۱۳۹۸/۰۶/۰۵ ۰۰:۰۰ ۱۰۳
طبقه بندی: مقطع ابتدایی
چچ
بیش از نیم قرن جستجوی زمین از فضا

بیش از نیم قرن جستجوی زمین از فضا

صدها سال بود که انسان در رویاهایش می خواست زمین را ترک کند و به دنیاهای دیگر سفر کند. تا اینکه در سال 1957 میلادی اتحاد جماهیر شوروی با ساخت و راه اندازی یک ماهواره کوچک به نام اسپوتنیک (Sputnik)، اولین گام کوچک در ترک زمین و سفر به فضا را برداشت. و این گونه بود که عصر فضا آغاز شد.

صدها سال بود که انسان در رویاهایش می خواست زمین را ترک کند و به دنیاهای دیگر سفر کند. تا اینکه در سال 1957 میلادی اتحاد جماهیر شوروی با ساخت و راه اندازی یک ماهواره کوچک به نام اسپوتنیک (Sputnik)، اولین گام کوچک در ترک زمین و سفر به فضا را برداشت. و این گونه بود که عصر فضا آغاز شد.
اسپوتنیک 1، نخستین ماهواره فضایی جهان،  <strong class='sis-keyword'>مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong></strong> مقطع ابتدایی
شکل (1) : اسپوتنیک 1، نخستین ماهواره فضایی جهان که یک ماهواره کروی شکل به قطر 58 سانتیمتر که چهار عدد آنتن مخابراتی به بدنه آن متصل بود.
فعالیت های فضایی اولیه توسط ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی انجام گرفت. در ادامه، اروپا و ژاپن هم وارد فعالیت های فضایی شدند و توانستند ماهواره ها و ماهواره برهای خود را بسازند و به فضا ارسال کنند. امروزه، کشورهای بسیاری مثل چین، هند، کره جنوبی، برزیل و کشور خودمان ایران در حال توانمند سازی خود در عرصه صنعت فضایی هستند. در طی بیش از نیم قرن حضور انسان در فضا، کاوشگرها و ماهواره های بدون سرنشین به سمت سیارات منظومه شمسی فرستاده شده اند. کاوشگرها بر روی مریخ و ماه حرکت کرده اند و اطلاعات جالبی از سطح مریخ و ماه به زمین ارسال کرده اند. همچنین، خورشید تنها ستاره منظومه شمسی ما، توسط یک ناوگان فضاپیما با جزئیات بسیار مورد بررسی قرار گرفته است.
مریخ نورد کنجکاوی، پیچیده ترین کاوشگری که سازمان فضایی آمریکا به مریخ فرستاد،  <strong class='sis-keyword'>مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong></strong> مقطع ابتدایی
شکل (2) : مریخ نورد کنجکاوی، پیچیده ترین کاوشگری که سازمان فضایی آمریکا به مریخ فرستاده؛ به شکل خودرو شش چرخه که 2.9 متر طول و ارتفاعی به اندازه قد یک انسان و 900 کیلوگرم وزن دارد. بر روی مریخ حرکت کرده و مجهز به تجهیزات علمی متعدد است از خاک و سنگ های مریخ نمونه برداری کرده و در آزمایشگاه درون خود آنالیز نموده و نتایج را به زمین ارسال می کند.
در این سال ها، بسیاری از رصدخانه های فضایی مانند تلسکوپ فضایی هابل، برای مشاهده جهان دور، به فضا پرتاب شده اند. آنها عکس های شگفت انگیزی از منظومه شمسی، ستاره ها و کهکشان ها گرفته اند. این تلسکوپ های فضایی و نیز سنجنده های ماهواره ها، نه فقط می توانند در نور مرئی تصویر بگیرند که آنها همچنین می توانند در طول موج هایی که برای چشم انسان نامرئی می باشد مثل طول موج های امواج رادیویی، مادون قرمز، اشعه ماورائ بنفش و اشعه ایکس و گاما تصویربرداری کنند. همه این اکتشافات، شیوه نگاه ما به جهان را تغییر داده است.
تلسکوپ فضایی هابل که در سال 1990 توسط شاتل دیسکاوری در مدار گردش قرار گرفت،  <strong class='sis-keyword'>مدرسه  <strong class='sis-keyword'>سنجش از دور</strong></strong> مقطع ابتدایی
شکل (3) : تلسکوپ فضایی هابل که در سال 1990 توسط شاتل دیسکاوری در مدار گردش قرار گرفت و تصاویر فوق العاده زیبایی از فضا و منظومه شمسی تهیه می کند.
تا به امروز، بیش از 500 نفر از زمان یوری گاگارین که در سال 1961 راه سفر به فضا را باز کرد؛ در فضا پرواز نموده اند. بیست نفر به ماه سفر کرده اند و 12 نفر از آنها بر روی ماه قدم گذاشته اند. ایستگاه های فضایی ساخته شده اند و فضانوردان یاد گرفته اند که ماه ها یا حتی سال ها در فضا زندگی و کار کنند. همه این پیشرفت های فضایی در این 60 سال گذشته بوده است.
به راستی در 60 سال آینده، پیشرفت های فضایی بشر به کجا خواهد رسید و کدامین رویاها به حقیقت خواهد پیوست؟

آدرس کوتاه شده: