home

میز خدمت

پایگاه های مرتبط

پیوند ها

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 2994305 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 6478 بازدید
  • مهمانان حاضر در سایت: 25 کاربر
  • کاربران حاضر در سایت:0 کاربر

دکتر براری عنوان کرد: ساخت ماهواره های کاربردی با دقت بالا و تکمیل زنجیره ارزش افزوده خدمات فضا پایه در دستور کار سازمان فضایی قرار دارد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۱۰/۲۴ | 
به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران: دکتر مرتضی براری؛ معاون وزیر و رئیس سازمان فضایی ایران گفت: سازمان فضایی ایران در یک دهه گذشته اقدامات بسیار مهمی انجام داده و توانسته است در زمینه توسعه فناوری فضایی بومی، طراحی و ساخت و پرتاب ماهواره به عنوان نهمین کشور صاحب این فناوری در دنیا شناخته شود و علاوه بر حفظ اقتدار ملی در این حوزه، نیروی انسانی متخصص و ارزشمندی را تربیت نماید که هم اکنون بیش از ۳۱ مرکز آموزشی و دانشگاهی در این حوزه به تربیت و آموزش جوانان با استعداد این کشور می پردازند.
معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه در زمینه توسعه و بومی سازی فناوری فضایی اقدامات مهمی انجام گرفته است اظهار کرد: هم اکنون در زمینه طراحی و ساخت ماهواره و پرتاب آن به توانمندی لازم رسیده ایم اما باید این توانمندی را تثبیت کنیم و بتوانیم زنجیره ارزش افزوده خدمات فضا پایه را تکمیل و به ارائه خدمات فضایی به جامعه بپردازیم.
دکتر براری تاکید کرد: توسعه فناوری فضایی بومی در جهت اقتدار ملی از اولویت های سازمان فضایی به شمار می رود و ساخت ماهواره های کاربردی با دقت بالا در دستور کار قرار دارد تا از این طریق بتوانیم داده های مورد نیاز کشور را تامین کنیم و ارائه خدمات فضایی را در جامعه فراگیر نماییم. برنامه ما این است که از رتبه ۶۰ در زمینه ارائه خدمات ماهواره ای در بین ۱۶۰ کشور دنیا به رتبه های بالاتر که در خور شان جمهوری اسلامی ایران است دست یابیم.
رئیس سازمان فضایی ایران با بیان اهمیت کاربردها و خدمات فضاپایه در ایجاد کسب و کارهای نوین خاطر نشان کرد: در آینده ای نزدیک شاهد ارائه خدمات ماهواره ها در مدارهای ارتفاع پایین (LEO) برای توسعه خدمات هوشمند شهری مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) خواهیم بود، به نحوی که توسعه کسب و کارهای حوزه خدمات فضاپایه در اولویت آژانس های فضایی مطرح دنیا قرار گرفته است و هم اکنون آژانس فضایی اروپا در حال توسعه ۴۰۰ استارت آپ فضایی است.
براری با بیان اینکه هم اکنون در دنیا ۵۹ کشور دارای اپراتور ماهواره ای هستند اظهار کرد: در سال گذشته صنعت فضایی  دنیا با داشتن درآمدی بالغ بر ۲۶۰ میلیارد دلار دارای رشدی ۲ درصدی بوده و این صنعت طی ۱۰ سال گذشته رشدی ۲ برابری داشته است.
رئیس سازمان فضایی ایران افزود: وجود ظرفیت های مناسب و زیرساخت های لازم در کشور و نیروی متخصص آماده به کار از یک سو و ظهور اپراتورهای ماهواره ای خصوصی در کشورهای همسایه جهت دسترسی به بازار بکر منطقه از سویی دیگر، نشان می دهد باید بستر لازم برای حضور بخش خصوصی و سرمایه گذاری در حوزه اپراتورهای ماهواره ای مهیا شود. در همین راستا با هماهنگی با سایر نهادهای ذیربط در حال بررسی و تدوین سند اعطای مجوز به بخش خصوصی جهت سرمایه گذاری و فعالیت در حوزه های سنجشی و مخابراتی و واگذاری ایستگاه های زمینی هستیم.
 


   
کلیدواژه ها: براری | سازمان فضایی |

دفعات مشاهده: 849 بار   |   دفعات چاپ: 60 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر