۱۳۹۹/۰۷/۲۲ ۱۴:۳۵ ۳۵
طبقه بندی: آزمایشگاه Rs
چچ
13 اکتبر، روز جهانی کاهش اثرات بلایا و فجایع

13 اکتبر، روز جهانی کاهش اثرات بلایا و فجایع

طبق آمار موجود از ۴۳ مورد حوادث غیر مترقبه ممکن در کل جهان حدوداً ۳۲ مورد آن در کشورمان ایران تجربه شده است.

13  اکتبر،  <strong class='sis-keyword'>روز جهانی کاهش اثرات بلایا</strong> و فجایع در پرتال سنجش از دور


روز جهانی کاهش اثرات بلایا و فجایع برای تشویق شهروندان و دولت ها برای ارتقای تاب آوری جامعه و اقشار مختلف در برابر بلایا و فجایع در نظر گرفته شده است. مجمع عمومی سازمان ملل متحد، روز ۱۳ اکتبر را با عنوان روز جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی به عنوان بخشی از بیانیه دهه جهانی کاهش اثرات بلایای طبیعی (دهه ۹۰ میلادی) انتخاب کرد. در سال ۲۰۰۲ مجمع عمومی تصمیم گرفت سالگرد سالانه را برای تشویق فرهنگ جهانی برای کاهش اثرات بلایای طبیعی، شامل پیشگیری، کاهش و آمادگی، حفظ کند. در سال ۲۰۰۹ نام این روز به روز جهانی کاهش اثرات بلایا و فجایع تغییر یافت.
طبق آمار موجود از ۴۳ مورد حوادث غیر مترقبه ممکن در کل جهان حدوداً ۳۲ مورد آن در کشورمان ایران تجربه شده است که شایع‌ترین این حوادث عبارت‌اند از زلزله، سیل، خشکسالی، فرونشست زمین، آفات محصولات کشاورزی- دامی و آتش‌سوزی جنگل‌ها. ایران که جز ۱۰ کشور بلاخیز، ششمین کشور زلزله‌ خیز و چهارمین کشور سیل‌خیز در جهان است، در حالی ۶ درصد تلفات بلایای طبیعی جهان را به خود اختصاص داده است که فقط یک درصد جمعیت جهان را دارد.
سازمان فضایی ایران در قالب مسئولیت اجتماعی و حمایت ملی از مدیریت بحران در کشور خدمات متنوعی را از طریق اداره کل سنجش از دور در سطح کشور ارایه می‌ دهد. تنها از ابتدای سال 1398 مساحتی بالغ بر 160000 کیلومتر مربع از سطح کشور مورد پایش مناطق سیلاب و همچنین بیش از 50000 هکتار از مناطق آتش سوزی در کشور شناسایی و مساحی گردیدند. با رویکرد نوین اتخاذ شده در سازمان همگام با ارایه خدمات آموزشی و ترویجی، در سریعترین زمان پاسخ دهی ممکن و در مراحل مختلف چرخه مدیریت بحران خدمات ارزیابی ریسک، پایش حین وقوع بحران، پایش سریع مناطق بحران دیده و همچنین ارزیابی خسارات برای بحران‌های عمده از قبیل سیل، زلزله و آتش سوزی ارایه می‌گردد. کلیه اطلاعات تولید شده از قبیل نقشه ‌ها، گزارش‌ ها و تصاویر ماهواره ‌ای بصورت بلادرنگ در اختیار سازمان مدیریت بحران، جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران و از طریق شبکه‌های اجتماعی مربوطه در اختیار مردم قرار می‌ گیرند.


پایش ماهواره ای زمین در پرتال سنجش از دور


آدرس کوتاه شده: