۱۳۹۸/۰۷/۰۶ ۰۰:۰۰ ۱۲۳
طبقه بندی: مقطع ابتدایی
چچ
آلودگی هوا از فضا

آلودگی هوا از فضا

یکی از معضلات مهم در عصر پیشرفت و صنعت و فناوری، کیفیت بد هوا است. آلودگی هوا به صورت یکسان بر ساکنان کره زمین (چه در کشورهای توسعه یافته و چه کشورهای در حال توسعه) اثر می گذارد. برخی آمارها بیانگر آن است که حتی در اروپا، سالیانه 400 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.

یکی از معضلات مهم در عصر پیشرفت و صنعت و فناوری، کیفیت بد هوا است. آلودگی هوا به صورت یکسان بر ساکنان کره زمین (چه در کشورهای توسعه یافته و چه کشورهای در حال توسعه) اثر می گذارد. برخی آمارها بیانگر آن است که حتی در اروپا، سالیانه 400 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.
آیا ماهواره ها می توانند در حل این مشکل بزرگ به ما کمک کنند؟ آیا تصاویر ماهواره ای می توانند در شناسایی آلودگی ها و مقابله با آنها به ما کمک کنند؟
استفاده از تصاویر MODIS در قرن بیست و یکم به منظور شناسایی آتش سوزی ها در جنگل ها و نواحی غیر قابل دسترس و مقابله به موقع‌ با آن، این پیام را برای ما دارد که ماهواره ها در پایش آلاینده های هوا و مدیریت بحران، کمک فراوانی به ما می نمایند. علاوه بر شناسایی آتش سوزی ها، تصاویر مادیس در شناسایی طوفان های گرد و غبار هم کارایی بالایی دارند.
پایش طوفان های گرد و غبار در بخش هایی از خاورمیانه بر روی تصویر مادیس در تاریخ 30/4/98، مدرسه سنجش از دورمقطع ابتدایی
شکل 1 – پایش طوفان های گرد و غبار در بخش هایی از خاورمیانه بر روی تصویر مادیس در تاریخ 30/4/98. طوفان گرد و غبار با درصد کم تا زیاد، در بخش هایی از استان سیستان و بلوچستان مشاهده می شود.
نقش ماهواره ها در این مورد، آن چنان پررنگ است که سازمان فضایی اروپا در 17 اکتبر سال 2017، ماهواره سنتینل 5 را به فضا پرتاب کرد. ماموریت اصلی این ماهواره، نظارت بر محیط زیست اروپا و پایش آلاینده های هوا در سراسر کره زمین است.

ماهواره سنتینل 5، به منظور نظارت بر محیط زیست و شناسایی آلاینده های هوا، مدرسه سنجش از دورمقطع ابتدایی
شکل 2- ماهواره سنتینل 5، به منظور نظارت بر محیط زیست و شناسایی آلاینده های هوا در سال 2017 توسط
سازمان فضایی اروپا، در مدار زمین قرار گرفت.
از وظایف این ماهواره، پایش آلاینده هایی مانند دی اکسید کربن، دی اکسید نیتروژن، ازن، دی اکسید سولفور و فرمالدئید است. راز موفقیت سنتینل 5، سنجنده پیشرفته آن به نام Tropomi است. سنتینل 5 با طیف سنج Tropomi می تواند آلاینده های هوا را در سراسر دنیا به نمایش بگذارد. جالب است بدانید که سنتینل 5 می تواند در هر 24 ساعت یکبار، سراسر کره زمین را از نظر آلاینده ها اسکن نماید.

بنابراین داده های ماهواره ای و مدل های کامپیوتری، تنها راه واقعی به نمایش گذاشتن تجمع آلاینده ها در سراسر دنیا هستند. کشورهای بسیاری با استفاده از تصاویر ماهواره ای و مدل سازی های کامپیوتری، سیستم های پیش بینی و هشدار در زمینه کیفیت هوا، طراحی کرده یا در دست طراحی دارند. این سیستم های هشدار، مناطق دارای آلاینده های هوا، آتش سوزی های جنگل ها و فوران خاکسترهای آتشفشانی را با سرعت بسیار بالا شناسایی و اطلاع رسانی می نمایند. با آگاهی و اطلاع از وضعیت کیفیت هوا، می توان برای تمیز نگه داشتن آن، راه حل هایی پیدا کرد و بحران هایی چون آتشفشان ها، آتش سوزی ها و آلودگی های ناشی از گازهای شیمیایی و ... را مدیریت نمود.

تصویر از  <strong class='sis-keyword'>سازمان فضایی اروپا</strong> SRON/ESA، رنگ قرمز نشانگر نواحی با تراکم بالای مونوکسید کربن است، مدرسه سنجش از دورمقطع ابتدایی
شکل 3 - تصویر از سازمان فضایی اروپا SRON/ESA، رنگ قرمز نشانگر نواحی با تراکم بالای مونوکسید کربن است. با استفاده از اطلاعات سریع
و کامل از کیفیت هوا و جو زمین می توان برنامه ریزی و مدیریت بهتری برای نجات سیاره زمین انجام داد.

آدرس کوتاه شده: