کارگاه تخصصی پایش اراضی کشاورزی با استفاده از فناوری فضایی برگزار شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۸ | 
در آخرین روز از هفته جهانی فضا و در راستای ترویج فناوری فضایی، کارگاه آموزشی " پایش اراضی کشاورزی با استفاده از فناوری فضایی" امروز ۱۸ مهر ماه با همکاری سازمان فضایی ایران و وزارت جهاد و کشاورزی باحضور متخصصین و علاقه مندان این حوزه برگزار شد.  
در  این کارگاه که در محل موسسه پژوهش های برنامه ریزی، اقتصاد کشاورزی و توسعه روستایی برگزار می شود کاربردهای مختلف فناوری فضایی در عرصه کشاورزی مورد بررسی قرار می گیرد.
در این کارگاه دکتر تیموری مدیر گروه پژوهشی آمایش و توسعه کشاورزی بر اهمیت و ضرورت استفاده از فناوری فضایی و تصاویر ماهواره ای تاکید کردند و سیاست گذاری ،مدیریت و درنهایت ارزیابی فعالیت های مدیریتی در بخش کشاورزی را نیازمند اطلاعات به روز و قابل اطمینان دانستند که این امر یکی از قابلیت های فناوری فضایی است.
در این کارگاه آموزشی پس از معرفی کاربردهای فناوری فضایی در کشاورزی پروژه های مشترک که در قالب تفاهم نامه بین سازمان فضایی ایران و وزارت جهاد و کشاورزی اجرا شده اند معرفی می شوند.
 در حاشیه این کارگاه مهندس صادقی نایینی گفت: سازمان فضایی ایران و وزارت جهاد کشاورزی براساس تفاهم نامه همکاری در دو پروژه همکاری دارند که  یکی از آنها ، "پروژه استخراج طول دوره رشد ده محصول زراعی و چهار محصول باغی با استفاده از تصاویر ماهواره ای "است  که در قالب این پروژه طول دوره رشد محصولات زراعی و باغی در ۱۲۰ دشت کشور استخراج و به منظور محاسبه نیاز خالص آبی گیاه مورد استفاده قرار گرفته است که در نهایت در بحث مدیریت کلان منابع آبی مورد استفاده قرار می گیرد.
مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران، پروژه تهیه نقشه کاربری اراضی استان آذربایجان غربی با استفاده از تصاویر ماهواره ای را دیگر فعالیت مشترک سازمان فضایی ایران و وزارت جهاد و کشاورزی عنوان کرد.

CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 1198 بار   |   دفعات چاپ: 158 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


پوستر هفته جهانی فضا

ویژه نامه هفته جهانی فضا