۱۳۹۸/۰۷/۰۸ ۰۰:۰۰ ۸۶
طبقه بندی: مقطع ابتدایی
چچ
تغییرات اقلیمی

تغییرات اقلیمی

زمین از 650 هزار سال پیش تاکنون 7 دوره افزایش و کاهش شدید دما را تجربه کرده است. با این توصیف ها، حتماً می گویید پس تغییر دمای متوسط زمین اصلاً چیز عجیبی نیست!

سیاره زمین از 4.5 میلیارد سال پیش وجود داشته و اتفاقات پرتلاطمی را پشت سر گذاشته است. دوره های گرمایش و سرمایش متعددی را دیده است. حتی زمان هایی بوده که کل سیاره زمین از قطب شمال و جنوب تا خط استوا پوشیده از برف و یخ بوده و زمین مثل یک گوی برفی در فضا بوده است. زمین از 650 هزار سال پیش تاکنون 7 دوره افزایش و کاهش شدید دما را تجربه کرده است. با این توصیف ها، حتماً می گویید پس تغییر دمای متوسط زمین اصلاً چیز عجیبی نیست!
پس چرا تغییر اقلیم، دشمن شماره یک همه مردم جهان است؟ چرا این همه نگرانی برای به خطر افتادن حیات ساکنان زمین و خود زمین وجود دارد؟ این همه تلاش و هزینه و گردهمایی ها و ابراز نگرانی ها و ارائه ایده ها برای ممانعت از گرمایش زمین برای چیست؟
آن چیزی که سبب نگرانی شده، این است که سرعت تغییرات اقلیم، زیاد شده است و زمین خیلی سریع در حال گرم شدن است. وقتی تغییر شرایط اقلیمی با سرعت خیلی زیاد باشد، جانداران و از جمله انسان ها، نمی توانند خود را با آن وفق دهند و حیات زمین و ساکنانش به خطر می افتد.
سرعت تغییر اقلیم زیاد است، مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong> مقطع ابتدایی
شکل 1- سرعت تغییر اقلیم زیاد است و با چنین شتابی، امکان سازگاری یافتن با آن دشوار است و در مواردی ناممکن. همه ما در برابر تغییر اقلیم جهانی مسئول هستیم.
و چیزی که باعث گرمایش زمین با این سرعت بالاست، فعالیت های انسانی است. با آنکه عمر انسان در مقایسه با عمر سیاره زمین بسیار ناچیز است، متاسفانه در این زمان اندک، آدمی با فعالیت های کشاورزی و صنعتی خود به جنگ با سیاره زمین رفته است و با وارد نمودن حجم زیاد گازهای گلخانه ای به جو زمین، باعث گرمایش زمین و به خطر افتادن زندگی آن شده است.

گرمایش زمین
آخرین عصر یخبندانی که زمین به خود دیده است، چیزی در حدود 10000 سال پیش بوده است. بعد از خاتمه آن عصر یخبندان تا اواخر قرن بیستم، تفاوت زیادی در الگوهای آب و هوایی زمین وجود نداشت. ولی در سه دهه اخیر، زمین با شتاب زیادی رو به گرم شدن می رود. با داغ شدن زمین، یخ های قطبی رو به ذوب شدن می روند و نتیجه آن بالا آمدن سطح دریاها خواهد بود.
گرم شدن زمین و تغییر اقلیم جهانی، مدرسه سنجش ا زدور مقطع ابتدایی
شکل 2 - با گرم شدن زمین و تغییر اقلیم جهانی، یخ های قطبی ذوب شده و سطح آب دریاها و اقیانوس ها بالا خواهد آمد. برای نجات زمین همه ما مسئول هستیم.
چرا زمین رو به گرم شدن می رود؟ دانشمندان بر این باورند که علت آن افزایش گازهای گلخانه ای، دود کارخانه ها، اتومبیل ها و ...است. قطع شدن درختان و نابودی جنگل ها این روند را شدت می دهد. لایه ازن نازک تر می شود و گرمایش زمین تداوم می یابد.

اثر گلخانه ای و گازهای گلخانه ای
حتماً می دانید که با هر بار نفس کشیدن، اکسیژن را به شش های خود می بریم و گاز دی اکسید کربن را از بدن خود به بیرون می رانیم. از طرفی درختان و گیاهان،گاز دی اکسید کربن را که از بازدم ما در هوا پراکنده است، جذب می کنند و گاز اکسیژن در فضا منتشر می کنند. این چنین است که تقریباً میزان ذخیره گاز اکسیژن در طبیعت همیشه ثابت بوده است. ولی در نیم قرن اخیر، میزان دی اکسید کربن موجود در اتمسفر به طور پیوسته در حال افزایش بوده است. گاز دی اکسید کربن یکی از گازهای گلخانه ای است که گرما را به دام می اندازند؛ پدیده ای که به نام اثر گلخانه ای می شناسیم. امروزه اضافه شدن بیش از حد گازهای گلخانه ای به اتمسفر زمین، باعث افزایش دمای زمین شده است. علت افزایش گاز دی اکسید کربن نیز، فعالیت های انسانی مانند سوزاندن سوخت های فسیلی و در کنار آن قطع درختان و نابودی جنگل هاست.

ماهواره ها چه کمکی در مقابله با تغییر اقلیم جهانی می توانند داشته باشند؟
امروزه همه این مباحث توسط ماهواره ها از فضا مورد بررسی قرار می گیرند. داده های ماهواره ای نشان می دهند که جهان به نظر گرم تر می شود. تصویر های ماهواره ای به ما این امکان را می دهند تا درباره وضعیت آب و هوای زمین بیشتر بدانیم. از اولین سال های قرن بیست و یکم، ساخت و پرتاب ماهواره هایی با هدف بررسی تغییرات اقلیمی در برنامه های سازمان های فضایی جهان قرار گرفت. ماهواره ی Envisat سازمان فضایی اروپا در اولین روز مارس 2002 به فضا پرتاب شد. داده های این ماهواره در کسب دانش بیشتر از تغییرات جهانی آب و هوا خیلی موثر بود.
ماهواره Envisat، مدرسه سنجش ا زدور مقطع ابتدایی
شکل 3 - ماهواره Envisat در اول مارس 2002 در مداری با ارتفاع حدود 800 کیلومتری قرار گرفت.
بعضی از ابزارهای موجود در Envisat ، نقشه های جهانی روزانه از گازهای گلخانه ای مانند متان( گازی که در اجاق گازها و سیستم های گرمایش استفاده می شود) تولید می نمود. ابزارهای دیگر در Envisat، تغییرات دمایی، برف، یخ، دریاچه ها و پوشش جنگل ها را رصد می کرد. این اطلاعات برای مدیریت بهتر بحران تغییرات اقلیمی و اجرای توافق نامه های بین المللی برای کاهش گازهای گلخانه ای بسیار مهم بودند. از سال 2014 که برنامه ماهواره ای کوپرنیک (سری ماهواره های سنتینل) سازمان فضایی اروپا، با ارسال سنتینل 1 به فضا آغاز شد؛ جایگزینی ماهواره ای دیگر با Envisat در برنامه سازمان فضایی اروپا قرار گرفت. امروزه داده های سری ماهواره های سنتینل به ویژه سنتینل 5 که در سال 2017 در مدار قرار گرفته است؛‌‌ اطلاعات بسیار سودمندی در زمینه وضعیت آب و هوا و تغییرات اقلیمی در دسترس متخصصان قرار می دهد. این داده ها و مدل سازی های کامپیوتری حاصل از آنها، در پیش بینی وضعیت تغییرات اقلیمی و آینده سیاره زمین دارای اهمیت بسیار هستند.
راستی هر کدام از ما می توانیم چه کمکی برای نجات سیاره محل سکونت مان داشته باشیم؟ چه راه هایی را می شناسید که به حفظ محیط زیست مان کمک کند؟ چه گام هایی می توانید بردارید تا گاز های گلخانه ای کمتر تولید شود. به این سوالات فکر کنید. بی تردید، دست های کوچک شما توان نجات زمین را دارد؛ چون شما باور دارید که می توانید و می دانید که همه ما برای نجات سیاره مان مسئول هستیم.
مسئولیت انسان در قبال تغییرات اقلیمی، مدرسه سنجش ا زدور مقطع ابتدایی
شکل 4 - هر انسانی در برابر تغییرات اقلیمی مسئول است و شما بچه های عزیز! حتماً گام های کوچک تان در این راه، گامی بزرگ برای بشریت و برای نجات زمین خواهد بود.
آدرس کوتاه شده: