۱۳۹۹/۰۵/۱۳ ۱۱:۲۸ ۹۵
طبقه بندی: اخبار
چچ
برنامه فضایی امارات برای افزایش سهم آسیا در توسعه فضایی

برنامه فضایی امارات برای افزایش سهم آسیا در توسعه فضایی

برنامه های فضایی امارات متحده عربی، به ویژه پرتاب موفق مریخ نورد این کشور، باعث جلب نظرها به آینده جایگاه قاره آسیا در صنعت فضایی شد.

برنامه ­های فضایی امارات متحده عربی، به ویژه پرتاب موفق مریخ ­نورد این کشور، باعث چرخش نگاه ها به سمت آینده جایگاه قاره آسیا در صنعت فضایی شده و می ­تواند امارات را به یکی از پیشگامان روند پیشرفت کشورهای در حال توسعه در سراسر جهان تبدیل نماید. دکتر نارایاناپا جاناردان، محقق ارشد در آکادمی دیپلماتیک امارات در ابوظبی در این رابطه گفت: «آسیایی­ها در انقلاب چهارم صنعتی پیشگام ­اند (فناوری فضایی هسته اصلی انقلاب چهارم صنعتی است). چین، هند، کره جنوبی و ژاپن در راس این هرم قرار داشته و امارات با برنامه ­های اخیر فضایی خود به آنها پیوسته است.»

انقلاب صنعتی چهارم، نوعی انقلاب فناورانه است که با تلفیق فناوری های فیزیکی، دیجیتال و بیولوژیکی در حوزه­ های نوظهور خدمات­ رسانی نماید. وی در ادامه بیان داشت :«امارات به دولتی پیشرو در میان ملل آسیایی تبدیل خواهد شد و سیاست نگاه به شرق آن نیز منجر به تحکیم روابط با کشورها می­ شود.»

طبق گزارش WAM در دو هفته اخیر، چین، هند، کره جنوبی، ژاپن و روسیه، ایالات متحده و اتحادیه اروپا ماموریت پرتاب مریخ­ نورد امارات را تحسین نموده و از تمایل به افزایش همکاری با این کشور در بخش فضایی سخن به میان آورده­ اند.

آقای جاناردان در ادامه به کاربرد فضا به عنوان ابزاری دیپلماتیک در قرن 21 اشاره نموده و این نکته را متذکر شد که از این پس، ارتباط فیمابین کشورهای آسیایی (و سایر کشورهای در حال توسعه جهان) با رشد هر چه بیشتر انقلاب صنعتی چهارم، افزایش خواهد یافت.

وی همچنین بیان داشت: «شما اکنون شاهد پروژه ­های متعددی هستید که اصولا در کشورهای غربی تحقق می­ یابند، اما در حال حاضر به کشورهای آسیایی سپرده می ­شوند. برای مثال، فناوری اینترنت 5G که توسط شرکت Huawei در چین بوجود امده است را می­ توان نام برد».

از نظر او، آینده بستگی به روابط چندجانبه میان کشورها داشته و با تامل در سیاست خارجه کشورهای حوزه خلیج فارس، می ­توان به وضوح دید که مسئله از روابط دوجانبه فراتر رفته و شکل چند جانبه به خود گرفته است.

مثال دیگر رشد قاره آسیا در صنعت فضایی، پرتاب ماهواره چین برای نصب یک سامانه موقعیت ­­یابی در مقابل سامانه GPS ایالات متحده با نام سامانه جهت­ یابی Beido-3 است که هزینه آن حدود 10 میلیارد دلار بوده و متشکل از 35 ماهواره با پوشش جهانی است.

دیگر سامانه فضایی بسیار مهم آسیایی، سامانه Direct 2 Home متعلق به هند به منظور ارائه خدمات پخش مستقیم خدمات ماهواره­ ای است. از آنجایی که فناوری فضایی با این سرویس به رشد همگام اقتصاد کشورهای آسیایی کمک می­ کند، ارائه خدمات از راه دور درمانی، آموزشی و سایر ابزارهای مورد نیاز برای کاهش بلایا، کشاورزی، ماهیگیری و نقشه ­برداری منابع طبیعی نیز برای کشورهای در حال توسعه آسیایی ضروری محسوب می­ شود.

امارات و هند موافقتنامه­ ای امضا نموده و طبق آن، به دنبال اجرای پروژه ­هایی در آفریقا در راستای ارائه خدماتی از جمله خدمات درمانی و آموزشی از راه دور هستند. از نظر دکتر جاناردان، این رویکرد، امارات را در زمینه همکاری های فضایی به جلو برده و آنرا از یک اقتصاد کلاسیک، به اقتصادی دیجیتال تبدیل می­ کند.

مریخ­ نورد امید با سرعت 493.5 کیلومتر در ساعت در حال حرکت به سوی مریخ بوده و طبق محاسبات، در فوریه 2021 و پس از هفت ماه، به مدار سیاره سرخ خواهد رسید. با رسیدن مریخ ­نورد امید به مریخ، امارات به جرگه کشورهایی می پیوندد که توفیق رسیدن به مریخ را داشته‌آند. دیگر کشورهای این گروه عبارتند از ایالات متحده، روسیه، اتحادیه اروپا و هند.

ترجمه و تنظیم: مرکز روابط و همکاری های بین المللی

منبع:
آدرس کوتاه شده: