کارگاه آموزشی حقوق و دیپلماسی فضایی از سلسله برنامه‌های هفته جهانی فضا برگزار شد

در ششمین روز هفته جهانی فضا و همزمان با روز حقوق و دیپلماسی فضایی، کارگاه آموزشی حقوق بین‌الملل فضایی، سیاستگزاری‌های کلان فضایی در سنجش از دور برگزار شد. این کارگاه در محل مؤسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران و با مشارکت سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه هوافضا و مؤسسه مطالعات حقوق عمومی دانشگاه تهران برگزار شد.

ابتدا دکتر کدخدایی؛ رئیس مؤسسه مطالعات حقوق عمومی ضمن خوشامدگویی به حاضرین، به تبیین روند شکل‌گیری حقوق بین‌الملل فضایی پرداخت و به لزوم توجه به این حوزه تأکید کرد. سپس دکتر نواده توپچی، استاد حقوق بین الملل طی سخنانی با موضوع " ابعاد دیپلماسی در فضا " به تبیین متدولوژی حقوق بین الملل فضایی و عناصر قدرت شامل اقتصاد، سیاست، مسائل اجتماعی، مسائل زیست محیطی و فناوری پرداخت و اشاره کرد: باید ادبیات حوزه بین‌الملل فضایی را تولید کنیم. وی افزود: باید یک نگاه نو به حقوق بین‌الملل به ویژه قلمرو حقوق بین الملل فضا داشته باشیم. در مجامع بین المللی همچون کوپوس حقوق در کنار تکنولوژی قرار دارد. پس باید زبان تکنولوژی را به زبان حقوق و زبان حقوق را به زبان تکنولوژی نزدیک کنیم. وی افزود: اینک ایران در مرحله‌ای است که لازم است قانون ملی فضایی را تدوین نماید.

سپس مهندس طایفی، عضو هیأت علمی پژوهشگاه هوافضا در رابطه با موضوع " ظرفیت‌های فناوری سنجش از دور در فرایند‌های قضایی " به سخنرانی پرداخت. وی ضمن ارائه توضیحاتی در رابطه با فناوری سنجش از دور و کاربردهای آن به چگونگی بهره‌برداری از دستاوردهای این فناوری در محاکم قضایی پرداخت. وی در ادامه به
پتانسیل های حقوقی فناوری سنجش از دور اشاره کرد و به تشریح چند نمونه از پرونده‌های حقوقی که از طریق فناوری سنجش از دور مستندسازی قضایی شده و به نتیجه رسیده است پرداخت.

در ادامه دکتر کاظمی رئیس گروه حقوق فضا پژوهشگاه هوافضا پیرامون موضوع " گامی به سوی
 الزام آور شدن اصول حقوقی سنجش از دور " به سخنرانی پرداخت. وی پس از تشریح موضوع لزوم همکاری
بین المللی کشورها و تعیین چارچوب حقوق بین المللی در حوزه سنجش از دور، به تبیین ضرورت تقویت اثربخشی اصول حقوق سنجش از دور پرداخت.

وی در ادامه مزایا و ویژگی های قطعنامه اصول ملل متحد در خصوص سنجش از دور را برشمرد. دکتر کاظمی در پایان به مهمترین مبانی حقوقی در زمینه سنجش از دور اشاره کرد و در این ارتباط چالش های فراروی کشورها را تشریح کرد. دکتر کاظمی در پایان راه حل های پیشنهادی همچون انعقاد موافقت نامه های دو یا چند جانبه بین کشورها، درج اصول در قانون ملی فضایی کشورها را ارائه نمود.

آخرین سخنران این کارگاه آموزشی دکتر سیدهادی محمودی عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی بود که پیرامون موضوع " تصویربرداری به عنوان دلیل نزد محاکم بین المللی " به سخنرانی پرداخت. وی پس از توضیحات مختصری پیرامون فناوری سنجش از دور، کلیاتی در خصوص چگونگی استفاده از تصاویر ماهواره ای در محاکم مطرح کرد و به برخی از مصادیق و آراء صادره توسط دیوان بین المللی دادگستری که در آن از تصاویر ماهواره ای بهره جسته است اشاره نمود.

وی در پایان به چشم انداز استفاده از تصاویر ماهواره ای در محاکم بین المللی اشاره کرد و اظهار داشت که با روند افزایشی استفاده از تصاویر ماهواره ای به عنوان دلیل و کارکرد تأییدی تصاویر ماهواره ای، لزوم تعیین مقررات دقیق شکلی در مورد کارکرد تصاویر ماهواره ای به عنوان دلیل، امری اجتناب ناپذیر است.

AWT IMAGEAWT IMAGEAWT IMAGEکد امنیتی را در کادر بنویسید    
دفعات مشاهده: 859 بار   |   دفعات چاپ: 238 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


پوستر هفته جهانی فضا

ویژه نامه هفته جهانی فضا