سازمان فضایی ایران- اخبار فضایی ایران
شروع پروژه تامین منظومه ماهواره ناوبری مختص ایران

حذف تصاویر و رنگ‌ها | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۴/۷ | 

معاون سازمان فضایی ایران به برنامه سازمان در زمینه تامین منظومه ماهواره ناوبری مختص ایران مشابه GPS اشاره کرد و گفت: این برنامه بلند مدت است و باید شروع شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران: مهندس سرادقی؛ معاون فناوری فضایی گفت: طرح این پروژه مشخص شده است و امسال باید راهبرد آن به صورت دقیق تدوین و زیر پروژه های آن تعریف و اجرا شود.

مهندس سرادقی همچنین از برنامه سازمان جهت تبدیل ایستگاه های فضایی غیر دایم به دایم در کشور خبر داد و گفت: به جز مرکز ماهدشت و قشم، برنامه ریزی جهت ایجاد مراکز دایم در شمال شرق و غرب کشور در دست اجرا است.

وی در مورد ترویج علوم فضایی نیز گفت: بخش بزرگی از برنامه‌های ترویج در هفته فضا صورت می گیرد که در سال جاری، مسابقه تاس واره(cub sat) که در دنیا به شدت در حال رشد است را در تمامی سطوح دانش آموزی تا دانشگاهی به تازگی شروع کرده و به گردآوری ایده ها در زمینه استفاده از (cub sat)در فضا می پردازیم.

مهندس سرادقی با بیان این که تا کنون ایده های جالبی رسیده که می تواند تحولی در زمینه استفاده از ماهواره های کوچک و ارزان باشد، افزود: خروجی این مسابقه یک سری ایده است که در مسابقه تاس واره شرکت داده می شود. البته باید روی ایده ها کار کرد و آن ها را به پروژه تبدیل کرد.

وی همچنین با تاکید بر هدف این مسابقه در خصوص گردآوری ایده ها و آشنایی سطوح مختلف با توانمندی های موجود، به اطلاع رسانی در این زمینه در سایت سازمان اشاره کرد و گفت: این مسابقه طی تفاهم نامه ای با کمک دانشگاه کاشان انجام می شود.

وی در عین حال به پروژه اپسکو برای دانش آموزان دبیرستانی اشاره کرد و گفت: اپسکو در مسابقه ای از دانش آموزان خواسته تا ایده خود نسبت به زندگی در سال های بعد توسعه علوم فضایی را در قالب آثار نقاشی، عکس و ویدئو ارائه کنند که با توجه به زمان برگزاری امتحانات پایان سال استقبال خوبی صورت گرفت و از ایران هم ۴ اثر پذیرفته شده که قرار است دانش آموزان به چین اعزام شوند.

مهندس سرادقی ادامه داد: در چین هم از مجموع آثار، رقابتی بین نمایندگان دانش آموزی کشورهای عضو برگزار و چند طرح برتر معرفی خواهند شد که تمام هزینه های این پروژه هم به عهده اپسکو است.

نشانی مطلب در وبگاه سازمان فضایی ایران:
http://isa.ir/find.php?item=1.70.725.fa
برگشت به اصل مطلب