۱۳۹۸/۰۷/۰۱ ۰۰:۰۰ ۸۷
طبقه بندی: مقطع ابتدایی
چچ
هواشناسی

هواشناسی

آیا به اهمیت علم هواشناسی در زندگی فکر کرده اید؟ آیا می دانید که امروزه بدون اطلاع از وضعیت هوا در چند ساعت و چند روز آینده، هیچ هواپیمایی پرواز نمی کند، یا هیچ کشتی مسافربری و باری راهی دریا نمی شود؟

آیا به اهمیت علم هواشناسی در زندگی فکر کرده اید؟ آیا می دانید که امروزه بدون اطلاع از وضعیت هوا در چند ساعت و چند روز آینده، هیچ هواپیمایی پرواز نمی کند، یا هیچ کشتی مسافربری و باری راهی دریا نمی شود؟ هیچ می دانید که حتی کشاورزان اخبار مربوط به پیش بینی هوا را دنبال می کنند تا حوادث غیر منتظره، حاصل زحمات شبانه روزی آنها را به باد ندهد؟ و آیا می دانید که هواشناسی در زندگی روزانه ما آدم ها، چه اهمیتی دارد؟ آیا به اهمیت هواشناسی در مدیریت بحران، گردشگری، ورزش، شهرسازی، کشاورزی، صنعت و غیره اندیشیده اید؟
پیش بینی وضعیت هوا در زندگی روزمره،  <strong class='sis-keyword'>مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong></strong> مقطع ابتدایی
شکل 1: پیش بینی وضعیت هوا در زندگی روزمره ما اهمیت دارد. همانطور که در تصاویر می بینید بارندگی سبب ایجاد ترافیک و مشکلاتی در بازی فوتبال شده است.
آیا فکر کرده اید که امروزه پیش بینی وضع هوا با چه ابزاری و چگونه صورت می گیرد؟ از چه میزان دقت برخوردار است؟ در گذشته چگونه بوده است؟
تا نیمه قرن بیستم میلادی، تمامی نقشه ها و نمودارهای هواشناسی با دست ترسیم می شد و تمامی تفسیرهای هواشناسی توسط افراد صورت می گرفت. داده های لازم برای پیش بینی وضع هوا که شامل دما، فشار، رطوبت و میزان ابر بود، در ایستگاه های مختلف زمینی برداشت می شد. این داده ها به ایستگاه تحلیل داده ها ارسال می شد و توسط کارشناسان با استفاده از قوانین خاص و معینی، پیش بینی وضع هوا صورت می گرفت. این پیش بینی ها غالباً کوتاه مدت و تا یک روز بعد بود. از دقت کمتری برخوردار بود و هزینه، زمان و نیروی انسانی بیشتری برای انجام این پیش بینی ها مورد نیاز بود.
ولی در نیمه دوم قرن بیستم با ظهور کامپیوترهای پیشرفته و تکنیک های مشاهداتی جدید مثل تصاویر ماهواره ای، سرعت و دقت پیش بینی ها افزایش یافت.
ماهواره های  <strong class='sis-keyword'>هواشناسی</strong> و مدرسه  <strong class='sis-keyword'> <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong> مقطع ابتدایی</strong> در پرتال سنجش ازدور
شکل 2: کامپیوترهای پیشرفته و پرتاب ماهواره های هواشناسی به فضا، در نیمه دوم قرن بیستم انقلابی در علم هواشناسی ایجاد نمودند.

نقش سنجش از دور در علم هواشناسی
یکی از مهم ترین کاربردهای ماهواره های سنجش از دور، در علم هواشناسی است. به وسیله ماهواره های سنجش از دور، داده های هواشناسی در مقیاس جهانی گردآوری می شوند که نسبت به داده های متداول بسیار کامل تر هستند.پیش بینی های وضع هوا نیاز به دسترسی سریع به اطلاعات منطقه ای دارد. همچنین از آنجا که داده های هواشناسی به سرعت در حال تغییر است، لذا اطلاعات هواشناسی باید تا جایی که ممکن است در طی شبانه روز به تکرار و دفعات مختلف ( مثلاً در هر ساعت از شبانه روز) جمع آوری شود و پوشش وسیعی از یک منطقه را نشان دهد. ماهواره ها برای تامین این گونه داده ها در نوع خود بی نظیر هستند. همچنین تصاویر ماهواره ای امکان تصویر برداری های تکراری با فواصل زمانی مشخصی را دارند. لذا برای پیش بینی تغییرات هوا مثلاً احتمال ادامه بارندگی یا خاتمه آن در شش ساعت آینده، بهترین ابزار به حساب می‌آیند.
از جمله تصاویر ماهواره های که در علم هواشناسی می توان استفاده نمود، تصاویر ماهواره های NOAA و Terra می باشد. آنتن های گیرنده داده های این دو ماهواره در مرکز فضایی ماهدشت سازمان فضایی ایران تصاویر روزانه از آن ها دریافت می نمایند.
تصاویر ماهواره ای noaa، مدرسه  <strong class='sis-keyword'> <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong> مقطع ابتدایی</strong> در پرتال سنجش از دور
شکل 3: تصویر ماهواره ای NOAA از ایران و برخی کشورهای همسایه در تاریخ 2 شهریور ماه 1398 ، ساعت 14:55 بعد از ظهر.
علاوه بر پیش بینی وضعیت هوا، از تصاویر ماهواره ای و سنجش از دور در موضوعات دیگر هواشناسی مثل تغییرات اقلیمی، مطالعه انواع ابرها، مطالعات برف سنجی و غیره استفاده می شود. با مدرسه سنجش از دور سازمان فضایی ایران همراه باشید تا در این موضوعات در آینده مطالب بیشتری بیاموزید.
آدرس کوتاه شده: