فناوری فضایی در تمام چرخه مدیریت بحران نقش موثری دارد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۷/۱۶ | 
 به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران ، مهندس صادقی نایینی مدیر کل سنجش ازدور سازمان فضایی ایران در همایش سنجش از دور و فناوری های فضایی در مدیریت بحران گفت: فناوری فضایی در تمام چرخه مدیریت بحران از قبل از وقوع حادثه به منظور پیش‌آگاهی تا پس از وقوع حوادث به منظور ارزیابی خسارت می تواند ایفای نقش نماید.
نایینی ضمن تاکید برجنبه های کاربردی فناوری فضایی در زندگی روزمره مردم  افزود، با بکار گیری این فناوری ضمن شناخت و مطالعه وضعیت پدیده های مرتبط با مخاطرات، متولیان حوزه مدیریت بحران می توانند راهکارهای سریع تر و مفیدتری را برای مقابله یا کاهش مخاطرات در برنامه‌های اجرایی خود در نظر بگیرند.
مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران یاداور شد: با توجه به فعال شدن مرکز پایش ماهواره‌ای زمین در مرکز فضایی ماهدشت سازمان فضایی، این مرکز به صورت روزانه پدیده هایی همچون گرد و غبار، آتش‌سوزی، برف، پهنه های آبی مانند دریاچه ارومیه را مورد پایش قرار می‌دهد و نتایج آن را از طریق سایت سازمان فضایی اطلاع رسانی می نماید.
 صادقی نایینی افزود، به عنوان نمونه بعد از وقوع زلزله سفید سنگ در استان خراسان رضوی در فروردین ماه سال جاری ، میزان جابه جایی پوسته زمین در منطقه محاسبه و به سازمان مدیریت بحران و استانداری خراسان رضوی اطلاع داده شد. همچنین بعد از وقوع طوفان شدید گرد و غبار در تیرماه سال جاری در استان اصفهان، تصاویر ماهواره ای منطقه مورد تحلیل قرار گرفت و نقشه مناطق تحت تاثیر طوفان برای سازمان مدیریت بحران کشور و استانداری اصفهان ارسال گردید.
 وی افزود: در فروردین ماه سال گذشته نیز شاهد سیل شدید در استان خوزستان بودیم که در آن زمان نیز از داده های ماهواره ای در تحلیل سیل و تهیه نقشه وضعیت سیل استفاده شد و نقشه های مربوطه به سازمان مدیریت بحران، استانداری خوزستان و وزارت نیرو ارسال گردید.
 
   مهندس صادقی نایینی،  پایش پهنه های آبی کشور و پایش سطح برف را از دیگر فعالیت های سازمان فضایی ایران برشمرد و افزود: پردازشهای انجام شده نشان میدهد مساحت دریاچه ارومیه در تاریخ 7 مهر برابر با 1220 کیلومترمربع بوده است که تقریبا نصف مساحت آن در ابتدای سال جاری است. مساحت برفی که اواخر هفته گذشته در کشور داشتیم نیز حدود 11.000 کیلومتر مربع بود.
مهندس صادقی نایینی در خصوص دوره آموزشی 2روزه سنجش از دور و فناوری های فضایی در مدیریت بحران گفت: در این دوره آموزشی که  توسط متخصصین حوزه سنجش از دور سازمان فضایی برای برگزار خواهد شد، سعی شده است تا دید وسیعی از مفهوم فناوری سنجش از دور، سیستم های اطلاعات جغرافیایی، سیستم های بین المللی به اشتراک گذاری داده های ماهواره ای، سیستم های ناوبری ماهواره ای و موارد کاربردی این علوم در مخاطرات طبیعی به متخصصین حوزه ی مدیریت بحران کشور داده شود. همچنین با توانمندی های بخش فضایی کشور و نیز انتظاراتی که می توان از این فناوری داشت آشنا می شوند.
مدیرکل سنجش از دور سازمان فضایی ایران افزود: در مجموع با توجه به مجموعه امکانات موجود در سازمان فضایی ایران امکان پایش مستمر مخاطرات طبیعی در حال حاضر  وجود دارد و با توجه به امضای تفاهم نامه مشترک همکاری بین سازمان فضایی و سازمان مدیریت بحران در تاریخ 14 تیرماه 1396،آمادگی داریم تا همکاری های خود را با سازمان مدیریت بحران کشور را توسعه دهیم .
صادقی نایینی گفت: سازمان فضایی ایران با توجه به نقش حاکمیتی خود در حوزه فناوری فضایی و نیز با توجه به پتانسیل موجود در درون خود به لحاظ نیروی متخصص و دسترسی به داده های ماهواره ای با قدرت تفکیک های مختلف به لحاظ تعاملات بین المللی که دارد، اعلام آمادگی خود را جهت ادامه همکاری ها به صورت مستمر و جدی بیان می کند.

 


CAPTCHA code
دفعات مشاهده: 895 بار   |   دفعات چاپ: 87 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


پوستر هفته جهانی فضا

ویژه نامه هفته جهانی فضا