سازمان فضایی ایران- اخبار فضایی ایران
هشت تصویر ماهواره ای منتخب زیبا از سیاره زمین در بهمن 95 توسط ناسا

حذف تصاویر و رنگ‌ها | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۱۲/۹ | 

در ماه گذشته، کارکنان رصد زمین سازمان ناسا، با مروری به آرشیو تصاویر ناسا، سعی کردند تصاویری زیبا از زمین را بیابند که هر یک به دلیلی، عشق و تمجید بیننده را برانگیزد. آنها در نهایت، هشت تصویر محبوب خود را به ترتیب زیر معرفی کردند:

مجمع الجزایر مرگویی، آب به رنگ چای در خلیج جیمز، صحنه ای برفی از لانگ آیلند، ساختار شاخه درختی خور موسی، گردابی از فیتوپلانکتون در نزدیکی سواحل ‌آفریقای جنوبی، حلقه مسابقه NARDO، کوه های یخی و قطعات یخ در قطب جنوب، و یک رودخانه پرپیچ و خم در آمازون.
سپس هر یک از کارکنان بخش رصد زمین ناسا، در یادداشتی کوتاه دلایل خود را برای انتخاب آن تصویر توضیح دادند. آنها همچنین از علاقمندان به علوم زمین و تصاویر ماهواره ای خواستند که تصویر ماهواره ای محبوب خود را برای آنها گزارش دهند. آنچه در این انتخاب از زیبایی های زمین، جالب توجه است این است که چهارمین انتخاب از این لیست هشت موردی، یک پدیده ژئومورفولوژیکی ساحلی به نام خور موسی در جنوب استان خوزستان کشورمان ایران است. خور موسی، که کارشناس ناسا در دلایل انتخاب این تصویر می نویسد :" دلایل بسیاری وجود دارد که من این تصویر را واقعاً دوست دارم. الگوی شاخه ای (dendritic)، آبراهه ها و تضاد آنها با سیماهای خطی مستقیم دست ساز بشر، کاملاً قابل توجه است. همچنین همراهی رنگ های قرمز مایل به قهوه ای گرم و آبی و سبز سرد کاملاً متقاعد کننده است" و در نهایت داستان کشف کاملاً تصادفی این تصویر از میان تصاویر ماهواره ی Earth Observing-1  برای این کارشناس ناسا، جالب توجه بوده است.

AWT IMAGE

تصویر EO-1، سی دی ماه 1395، ناسا

خور موسی کانال طویل و عمیقی است که از خلیج فارس منشعب شده و به دلیل ویژگی های خاص خود در منطقه از موقعیت ممتازی برخوردار است. ژرفای خورموسی ۲۰ تا ۵۰ متر است که در برخی نقاط به ۷۳ متر نیز می‌رسد. وجود چنین عمقی باعث شده تا کشتی‌های ۷۰ هزار تنی نیز به سهولت در این آبراه رفت و آمد کنند. پهنای دهانه این خور، ۳۷ تا۴۰ کیلومتر و طول آن از دهانه تا بندر امام خمینی ۹۰ کیلومتر و تا بندر ماهشهر ۱۲۰ کیلومتر است.
خور موسی با متوسط عمق ۲۰ تا ۵۰ متر  زیستگاه بسیاری از پرندگان نادر از جمله گیلانشاه خالدار و مکان تخم ریزی بسیاری از ماهیان خلیج فارس بخصوص میگو است. این خور همچنین، محل استراحت، زیست، تغذیه، تولید مثل و زمستان گذارنی پرندگان بومی ومهاجر آبزی و کنار آبزی گوناگونی بویژه پرستوهای دریایی ، انواع اردک ها وغازها ، سلیم خرچنگ خوار و فلامینگو است. آبزیان دریایی خور موسی نیز شامل گونه های زیادی از ماهی ها و کوسه ماهی و مارهای دریایی می شوند. پستاندار دریایی حاضر در خورموسی، دلفین معمولی و نهنگ گوژپشت می باشند. جزایر خور موسی به دلیل ساختار و زیستگاه مناسب خود، محلی برای تولید مثل لاک پشتان دریایی می باشند. خورهای کوچک دیگری از خور موسی منشعب می‌شوند که بیشتر در کنارهٔ غربی آن قرار دارند.

نشانی مطلب در وبگاه سازمان فضایی ایران:
http://isa.ir/find.php?item=1.70.517.fa
برگشت به اصل مطلب