۱۳۹۸/۰۷/۰۸ ۰۰:۰۰ ۱۰۷
طبقه بندی: مقطع ابتدایی
چچ
ده تصویر ماهواره ای زیبا از کشورمان

ده تصویر ماهواره ای زیبا از کشورمان

از اوایل دهه 1970 با حضور ماهواره های سنجش از دور در مدار زمین، تصاویر بسیاری از هر گوشه زمین، توسط سنجنده های ماهواره ها تهیه شد. تصاویر ماهواره ای به علت داشتن دید یکپارچه، توان تفکیک طیفی زیاد، توان تفکیک مکانی مختلف و ... شاهکارهایی تماشایی از گوشه و کنار سیاره زمین را در معرض دید انسان ها گذاشتند. در این مطلب سعی می شود، گوشه ای از زیبایی ها و شگفتی های دیدنی کشورمان از نگاه ماهواره ها، نشان داده شود.

از اوایل دهه 1970 با حضور ماهواره های سنجش از دور در مدار زمین، تصاویر بسیاری از هر گوشه زمین، توسط سنجنده های ماهواره ها تهیه شد. تصاویر ماهواره ای به علت داشتن دید یکپارچه، توان تفکیک طیفی زیاد، توان تفکیک مکانی مختلف و ... شاهکارهایی تماشایی از گوشه و کنار سیاره زمین را در معرض دید انسان ها گذاشتند. در این مطلب سعی می شود، گوشه ای از زیبایی ها و شگفتی های دیدنی کشورمان از نگاه ماهواره ها، نشان داده شود.
 1. دشت کویر، نقاشی آبرنگ
دشت کویر یا کویر بزرگ، وسیع ترین کویر ایران به طول 800 کیلومتر و عرض 320 کیلومتر می باشد که در مرکز ایران گسترش دارد. تصاویر ماهواره ای دشت کویر، از زیباترین تصاویر ماهواره ای است که طرفداران بسیاری نه فقط در میان زمین شناسان، جغرافی دانان و علاقمندان طبیعت دارد؛ که به عنوان تابلو های نقاشی مسحور کننده ای توجه هر بیننده ای را به خود جلب می کند.
تصویر ماهواره ای لندست 8 ازدشت کویر ایران، مدرسه سنجش از دور مقطع ابتدایی
شکل 1 – دو تصویر دیدنی از دشت کویر ایران که توسط ماهواره لندست 8 ثبت شده است.
 1. خور موسی
خور به شاخه ای از دریا گفته می شود که به درون خشکی وارد شده باشد. به بیان دیگر، خور شبکه های شاخه ای و زیبا در کنار برخی سواحل است که بر اثر جزر و مد دریا، شیب زمین و یکنواختی سنگ های منطقه ایجاد می شود. همچنان که رگ ها اتصال اندام ها به قلب را ممکن می سازند، خورها با رگه های شاخه ای خود، روستاها و شهرها و محله های یک شهر را به دریا متصل می سازند. خورها از پدیده های زیبای جغرافیایی هستند و خور موسی از زیباترین انواع خورها در جهان محسوب می شود.
تصویر ماهواره ای لندست 8 از خورموسی در جنوب استان خوزستان، مدرسه سنجش از دور مقطع ابتدایی
شکل 2_ تصویر خور موسی در جنوب استان خوزستان، از زیباترین پدیده های جغرافیایی که توسط ماهواره لندست تهیه شده است
 1. مخروط افکنه ای زیبا
مخروط افکنه ها رسوبات مخروطی یا قیفی شکل هستند که در محل تلاقی کوهستان با دشت ایجاد می شوند. خاک مخروط افکنه ها غالباً برای کشاورزی مناسب بوده و این موضوع سبب می شود که در برخی مخروط افکنه ها روستاها و شهرهای زیبایی هم ایجاد شوند. در زیر مخروط افکنه ای زیبا در جنوب استان فارس در شمالشرق شهر داراب نشان داده شده است.
مخروط افکنه ای زیبا در استان فارس از نگاه ماهواره لندست 8،مدرسه سنجش از دور مقطع ابتدایی
شکل 3- مخروط افکنه ای زیبا در استان فارس از نگاه ماهواره لندست 8. این تصویر ماهواره ای در قالب ترکیب رنگی مجازی تهیه شده است. پوشش گیاهی در ترکیب رنگی مجازی، به رنگ قرمز می باشد.
 1. جزیره قشم
جزیره قشم در استان هرمزگان، بزرگترین جزیره ایران و خلیج فارس در نزدیکی تنگه هرمز می باشد. این جزیره جاذبه های طبیعی زیادی برای گردشگری دارد. جنگل های حرا در شمال آن هم روی تصاویر ماهواره ای دیدنی می باشد. این جزیره بزرگ روی تصاویر ماهواره ای به شکل دلفین زیبایی خودنمایی می کند.
تصویر ماهواره ای لندست 8 از قشم، بزرگترین جزیره خلیج فارس، مدرسه سنجش از دور مقطع ابتدایی
شکل 4 - تصویر ماهواره ای لندست-8 از بزرگترین جزیره خلیج فارس، قشم که اهمیت بسیاری از نظر گردشگری طبیعی دارد.
 1. گسل درونه یا گسل کویر بزرگ
گسل ها، به شکستگی هایی گفته می شود که سنگ های دو طرف صفحه شکستگی نسبت به یکدیگر حرکت کرده باشند. این جا به جایی می تواند از چند میلیمتر تا صدها متر باشد. گسل ها روی تصاویر ماهواره ای به صورت آثار خطی دیده می شوند. در تصویر ماهواره ای زیر از بخش بسیار کوچکی از قسمت غربی گسل درونه، جا به جایی لایه ها در اثر گسل هم دیده می شود.
نمایی دیگر از <strong class='sis-keyword'>دشت کویر</strong> از نگاه ماهواره لندست،مدرسه سنجش از دور مقطع ابتدایی
شکل 5 – نمایی دیگر از دشت کویر از نگاه ماهواره لندست که مثل نقاشی آبرنگ زیبایی است. بخش بسیار کوچکی از گسل درونه یا گسل دشت کویر با امتداد شمال شرق – جنوب غرب در این تصویر دیده می شود.
 1. کوه ها
کوه ها، بخش هایی از پوسته زمین هستند که نسبت به مناطق اطراف خود مرتفع تر می باشند. شکل گیری و تکامل آنها می تواند در اثر علل مختلفی مانند برخورد و لغزش لایه های زمین، آتشفشان ها، فرسایش و... باشد. کوه ها از پدیده های زیبای زمین شناسی هستند که بر روی تصاویر ماهواره ای هم تماشایی و دیدنی می باشند. کوه های آتشفشانی ایران از نظر شکل ظاهری غالباً مخروطی شکل هستند. قله دماوند بلندترین کوه مخروطی ایران هست. در تصاویر ماهواره ای زیر علاوه بر دماوند، تصاویر دو کوه آتشفشانی مخروطی کم ارتفاع در استان کرمان نشان داده می شود.
تصویر ماهواره ای لندست-8 از قله دماوند، مدرسه سنجش از دور مقطع ابتدایی
شکل 6 - تصویر ماهواره ای لندست-8 از قله دماوند.
کوه ‌آتشفشانی مدوار و آج در شمالغربی شهر بابک در استان کرمان، مدرسه سنجش از دور مقطع ابتدایی
شکل 7- کوه ‌آتشفشانی مدوار و آج در شمالغربی شهر بابک در استان کرمان. تصویر سمت راست، مدل سه بعدی شده تصویر ماهواره ای است.
 1. رود کرخه و دره خزینه
دره خزینه دره ای زیبا در نزدیکی روستایی به همین نام، در اواسط جاده پل دختر به اندیمشک می باشد. این دره که در طی میلیون ها سال تحت تاثیر عملکرد فرسایش آبی ایجاد شده، از شگفت انگیزترین مناظر طبیعی و جغرافیایی کشورمان هست.
تصویری ماهواره ای از موقعیت نعل اسبی دره خزینه، مدرسه سنجش از دور مقطع ابتدایی
شکل 8 – تصویری ماهواره ای از موقعیت نعل اسبی دره خزینه به عمق 150 متر که رود کرخه در آن جاری است.
 1. دریاچه شهدای خلیج فارس (چیتگر)
بر روی تصاویر ماهواره ای نه تنها مناظر طبیعی که می توان مناظر مصنوعی را نیز تماشا کرد. نمونه ای از مناظر دست ساز بشر، دریاچه شهدای خلیج فارس یا دریاچه چیتگر هست که در اردیبهشت 1392 افتتاح و بهره برداری شد. این دریاچه با مساحت 140 هکتار، بزرگترین دریاچه مصنوعی خاورمیانه محسوب می شود و امکانات تفریحی خوبی برای گردشگران در اطراف آن فراهم شده است.
تصویری ماهواره ای از دریاچه شهدای خلیج فارس یا دریاچه چیتگر در منطقه 22 تهران، مدرسه سنجش از دور مقطع ابتدایی
شکل 9 – تصویری ماهواره ای از دریاچه شهدای خلیج فارس یا دریاچه چیتگر در منطقه 22 تهران (شمال غرب تهران).
 1. اسکله ای در کُنارک
اسکله ها هم سازه های دریایی مصنوعی هستند که توسط انسان ها در بنادر به منظور پهلوگیری و مهار کشتی ها جهت بارگیری و باراندازی کالا ایجاد می شوند. در تصویر ماهواره ای زیر، منظره ای دیدنی از اسکله ای در ساحل کنارک نشان داده می شود. بندر کُنارک در حاشیه چابهار و ساحل دریای عمان واقع شده است.
تصویر ماهواره ای از اسکله ای در بندر کُنارک،مدرسه سنجش از دور مقطع ابتدایی
شکل 10- تصویر ماهواره ای از اسکله ای در بندر کُنارک.
 1. شهر شطرنجی ؛ سلماس
شهر ها هم ساخته دست بشر هستند. امروزه شهر هایی با ساختار شهرسازی مدرن در دنیا بسیار هستند. در ایران هم همدان و شلماس نمونه های از شهرسازی مدرن محسوب می شوند. شهر سلماس که به طور کانل در زلزله سال 1309 ویران شده بود، در ساخت مجدد آن از الگویی شطرنجی استفاده شده است. منظره این شهر شطرنجی روی تصاویر ماهواره ای زیباست.
تصویر ماهواره ای از شهر شطرنجی سلماس در استان آذربایجان غربی، مدرسه سنجش از دور مقطع ابتدایی
شکل 11- تصویر ماهواره ای از شهر شطرنجی سلماس در استان آذربایجان غربی.
آدرس کوتاه شده: