۱۳۹۸/۰۶/۲۵ ۰۰:۰۰ ۱۵۴
طبقه بندی: مقطع ابتدایی
چچ
یک تصویر ماهواره ای چگونه تهیه می شود؟

یک تصویر ماهواره ای چگونه تهیه می شود؟

ساخت و پرتاب ماهواره به فضا از مهم ترین پیشرفت های انسان در نیمه دوم قرن بیستم بوده است. در حال حاضر، تعداد ماهواره هایی که به فضا پرتاب می شوند روز به روز در حال افزایش است.

ساخت و پرتاب ماهواره به فضا از مهم ترین پیشرفت های انسان در نیمه دوم قرن بیستم بوده است. در حال حاضر، تعداد ماهواره هایی که به فضا پرتاب می شوند روز به روز در حال افزایش است. ماهواره ها با هدف های متعددی ساخته و به فضا پرتاب می گردند. گروهی از آنها که هدف از پرتاب شان تهیه تصاویر ماهواره ای از سطح زمین است به ماهواره های سنجش از دور معروفند. تصاویر این ماهواره ها، کاربردهای بسیار فراوانی در زندگی بشر داشته و دارد. امروز به کمک این تصاویر می توان در زمینه مدیریت کشاورزی، شهرسازی، محیط زیست، تغییرات اقلیمی، هواشناسی، زمین شناسی، شناخت سیارات دیگر و غیره تحقیقات سودمندی انجام داد.
شکلی از ماهواره لندست 8، مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong> مقطع ابتدایی
شکل (1)- شکلی از ماهواره لندست 8، سری اول این ماهواره که در سال 1972 در مدار زمین قرار گرفت،
تحول بزرگی در کاربرد تصاویر ماهواره ای در مطالعه منابع زمینی به وجود آورد.
ماهواره لندست 1 که در ژوئن سال 1972 توسط ناسا در مدار زمین قرار گرفت، انقلاب بزرگی در استفاده از تصاویر ماهواره ای در منابع زمینی ایجاد کرد. امروزه با گذشت حدود نیم قرن از این اتفاق مهم، ماهواره های سنجش از دوری پیشرفته تری در حال تصویربرداری از زمین و منظومه شمسی هستند. به خاطر وجود این ماهواره های سنجش از دوری است که به شما این امکان را می دهد تا با زوم کردن بر روی گوگل مپ، محله و خانه خود را مشاهده کنید و نیز به اطلاعات وسیعی از شهرها و جغرافیای کشور خود و حتی هر شهر و کشور دیگری در روی زمین دست بیابید. اینکه چگونه از تصاویر ماهواره ای این همه اطلاعات می توان بدست آورد؛ در مباحث و موضوعات دیگر مدرسه سنجش از دور، توضیح داده خواهد شد.
سوالی که الان می خواهیم توضیحی ساده در مورد‌ آن بدهیم این است که یک تصویر ماهواره ای چیست و چگونه تهیه می شود؟
سمت راست  <strong class='sis-keyword'>تصویر ماهواره</strong> ای از دشت کویر ایران و در سمت چپ  <strong class='sis-keyword'>تصویر ماهواره</strong> ای شهر شطرنجی ایران، مدرسه سنجش از دورمقطع ابتدایی
شکل (2)- در سمت راست تصویر ماهواره ای از دشت کویر ایران و در سمت چپ تصویر ماهواره ای
شهر شطرنجی ایران، یعنی سلماس نشان داده شده است.
به عمل ثبت تصویر از زمین با استفاده از ماهواره ها تصویربرداری ماهواره ای گفته می شود. این نوع تصویربرداری با عکس و حتی عکس های هوایی که توسط دوربین نصب شده در هواپیما از زمین تهیه می شود، متفاوت است. زیرا ماهواره ها، تصاویری در ابعاد، مقیاس و طیف های مختلف تهیه می کنند. برای تهیه تصاویر ماهواره ای؛ به منبع انرژی، اتمسفر، هدف یا پدیده زمینی و سیستم سنجنده ماهواره نیاز است.
در  <strong class='sis-keyword'>تصویربرداری ماهواره</strong> ای اپتیکی به منبع نور و انرژی که خورشید تامین می کند، نیاز می باشد.مدرسه سنجش از دورمقطع ابتدایی
شکل (3)- در تصویربرداری ماهواره ای اپتیکی به منبع نور و انرژی که خورشید تامین می کند، نیاز می باشد.
طرح ساده ای از مراحل  <strong class='sis-keyword'>تصویربرداری ماهواره</strong> ای تا تهیه لایه های اطلاعاتی، مدرسه سنجش از دورمقطع ابتدایی
شکل (4)- طرح ساده ای از مراحل تصویربرداری ماهواره ای تا تهیه لایه های اطلاعاتی از آن.
همان طور که در شکل فوق نشان داده شده است، خورشید به عنوان بزرگترین منبع انرژی، زمین ما را روشن می کند. البته این انرژی برای رسیدن به زمین، باید از اتمسفر بگذرد. انرژی خورشید در برخورد با پدیده های طبیعی و مصنوعی سطح زمین مثل درختان، خانه ها، کوه ها، سنگ ها و غیره بازتابیده می شود. انرژی منعکس شده از پدیده های سطح زمین، در فضا توسط سنجنده یک ماهواره دریافت و سپس ذخیره می گردد. سرانجام این انرژی ذخیره شده توسط سنجنده ماهواره، به وسیله آنتن گیرنده زمینی دریافت می شود و بعد از پردازش اولیه در اختیار کاربران متخصص قرار می گیرد. متخصصین دانش سنجش از دور، این داده ها را در نرم افزارهای ویژه ای مورد تفسیر و تحلیل قرار داده و در نهایت از این داده ها؛ تصاویر ماهواره ای ترکیبی متعدد، لایه های اطلاعاتی و نقشه های موضوعی مختلف حاصل می شود.

البته این نوع از تصویربرداری ماهواره ای که توضیح داده شد، سنجش از دور فعال نامیده می شود که در آن برای تصویربرداری به منبع انرژی که خورشید هست نیاز است و این نوع ماهواره ها در شرایط روشنایی روز تصویربرداری می کنند. با ما همراه باشید تا در مطالب بعدی مدرسه سنجش از دور با نوع دیگری از سنجش از دور که در آن، خود سنجنده دارای منبع انرژی است و نیازی به نور و انرژی خورشید نیست؛ آشنا شوید.

آدرس کوتاه شده: