیت جهانی آب در IIWQ به نیاز فوری به افزایش پایگاه دانش و دسترسی به اطلاعات به منظور درک بهتر اثرات تغییرات اقلیمی و تغییرات حاصل از دخالت انسانی در امنیت آب اشاره می کند. این کار تصمیم گیری آگاهانه و مبتنی بر علم و دانش را برای مدیریت آب تسهیل می کند و از تلاش کشورهای عضو در اجرای اهداف توسعه پایدار آب و بهداشت (SDG 6) و نیز از اهداف و رویکردهای دیگری که مستقیما به کیفیت آب مرتبط هستند پشتیبانی می کند.
این پورتال که در چارچوب ابتکار بین المللی یونسکو- IHP در کیفیت آب (IIWQ) توسعه داده شده است، اطلاعاتی را در رابطه با پنج شاخص کلیدی وضعیت کیفیت آب ارائه می دهد: کدورت (turbidity) و توزیع رسوب، کلروفیل a، شکوفایی جلبکی مضر (HAB)، جذب ارگانیک و دمای سطح. این شاخص ها همچنین اطلاعاتی در مورد تاثیر عوامل دیگر و کاربری های مختلف مانند مناطق شهری، استفاده از کود در کشاورزی، تغییر اقلیم یا مدیریت سد و مخزن ارائه می دهند. برای مثال، ردیابی تغییرات کدورت آب (درجه ای که نور توسط ذرات موجود در آب تفرق می یابد) در هنگام پایش رسوبات از فعالیت های غرقاب و تخلیه ای مفید است. کلروفیل a یک رنگدانه در سلول های فیتوپلانکتون است، در حالی که شاخص HAB نشان دهنده مناطقی است که ممکن است تحت تاثیر جلبک های مضر (شکل گرفته توسط سیناکوآباریک های حاوی فایکوسیانین) می باشد. پورتال از داده های ماهواره های Landsat و Sentinel-2 که دسترسی آزاد دارند و از یک سیستم محاسباتی که توسط EOMAP آلمان طراحی شده است، استفاده می کند.
 سطح کلروفیل a در دریاچه سوان در تاریخ های 26 اوت و 4 سپتامبر.
 
در مرحله اولیه، این پورتال داده های سری زمانی مربوط به کیفیت آب های جهانی را برای هفت حوزه آبریز رودخانه های مختلف و منابع آب سطحی در مناطقی در کل سطح جهان فراهم می کند. آن ها از ژانویه 2016 این پنج شاخص را پایش می کنند. این حوزه های آبریز و مناطق مختلف شامل : دریاچه سوان در ارتفاعات قفقاز (ارمنستان و آذربایجان)؛ مخازن ایتایپو و حوضه رودخانه پارانا (آرژانتین، برزیل و پاراگوئه)؛ فلات دریاچه مکلنبورگ (آلمان)؛ رودخانه نیل و مخزن آسوان (مصر و سودان)؛ دلتای مکونگ (ویتنام)؛ دریاچه های فلوریدا (ایالات متحده آمریکا)؛ و حوضه رودخانه زامبی (زامبیا و زیمبابوه) می باشد. آن ها همچنین مواد آموزشی را برای تسهیل ظرفیت سازی و افزایش آگاهی در میان تمام افراد تاثیر گذار در بحث کیفیت آب از جمله متخصصان آب، سیاست گذاران و عموم مردم ارائه می کنند.
به منظور راه اندازی پورتال، جلسه کارشناسان در حوزه نظارت بر کیفیت آب با استفاده از مشاهدات زمین و اطلاعات ماهواره ای در تاریخ 22 تا 23 ژانویه 2018 با تمرکز بر بررسی پتانسیل این داده ها و اطلاعات در پرکردن شکاف داده ای جهانی در ارتباط با کیفیت آب برگزار شد. از میان موسسات مختلف، مرکز هوافضایی آلمان (DLR)، آژانس اکتشاف هوافضای ژاپن (JAXA) و آژانس فضایی اروپا (ESA) ابراز علاقه خود را به همکاری با IIWQ یونسکو-  IHP  برای توسعه بیشتر پورتال اعلام کردند. حضور و ابراز علاقه به همکاری نمایندگان این سازمان ها و چندین کشور عضو، نقش پورتال را در ترویج استفاده از داده های علمی برای سیاست گذاری و افزایش آگاهی از ارزش داده های ماهواره ای برای مدیریت و نظارت بر منابع آب برجسته نمود. در یک نمایشگاه تحت عنوان "کیفیت آب از فضا - تصاویر شیفته کننده از مشاهدات زمین" نیز که در ستاد یونسکو در پاریس (22-26 ژانویه) برگزار شد نتایج فاز اولیه پرتال شامل مجموعه ای از تصاویر مشاهدات زمین، اطلاعاتی در ارتباط با وضعیت آب رودخانه ها، دریاچه ها، مخازن و دلتاهای ساحلی مهم در سراسر جهان نشان داده شد. این اهمیت حفظ اکوسیستم های سالم را نشان می دهد و پتانسیل کامل مشاهدات زمین را برای ارزیابی آب جهانی مشخص می سازد.
این پورتال و مجموعه ابزارهای ارائه شده آن، توسط یونسکو برای کمک به کشورهای عضو در پایش و مدیریت پایدار منابع آب و دستیابی به اهداف توسعه پایدار ارائه شده است. این ها شامل پایگاه داده های تعاملی از قبیل سیستم شبکه اطلاعات آب، و نشریات منظم پایش و ارزیابی مانند گزارش سالانه توسعه جهانی آب، و گزارش هایی در ارتباط با نظارت بر پیشرفت در شاخص های SDG6 می باشد که اولین بار در ماه ژوئن 2018 منتشر خواهد شد.

منبع: یونسکو


CAPTCHA code
کلیدواژه ها: بررسی کیفیت آب جهانی | بررسی کیفیت آب | سنجش از دور |


دفعات مشاهده: 490 بار   |   دفعات چاپ: 97 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر