۰۰:۰۰ ۱۲۲
طبقه بندی: مقطع ابتدایی
چچ
سیاره ما، خانه ما؟

سیاره ما، خانه ما؟

در سال 1543 میلادی، ریاضیدان و ستاره شناسی به نام نیکلاس کوپرنیک، الگویی جدید از منظومه شمسی منتشر کرد.

سیاره زمین، خانه ما
حتماً شب های صاف و پرستاره ای بوده که به ‌آسمان نگاه کرده اید، ستاره ای پرنور یا مجموعه ای از ستاره ها با شکلی خاص، توجه تان را به خود جلب کرده است. آیا می دانید هرگاه که به ستاره ای نگاه می کنید در واقع در حال رصد خورشیدی در یک کهکشان دیگر هستید؟
به بیان دیگر، اگر از روی سیاره دیگری به منظومه شمسی ما نگاه می کردید، خورشید ما را به عنوان یک ستاره می دیدید. بنابراین هر ستاره ای که در آسمان می بینید خورشیدی است که سیاره هایی در حال چرخش به دور آن هستند. پس می توان گفت که کهکشان راه شیری ما، بسیار بیشتر از ستاره هایی که می بینید، سیاره دارد. منظومه شمسی ما، دارای هشت سیاره (عطارد، زهره، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس و نپتون) و پنج سیاره کوتوله (Dwarf Planets) (سرس، پلوتون، هائومیا، ماکی ماکی و اریس) می باشد.
چهار سیاره نخست را سیارات درونی یا زمین سان می نامند که بیشتر از سنگ ساخته شده اند. چهار سیاره دیگر سیارات بیرونی نامیده می شوند که دو سیاره مشتری و زحل، غول های گازی شکل هستند و بیشتر از گازهای هیدروژن و هلیوم ساخته شده اند در حالی که دو سیاره اورانوس و نپتون غول های یخی هستند. علاوه بر این اجرام، منظومه شمسی دربرگیرنده اجرام دیگری از جمله ماه ها، سیارک ها، شهاب وارها، شهاب ها، شهاب سنگ ها و دنباله دارهاست.سیاره زمین، خانه ما، سومین سیاره ی خورشید است.

کره زمین، مدرسه سنجش از دور


زمین تنها سیاره شناخته شده ای است که زندگی در آن جاری است و حدود 4.54 میلیارد سال پیش به وجود آمده است. ستاره شناسان از زمان های قدیمی فکر می کردند که زمین، مرکز جهان است و خورشید به همراه سیارات دیگر به دور زمین حرکت می کنند. آنها تصور می کردند که زمین ثابت و بدون تغییر و حرکت هست. این عقیده در حدود 2000 سال به عنوان یک باور عمومی پذیرفته شده بود. تا اینکه در سال 1543 میلادی، ریاضیدان و ستاره شناسی به نام نیکلاس کوپرنیک، الگویی جدید از منظومه شمسی منتشر کرد. در این الگو دیگر زمین مرکز عالم نبود و زمین به همراه دیگر سیارات منظومه شمسی به دور خورشید حرکت می کردند.
آمار زمین:

مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong> مقطع ابتدایی


  • جمعیت: 7.53 میلیارد نفر (آمار بانک جهانی در سال 2017)
  • مشاهده در نقشه ها و تصویرهای ماهواره ای:
  • google.com/maps/space/earth
  • فاصله از خورشید: 96.92 میلیون مایل
  • قطر قطبی: 12714 کیلومتر
  • دوره مداری: 365.24 روز
  • جرم: 5.972 × 10^24 کیلوگرم
  • تعداد قمر: 1
  • سن: 4.543 میلیارد سال

آدرس کوتاه شده: