home

میز خدمت

پایگاه های مرتبط

پیوند ها

آمار سایت

  • تمام بازديد‌ها: 2990284 بازدید
  • بازديد 24 ساعت قبل: 7330 بازدید
  • مهمانان حاضر در سایت: 23 کاربر
  • کاربران حاضر در سایت:0 کاربر

سرپرست مرکز روابط و همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران؛ پرتاب‌ ماهواره های ایرانی از منظر حقوق بین الملل مشروعیت دارد

 | تاریخ ارسال: ۱۳۹۷/۱۰/۲۴ | 

آرمان پیشینی گفت: کاوش و بهره برداری از فضا به عنوان میراث مشترک بشریت یک زیر بنای اساسی در حقوق بین الملل فضا است و از این رو، پرتاب ماهواره های ایرانی از منظر حقوق بین الملل، موضوعی کاملا مشروع و قانونی است.
به گزارش روابط عمومی سازمان فضایی ایران، آرمان پیشینی، سرپرست مرکز روابط و همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران اظهار داشت: فعالیت های فضایی کشورها طیف وسیعی از اقدامات پیش از پرتاب، پرتاب، استقرار و در مدار قرار گرفتن اشیاء فضایی و بهره برداری از فضا را شامل می شود و اسناد حقوق بین الملل فضا موید این حق ذاتی کشورها است.
پیشینی تصریح کرد: اصول فضایی مهمی مانند، اصل آزادی کاوش و بهره برداری از فضای ماورای جو (منتج از ماده 1 معاهده فضای ماورای جو-1967)، اصل استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو (منتج ماده 4 معاهده فضای ماورای جو-1967)، اصل آزادی نظارت و سنجش از راه دور (قطعنامه سنجش از راه دور مجمع عمومی سازمان ملل متحد1986) مشروعیت بخش فعالیت های فضایی جمهوری اسلامی ایران هستند.  
 وی با بیان اینکه از سال 1996 تا 2018 مجموعا 22 قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل با عنوان همکاری بین المللی در استفاده های صلح آمیز از فضا با اجماع مصوب شده است، بیان داشت: در یکی از بندهای آن بر تقاعد عمیق تمامی کشورها  مبنی بر گسترش و بهره گیری از فضا برای اهداف صلح آمیز و تلاش برای بهره گیری تمامی کشورها از مزایای فضا اشاره شده است.
سرپرست مرکز روابط و همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران  خاطرنشان کرد: بر خلاف تفسیری مردودی که برخی مقامات کاخ سفید ارائه می دهند و ادعا می کنند، پرتاب ماهواره توسط جمهوری اسلامی ایران نقض قطعنامه 2231 است، هیچ گونه محدودیت حقوقی فراروی فعالیت های فضایی ایران در مراحل پیش از پرتاب، پرتاب و بهره برداری از ماهواره های پرتاب شده وجود نداشته و نمی توان یک کشور را از حق غیر قابل انکار خود مبنی بر استفاده صلح آمیز از فضای ماورای جو منع کرد.
پیشینی ادامه داد: این در حالی است که ادعای این افراد، از منظر حقوق دانان بین الملل و حتی بسیاری از مقامات ارشد همان کشور نیز، کاملا مردود است.
وی با اشاره به اینکه، در گزارش های قبلی دبیر کل سازمان ملل متحد، در خصوص برنامه فضایی ایران هرگز اشاره ای به نقض قطعنامه 2231 نشده است، تاکید کرد: علاوه بر تمامی مطالب بالا، دخالت برخی از کشورهای متخاصم در فعالیت های فضایی کاملا صلح آمیز جمهوری اسلامی ایران، در تعارض آشکار با بند 7 ماده 2 فصل اول منشور ملل متحد است که اشعار می دارد، ملل متحد در اموری که ذاتا در صلاحیت هر کشوری است، مجاز به دخالت نیستند.
سرپرست مرکز روابط و همکاری های بین المللی سازمان فضایی ایران در پایان تاکید کرد: در مجموع می توان گفت، منشور سازمان ملل متحد، قطعنامه های مجمع عمومی، معاهدات پنج گانه فضایی، اصول اساسی حقوق فضا، عرف بین الملل، گزارش ها و رهنمودهای مصوب کوپوس موید حق قانونی و غیر قابل انکار جمهوری اسلامی ایران در حوزه فعالیت در عرصه فضایی است. جمهوری اسلامی ایران اعتقاد راسخ دارد که استفاده و بهره برداری صلح آمیز از فضا حق قانونی تمامی کشورها و نمونه ای از توسعه و پیشرفت برای کمک به ارتقاء سطح زندگی بشریت است.


   
دفعات مشاهده: 194 بار   |   دفعات چاپ: 1 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر