home

پایگاه های مرتبط

پیوند ها

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 1547340 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 6289 بازدید
  • مهمانان حاضر در سایت: 18 کاربر
  • کاربران حاضر در سایت:0 کاربر

قرائت بیانیه جمهوری اسلامی ایران در شصتمین اجلاس کمیته اصلی استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو (کوپوس)

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۶/۳/۲۲ | 

شصتمین اجلاس کمیته اصلی استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو (کوپوس) از تاریخ 17 لغایت  26 خرداد سال جاری در مقر سازمان ملل متحد در وین با حضور هیات ایرانی به ریاست دکتر بهرامی معاون وزیر و رییس سازمان فضایی ایران درحال برگزاری است. دستاوردها و دیدگاههای کشورمان در حوزه فضا در قالب بیانیه ای توسط ریاست محترم سازمان فضایی ایران در این اجلاس قرائت شد.

دکتر بهرامی ضمن تاکید بر اهمیت موضوع توسعه پایدار فعالیتهای فضایی و همچنین با تقدیر از دستاوردهای کارگروه پایداری بلند مدت فعالیتهای فضایی بر جامعه و صلح آمیز بودن فعالیتهای فضایی در چارچوب مقررات سازمان ملل متحد، بر همکاری کلیه کشورهای عضو تأکید کردند و یاد آور شدند که اسناد این کارگروه باید غیر الزام آور و داوطلبانه باشد.

رییس سازمان فضایی ایران در این اجلاس با تاکید بر توجه بیشتر به کنوانسیون پنج گانه فضای ماورای جو سازمان ملل متحد افزود: باید از فضا به عنوان میراث بشریت در مقاصد صلح آمیز و بدون هرگونه تبعیض استفاده شود.

دکتر بهرامی در بخش دیگری از این بیانیه گفت: مدار ژئو  یک منبع محدود است که لازم است همه کشور ها به صورت مساوی از این مدار استفاده کنند که این مساله در چارچوب و مقررات تنظیم شده از سوی اتحادیه بین المللی مخابرات و سایر بخشهای مرتبط در سازمان ملل متحد با الویت همکاری در حوزه توسعه پایدار و دستیابی به اهداف توسعه ای بیان شده است و باید با تلاش های بین المللی در جهت پیشرفت، امنیت و رفاه انسانها به کمک ایجاد ظرفیت های دانشگاهی و تبادل دانش بین کشورها همگام شد.

رییس سازمان فضایی ایران  برگزاری دوره آموزشی مشترک با اپسکو با عنوان " طراحی مأموریت و برنامه ریزی پروژه ماهواره کوچک دانشجویی" در جولای 2016 در تهران و  برگزاری کارگاه مشترک با سازمان ملل متحد با عنوان" استفاده از تکنولوژی فناوری فضایی در بررسی پدیده های خشکسالی و ریزگردها در نوامبر 2016 در تهران را از جمله فعالیت های فضایی ج.ا.ا در یک سال اخیر برشمردند.

 وی با اشاره به اهمیت ریزماهواره ها و نقش آنها در توسعه اقتصادی اجتماعی کشورهای عضو از کمیته استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو خواست که هیچ گونه رژیم  حقوقی موقت یا مکانیزم های مشابه که موجب محدودیت در زمینه طراحی، ساخت و پرتاب این نوع ماهواره ها می شود را اعمال نکند. این موضوع در خصوص اسناد کارگروه پایداری بلندمدت فعالیتهای فضایی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

 رییس سازمان فضایی ایران افزود: سازمان فضایی ایران با همکاری سازمانهای داخلی در اکتبر سال 2016 برنامه موفق و مبسوطی در خصوص برگزاری هفته جهانی فضا انجام داده است که گزارش کامل آن برای World Space Week Association ارسال شد و بسیار مورد توجه این مجمع قرار گرفت. برنامه های برگزار شده در سطح مدارس، مراکز آموزشی و دانشگاهی در حوزه کاربردها و علوم فضایی بوده است.کد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 1091 بار   |   دفعات چاپ: 238 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر