home

پایگاه های مرتبط

پیوند ها

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1786352 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 4404 بازدید
  • مهمانان حاضر در سایت: 25 کاربر
  • کاربران حاضر در سایت:0 کاربر

پایش محصولات کشاورزی با استفاده از فناوریهای سنجش از دور در کشور اجرا شد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۵/۸/۱۰ | 

در پی تفاهمنامه همکاری سازمان فضایی ایران با وزارت جهاد کشاورزی، پروژه پایش محصولات کشاورزی با استفاده از فناوریهای سنجش از دور در سراسر کشور اجرا و تا پایان سال، با همکاری بخش خصوصی و متخصصان دانشگاههای کشور، پروژه اصلی در سراسر کشور به اجرا در خواهد آمد.

دکتر صدر معاون سازمان فضایی ایران در گفت و گو با مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، گفت: در قالب تفاهم نامه، پروژه هایی تعریف شده است و در حال مذاکره هستیم که پروژه های مربوط به خشکسالی، افت سطح آب دریاچه های کشور و دیگر موارد زیست محیطی را با مشارکت هم اجرا کنیم.
وی با اشاره به سابقه پایش محصولات کشاورزی در کشور، خاطر نشان کرد: برای اجرای این طرح با چندین دانشکده و وزارت جهاد کشاورزی، وارد مذاکره شدیم، در عین حال توان بخش خصوصی را هم بررسی کردیم.
دکتر صدر با اشاره به این که این پروژه هم اکنون به صورت آزمایشی در چهار استان شروع شده است، اظهار داشت: قرار است با اتمام این پروژه، کار به بخش خصوصی و متخصصان دانشگاههای کشور، واگذار شود.
معاون سازمان فضایی ایران افزود: محصولات کشاورزی که در این مرحله گندم و جو، خواهد بود از زمان کاشت تا برداشت تحت نظر قرار گرفته، سپس با کمک تصاویر ماهواره ای سنجش از دور و همکاری وزارت جهاد کشاورزی اطلاعات استخراج می شود.
دکتر صدر همچنین از تعریف هفت پروژه کلان دیگر در کشور خبر داد و گفت: تا پایان سال این پروژه ها را برای اجرا به بخش خصوصی و دانشگاهی واگذار می کنیم تا با همکاری این دو بخش بتوان سالانه به پایش محصولات کشاورزی با دقت بالا پرداخت.
وی با تاکید بر این که آمار تهیه شده با دقت مورد نیاز خواهد بود، گفت: آمارهایی که در سایت های جهانی در زمینه محصولات کشاورزی ارایه می شود، تقریبی است، اما این اطلاعات که با برون سپاری در داخل تهیه می شوند، از دقت لازم برخوردار هستند.
دکتر صدر دستاورد عمده این پروژه را گنجانده شدن طرح ملی پایش محصولات کشاورزی از طریق تکنولوژی سنجش از دور در برنامه ششم توسعه عنوان کرد.
به گفته وی این پروژه با استفاده از فناوری ماهواره سنجش از دور، با هدف ترویج کاربردهای فناوری فضایی در کشور به صورت سالانه انجام خواهد گرفت.


کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 1368 بار   |   دفعات چاپ: 380 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر