آرشیو خبری

  اعزام فضانورد ايراني به زير مدار 200 كيلومتر

سرپرست سازمان فضايي ايران با اعلام آغاز مطالعات طراحي لباس فضانوردي و اعزام انسان به كره ماه از پرتاب فضانورد ايراني به ارتفاع زير 200 كيلومتر طي پنج سال اول اجراي پروژه اعزام انسان به فضا و مكان‌يابي احداث شهرك فضايي ايران خبر داد.

  

دكتر حميد فاضلي در افتتاحيه‌ دهمين كنفرانس انجمن هوافضاي ايران كه در دانشگاه تربيت مدرس برگزار شد با بيان اين كه فعاليت ايران در حوزه هوا فضا نسبت به ساير كشورها دير شروع شد، اظهار كرد: با اين حال عملكرد خوبي داشته و دستاوردهاي زيادي به دست آمده است كه بايد با كمك دانشگاه‌ها و پژوهشگران اين عقب‌ماندگي‌ها جبران شود.

ايران در جمع هشت كشور صاحب فناوري ماهواره

وي با بيان اين كه در سال 87 ايران به جمع هشت كشور صاحب تكنولوژي برتر طراحي، ساخت و پرتاب ماهواره به فضا دست يافت، تصريح كرد: در اين راستا و با توجه به پيشرفت‌هاي اخير صنعت هوافضا در كشور در پنجاهمين سالگرد اعزام انسان به فضا غرفه‌ خاصي براي ايران طي نمايشگاهي اختصاص داده شده است كه ما نيز با حضور در اين نمايشگاه دستاوردهاي پژوهشگران و مراكز تحقيقاتي و دانشگاهي ايران را به نمايش خواهيم گذاشت.

سرپرست سازمان فضايي ايران با بيان اين كه قدرت فضايي در اعزام انسان به فضا تحقق مي‌يابد، خاطرنشان كرد: تنها سه كشور توانسته‌اند به اين فناوري دست يابند. بر اساس چشم‌انداز كشور ايران نيز بايد در منطقه در فناوري‌هاي پيشرفته و نوين به مقام اول رسيده و با تاكيدات مقامات عالي كشور بايد پيش از رسيدن به چشم‌انداز به اهداف پيش‌بيني شده دست يابيم و بنا بر دستور رييس جمهور پيش از سال 1400 شمسي ايران بتواند انسان به فضا اعزام كند.

به گفته‌ فاضلي ايران با داشتن بهترين دانشمندان جهان توانايي و پتانسيل اين را دارد كه به يك قدرت فضايي در جهان تبديل شود.

سرپرست سازمان فضايي ايران با اشاره به اين كه ماهواره ملي اميد سوار بر مركب سفير ايراني با حداقل آزمايشات زير سيستمي به فضا پرتاب شد تصريح كرد: در اين راستا با تلاش و كوشش پژوهشگران و دانشمندان فضايي و با عنايت الهي اين مسير را بسيار سريع طي كرده‌ايم و مطالعات برنامه‌هاي تدوين شده در خصوص اعزام انسان به فضا و كره‌ ماه كه آغاز شده و پرتاب ماهواره‌ها به مدار ژئو در شوراي عالي فضايي كه هفته‌ آينده برگزار مي‌شود مطرح مي‌شود.

قدم‌هاي مقدماتي اعزام انسان به فضا در كشور

وي با بيان اين كه قدم‌هاي مقدماتي اعزام انسان به فضا در كشور آغاز شده است تصريح كرد: در اين زمينه پژوهشگاه هوا فضا سالها بر روي مهندسي انتقال حيات به فضا كار كرده و براي پنج سال آينده در اين خصوص برنامه‌ريزي كرده است كه از چه محموله‌هايي استفاده شده و در چه حوزه‌هايي از فناوري بايد سرمايه‌گذاري صورت گيرد.

اعزام فضانورد ايراني به مدار زير 200 كيلومتر

وي افزود: طبق برنامه پنج ساله اول پروژه‌ اعزام انسان به فضا درصدديم كه فضانوردي تا ارتفاع زير 200 كيلومتر به فضا پرتاب كرده و به سلامت آن را بازيابي كنيم.

فاضلي ادامه دادك همچنين در خصوص مسائل فيزيولوژي فضايي سالها در پژوهشگاه هوا فضا فعاليت شده و گروهي به خصوص نيز در اين پژوهشگاه به همت دكتر بهرامي موسس پژوهشگاه هوا فضا ايجاد شده است.

سرپرست سازمان فضايي ايران با بيان اين كه اولين قدم در پروژه اعزامي انسان به فضا در سال گذشته اتفاق افتاد، ‌گفت: اين اقدام با پرتاب كاوشگر 3 به همراه محموله‌ زيستي داراي موجودات زنده اتفاق افتاد كه در سال آينده نيز با ارتقاي اين فناوري محموله سنگين‌تر و با موجود پيشرفته به فضا پرتاب مي‌شود.

پيگيري طراحي لباس فضانوردي و كپسول فضايي

وي خاطرنشان كرد: در حال حاضر براي رسيدن به اعزام انسان به فضا فكر طراحي لباس فضانورد و طراحي هندسه كپسول فضايي هستيم كه در اين خصوص از يكي از دانشگاه‌ها ايده‌هايي به ما رسيده كه شبيه سيستم‌هاي پيچيده مورد استفاده در ناسا آمريكاست.

همچنين در خصوص توليد سراميك‌هايي كه بتوانند دماي بسيار زيادي را تحمل كنند در دانشگاه‌ها فعاليتهاي خوبي صورت گرفته كه آنها را نيز پيگيري خواهيم كرد.

سرپرست سازمان فضايي ايران خاطرنشان كرد: پيش‌بيني ما اين است كه ماموريت اعزام انسان به فضا و ساير ماموريت‌هاي فضايي از قبيل طراحي، ساخت و پرتاب ماهواره، ايجاد آزمايشگاه پيشرفته، تعريف پروژه‌هاي دانشجويي و به طور كلي حلقه‌هاي اكتساب و بلوغ فناوري را توسط سازمان فضايي ايران مديريت كنيم و اعتقاد ما مديريت سيستمي است.

فاضلي با اشاره به اجراي پروژه‌هاي دانشگاهي در خصوص طراحي ماهواره تحقيقاتي در دانشگاه‌هاي كشور، افزود: در اين راستا پژوهشكده‌ي تحقيقات فضايي سازمان فضايي ايران پژوهش‌هاي دانشگاه‌ها را به صورت سيستمي مديريت خواهد كرد.

وي در خصوص حمايت‌هاي صورت گرفته از سازمان فضايي گفت: چنانچه مي‌خواهيم به اعزام انسان به فضا دست يابيم بايد حمايتهاي لازم از سوي دولت صورت گيرد.

مكان‌يابي احداث شهرك فضايي

فاضلي با بيان اين كه راهبردهاي آزمايشگاه ملي فضايي تدوين شده است، خاطرنشان كرد: در اين راستا درصدد راه اندازي شهرك فضايي با توجه به استانداردهاي موجود هستيم كه نقطه‌يابي اين شهرك نيز صورت گرفته است.

به گزارش ايسنا، سرپرست سازمان فضايي ايران خاطرنشان كرد: در گذشته اين سازمان به عنوان يك معاونت زير نظر وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات قرار داشت. در حال حاضر سازمان فضايي ايران مانند بسياري از كشورها زير نظر رييس جمهور قرار دارد تا بتواند پاسخگوي نيازهاي كشور در اين حوزه باشد.

از سوي ديگر با توجه به جايگاه سازمان بايد اختيارات خاصي به اين سازمان داده مي‌شد كه در اين راستا پژوهشگاه هوافضا وزارت علوم و پژوهشكده‌ مهندسي وزارت جهاد كشاورزي به سازمان فضايي ايران ملحق شدند.

وي افزود: همچنين قرار بر اين است كه بودجه‌هاي صنعت هوافضا به صورت متمركز در اختيار سازمان قرار گيرد. البته به اعتقاد من اگر اين موضوع صورت نگيرد قطعا پروژه اعزام انسان به فضا محقق نخواهد شد.

فاضلي ادامه داد: اخيرا با برگزاري همايش ايرانيان مقيم خارج يكي از محققان ايراني طرحي را مبني بر پايش محصولات كشاورزي سه استان شمالي كشور از طريق فناوري فضايي به سازمان ارائه داد كه قرار است سازمان نيز آن را مديريت و اجرا كند.
Copyright © 2007 IRANIAN SPACE AGENCY استفاده از مطالب این سایت با ذکر نام سایت مجاز می باشد